W amerykańskich szkołach dominuje Chrome OS. Wszędzie indziej - Windows

W amerykańskich szkołach dominuje Chrome OS. Wszędzie indziej - Windows

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/7/2017, 2:47 AM

Liczba odsłon: 1632

Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez FutureSource Consulting, szkoły z sektora K-12 (podstawowe i ponadpodstawowe) w Ameryce i na świecie inwestują w dość zróżnicowane systemy dla swoich podopiecznych. Podczas gdy w USA coraz większą popularność zdobywają niedrogie Chromebooki, poza jego granicami to samo można powiedzieć o Windows. Jak dokładnie wygląda sytuacja "mobilnych PC" w szkołach? O tym poniżej.

Zacząć należy od tego, że amerykańskie szkoły chętniej inwestują w sprzęt komputerowy klasy "mobilnej", a więc obejmujący notebooki, chromebooki i tablety (z pominięciem tradycyjnych desktopów). W Stanach wybór pada najczęściej na Chromebooki, które w minionym kwartale stanowiły 59,8% wszystkich zamówień. Ich popularność rośnie, jednak nie w tak szybkim tempie, jak popularność Windows na świecie. Chrome OS w Ameryce w zeszłym roku znajdował się na 57,7% zamówionych przez szkoły mobilnych PC, a w pierwszym kwartale tego roku wynik spadł do 55,2%, ustępując nieco urządzeniom z Windows, który w tym samym okresie okupował drugą pozycję z udziałem na poziomie mniej więcej 22%. Warto też zauważyć, że trzecią siłę w amerykańskich szkołach stanowią systemy Apple'a - macOS i iOS.

Mobilne komputery w szkołach - FutureSource Consulting

Poza granicami USA sytuacja różni się diametralnie. Najwięcej szkolnych zamówień (mowa oczywiście o zamówieniach instytucjonalnych) to notebooki bądź tablety z Windows, stanowiące w ostatnim kwartale 66,5%. Nawet mimo tak przytłaczających liczb na świecie dochodzą do głosu także mniej popularne, a summa summarum tańsze rozwiązania, takie jak Linux (3,7%) i jego dystrybucja - Android (14,4%), traktowana jako osobna platforma. Chromebooki stanowiły tu w ostatnim kwartale 7,7% zamówień, co jest pewnym skokiem z 5,8% w roku 2016. Nieco słabiej wypada iOS (6,1%), z kolei macOS ma znaczenie praktycznie marginalne, wypadając słabiej od Linuksa.

Do ostatnich danych odniósł się też Microsoft, chwaląc się tym, że w amerykańskich szkołach K-12 w ostatnim roku urządzenia z Windows poniżej 300 dolarów zaliczyły wzrost sprzedaży rzędu 4,3%, a te powyżej 300 dolarów - o 8,2%. Firma konkuruje na rynku edukacyjnym z takimi choćby propozycjami, jak Lenovo N22 (149 dolarów) czy HP Stream 11 (199 dolarów).

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia