Visual Studio Online zmienia nazwę na Visual Studio Codespaces

Visual Studio Online zmienia nazwę na Visual Studio Codespaces

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
16:37
04.05.2020
2238 wyświetleń

Gdy dany produkt ewoluuje i jest wykorzystywany na więcej sposobów, niż sugerowałaby nazwa, Microsoftowi zdarza się ją zmienić. Najgłośniejszym z ostatnich przykładów rebrandigu jest oczywiście Office 365, który w wielu planach został przemianowany na Microsoft 365. Kolejnym produktem podlegającym zmianie nazwy jest Visual Studio Online. Jakie jest tło tej zmiany i kiedy ona nastąpi?

W dobie dystansu społecznego i pracy zdalnej wiele zespołów programistów stało się bardziej rozproszonych. Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów Microsoft zdecydował się zareagować szybko na nowe warunki i wprowadzić aktualizacje. Łatwiejsza stała się więc przykładowo zdalna współpraca — użytkownicy mogą teraz dołączać do sesji Live Share z poziomu przeglądarki. Bardziej atrakcyjnie będzie też cenowo. A jak w ogóle zmieniało się Visual Studio Online od wejścia w fazę Public Preview zeszłej jesieni? Przez te miesiące Microsoft poczynił kilka ciekawych obserwacji.

Jedną z najczęściej słyszanych przez nas rzeczy jest to, że możliwość tworzenia środowisk deweloperskich hostowanych w chmurze wpływa pozytywnie na więcej obszarów, niż się spodziewaliśmy. W szczególności nasi użytkownicy stwierdzają, że:

  • Czas potrzebny na wdrożenie nowych projektów (lub nowych zadań w ramach istniejącego projektu) jest znacznie krótszy.
  • Wydajność środowiska chmurowego jest pod wieloma względami lepsza niż środowiska lokalnego.
  • Możliwość łatwego przełączania między Visual Studio Code, edytorem w przeglądarce, a Visual Studio IDE (w Private Preview) daje elastyczność pracy z dowolnego urządzenia.
  • Współpraca z innymi jest łatwa, ponieważ Live Share ma wbudowane funkcje współtworzenia, edycji i debugowania.

— Nik Molnar, Principal Program Manager, Visual Studio Services

Visual Studio

Microsoft spotkał się też z opiniami wielu deweloperów, dla których Visual Studio Online jest czymś więcej niż tylko edytorem w przeglądarce. Przeciwnie, jest środowiskiem, w którym chcą pisać cały swój kod. Aby lepiej nawiązać do tych odczuć i prawdziwej wartości usługi, Microsoft zmienia nazwę Visual Studio Online na Visual Studio Codespaces. Do czego konkretnie odnosi się ta nowa nazwa? Czym są tytułowe przestrzenie kodu?

Chcesz mieć świetne doświadczenie pracy nad długoterminowym projektem? Zrób to w Codespace. Chcesz szybko prototypować nową funkcję lub wykonać niektóre krótkoterminowe zadania (takie jak przeglądanie pull requestów)? Utwórz Codespace! Twoje Codespaces to po prostu najbardziej produktywna przestrzeń kodu.
— Nik Molnar, Principal Program Manager, Visual Studio Services

Zmiana nazwy zacznie być odzwierciedlana w produktach w następnych tygodniach i miesiącach. Microsoft zapowiedział także obniżenie opłat za korzystanie z platformy.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://devblogs.microsoft.com/visualstudio/introducing-visual-studio-codespaces/

Polecamy również w kategorii Visual Studio