W Windows 10 również uaktywnimy tzw. 'tryb boga'

W Windows 10 również uaktywnimy tzw. 'tryb boga'

 Krzysztof Kapustka
Krzysztof Kapustka
12:20
19.05.2015
2 komentarze
6974 wyświetlenia

O trybie GodMode w systemach Windows po raz pierwszy pisaliśmy przy okazji tworzenia poradników dedykowanych Windows 7, a potem o jego istnieniu przypominaliśmy także użytkownikom systemu Windows 8. Jak pamiętamy, mianem boskiego trybu określamy przystępne okno zbierające wiele różnych narzędzi i opcji administracyjnych, które to standardowo rozsiane są po całym systemie Windows.

Okazuje się, że tryb ten z powodzeniem możemy włączyć już teraz w testowych wydaniach Windows 10, i to dokładnie tak samo, jak robiliśmy to w poprzednich wersjach okienek. Tym, którzy nie pamiętają poszczególnych kroków prowadzących do aktywacji trybu GodMode przypominamy ten proces poniżej.

W dowolnym miejscu systemu plików, a najlepiej na Pulpicie, tworzymy nowy folder, po czym nazywamy go następującym ciągiem znaków:

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Fragment przed kropką (domyślnie GodMode) możemy dowolnie zmodyfikować, jako że jest to standardowa nazwa tworzonego przez nas folderu. Magiczne właściwości tego katalogu pojawiają się dopiero po doczepieniu do jego nazwy po kropce zawartego w nawiasach klamrowych ciągu znaków. Po wpisaniu takiego klucza nasz folder zamieni się w komponent Panelu sterowania, który da nam dostęp do wielu przydatnych i pogrupowanych w odpowiednie kategorie narzędzi oraz opcji administracyjnych Windows.

Oczywiście nie otrzymujemy w ten sposób żadnych dodatkowych funkcjonalności, a jedynie upraszczamy sobie dostęp do najpotrzebniejszych elementów Panelu sterowania. Choć w nowszych wersjach Windows mamy dziś do dyspozycji dość rozbudowane narzędzia wyszukiwania aplikacji i narzędzi systemowych, to mimo wszystko takie rozwiązanie może okazać się dla wielu osób przydatne. Zwłaszcza jeśli z biegiem lat przyzwyczailiśmy się do proponowanego przez Panel sterowania interfejsu i lokalizacji zawartych w nim elementów.

Dla nieco bardziej leniwych czytelników przygotowaliśmy niewielki skrypt GodModeOn, który po pobraniu na Pulpit powinien automatycznie taki folder utworzyć pod wskazaną mu nazwą. W razie pojawienia się powiadomienia Filtru Windows SmartScreen, wystarczy kliknąć przycisk Więcej informacji, a następnie Uruchom mimo to.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Windows 10

Komentarze

  • 10 12:36 19.05.2015

    Tak piszecioe o tej 10 czemu na tym portalu kupcie windows 10 i tam piszcie.

  • Krzysiek 13:05 19.05.2015

    Nie planujemy w najbliższym czasie zmiany nazwy portalu, podobnie jak nie zrobiliśmy tego po premierze Windows Vista, Windows 7 i Windows 8. CentrumXP należy dziś raczej traktować jako wypracowywaną przez lata i dobrze kojarzoną markę, która wśród użytkowników systemów operacyjnych Windows cieszy się dość dużą popularnością.

Skomentuj

Autor