Test myszy komputerowych Microsoft

Test myszy komputerowych Microsoft

Autor: Bartłomiej Zubrzak

Opublikowano: 5/23/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 5305

Od momentu pojawienia się pierwszej myszy komputerowej upłynęło czterdzieści cztery lata, a urządzenie to wcale nie straciło na czasie oraz funkcjonalności. Większość z pewnością nie wyobraża sobie pracy na komputerze bez myszki. Pierwsze były mechaniczne, ewolucja przebiegała przez urządzenia optyczne o coraz większej precyzji, aż po te bezprzewodowe wykonane w technologii fal podczerwonych oraz radiowych. W testach zajmiemy się myszkami "mobilnymi" przeznaczonymi do komputerów przenośnych oraz tymi bardzo precyzyjnymi, które skierowane są do graczy. Sprawdzimy także działanie standardowej myszki dla przeciętnego użytkownika. Urządzenia zostaną sprawdzone zarówno pod względem wygody użytkowania jak i parametrów technicznych. Badając ergonomię ocenimy wykonanie, przyjrzymy się wnikliwie konstrukcji, funkcjonalności, rozmieszczeniu i pracy przycisków, zbadamy jak zachowuje się rolka, przetestujemy jak mysz pracuje na różnych powierzchniach i czy użytkowanie jej jest komfortowe przez dłuższy czas. W kwestii parametrów technicznych przeprowadzimy czteropoziomowy test za pomocą darmowych aplikacji, dzięki którym samemu możemy sprawdzić swoje myszki po przeczytaniu tego artykułu. Test techniczny będzie wyglądał następująco:

  • Test częstotliwości pobierania danych - sprawdzimy, czy mysz ma taką częstotliwość, o jakiej zapewnia producent.
  • Test na obecność interpolacji - wykonamy go, by przekonać się, czy myszka pracuje w swojej rzeczywistej rozdzielczości, czy jej rozdzielczość jest programowo powiększana (najczęściej producenci zwiększają rozdzielczość o 50% lub o 25%)
  • Test na sprawdzenie akceleracji - sprawdzimy obecność akceleracji, która objawia się tym, że przebyta przez kursor droga jest różna, mimo faktu, że odcinek o jaki przesuwamy mysz, jest ten sam, a zależy to od prędkości przesunięcia urządzenia. Zbadamy także obecność akceleracji wstecznej, co objawia się przez "gubienie się" kursora, który wykonuje nagle przeskok w przypadkowe miejsce na ekranie.
  • Test rozdzielczości - sprawdzimy, czy jest taka, jaką podaje producent.

Szczegóły dotyczące testów oraz aplikacje do nich użyte znajdziecie w podsumowaniu oraz w artykule Test, w którym zapraszam do sprawdzenia własnego sprzętu. A o to nasi "pacjenci":

Myszy przeznaczone do komputerów przenośnych

Urządzenia wskazujące powinny cechować się przede wszystkim dokładnością, jakością i wytrzymałością. Te przeznaczone do komputerów przenośnych dodatkowo powinny być łatwe w transportowaniu – zatem powinny posiadać odpowiedni rozmiar oraz wagę. Ergonomiczny kształt to kolejny czynnik warunkujący miłą pracę z urządzeniem. Mysz do notebooka powinna działać na większości powierzchni, gdyż podróżując z komputerem nigdy nie wiemy, w jakich warunkach będzie nam dane pracować. Z całą pewnością nie będzie to, w większości przypadków, specjalistyczna podkładka. W poniższych artykułach oprócz zweryfikowania tego, co podaje producent, przyjrzymy się dokładnie badanym urządzeniom wedle takich właśnie kryteriów.

Microsoft Notebook Optical Mouse 3000

Microsoft Wireless Notebook Laser Mouse 6000

Myszy przeznaczone dla graczy

Każdy z pewnością grywał w gry komputerowe i doskonale wie, że podstawą przyjemnego spędzania czasu przy takim rodzaju rozrywki, jest właśnie urządzenie sterujące. Jeśli mowa o grach FPP - jest to mysz komputerowa. Dobry sprzęt powinien mieć odpowiedni kształt, dobrze rozmieszczone przyciski oraz dostateczną ich ilość, ergonomiczną rolkę (wskazane, by miała skok, ponieważ z reguły służy ona np. do zmiany broni, etc). Oczywiście kryterium zdecydowanie najważniejszym jest rozdzielczość. Gracz wykonuje powolne ruchy na małych odcinkach - to determinuje najbardziej działanie myszy, bo wtedy wychodzą jej wszystkie wady, jak interpolacja, czy akceleracja wsteczna. Miłym dodatkiem jest ładny wygląd. Testując poniższe modele spojrzymy na nie z punktu widzenia gracza.

Microsoft IntelliMouse Explorer 3.0

Microsoft Habu

Standardowe myszy PC

Standardowa mysz powinna być w miarę precyzyjna i dobrze, by posiadała funkcje wspomagające nawigowanie po Internecie jak i poruszanie się po komputerze, czy funkcje odpowiedzialne za działanie w programach użytkowych. Mile widziane są dodatkowe przyciski boczne oraz dwuwymiarowa praca rolki. Dodatkowy atut to użyteczne oprogramowanie.

Microsoft IntelliMouse Explorer 4.0

Podsumowanie testu

Test

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia