Wikipedia zebrała 2,5 mln z darowizn po ataku DDoS

Wikipedia zebrała 2,5 mln z darowizn po ataku DDoS

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
23:47
10.09.2019
682 wyświetlenia

W zeszły piątek Wikipedia na skutek ataku DDoS stała się niedostępna w wielu regionach. Wikimedia Foundation potwierdziła incydent i rozpoczęła dochodzenie. Wkrótce zaczęto ponownie stawiać Wikipedię, ale przez ostatnie dni nie zostało wyjaśnione, czy atak został całkowicie zablokowany.

Dziś natomiast, co wydaje się interesujące ze względu na okoliczności, Wikimedia ogłosiła otrzymanie 2,5 mln dolarów wsparcia od Craig Newmark Philanthropies. Darowizna od fundacji założycielskiej Craiglist ma na celu pomóc fundacji w ochronie jej projektów i wolontariuszy przed cyberatakami. John Bennett, dyrektor ds. bezpieczeństwa w Wikimedia Foundation, skomentował potrzebę przeprowadzenia śledztwa w następujący sposób:

Nieprzerwany sukces Wikipedii jako strony [z listy] top-10, która ma setki milionów użytkowników, czyni ją celem wandalizmu, hackingu i innych cyberzagrożeń, które szkodzą ruchowi i społeczności wolnej wiedzy. Właśnie dlatego proaktywnie pracujemy, by walczyć z problemami, nim się wyłonią. Inwestycja ta pozwoli nam dalej rozszerzać nasze programy bezpieczeństwa, by identyfikować obecne i przyszłe zagrożenia, tworzyć efektywne środki zaradcze i poprawiać naszą ogólną kontrolę bezpieczeństwa.

Dobroczynna inwestycja pomoże zapewnić bezpieczny dostęp do usług organizacji, w tym do Wiki. Fundacja wskazała też, że przyszłe ataki tego rodzaju będą w rezultacie tej donacji lepiej odpierane. A jest co odpierać, bo zdaniem fundacji "Wikipedia przyciąga czasem aktorów działających w złej wierze". Newmark również wyszczególnił powody tak hojnego obdarowania Wikimedii:

Podczas gdy dezinformacja i inne zagrożenia bezpieczeństwa wciąż narażają integralność naszej demokracji, musimy inwestować w systemy, które chronią usługi, które pracują tak ciężko, by wyjść do ludzi z dokładnymi i godnymi zaufania informacjami. Właśnie dlatego wciąż z zapałem wspieram Wikimedia Foundation i jej projekty — takie jak Wikipedia, miejsce, gdzie fakty stają się żywe.

Warto odnotować, że chociaż normalny dostęp do Wikipedii zdaje się przywrócony, Wikimedia Foundation wciąż nie potwierdziła całościowej likwidacji ataku. Jest to oczekiwany ruch, gdy sytuacja będzie opanowana.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/wikimedia-announces-reception-of-25-million-donation-after-ddos-attack-on-wikipedia

Polecamy również w kategorii Bezpieczeństwo