Test Microsoft Visio 2007 beta 2

Test Microsoft Visio 2007 beta 2

Autor: Michał Prażmo

Opublikowano: 7/26/2006, 12:00 AM

Liczba odsłon: 23158

Dziś zajmiemy się testem programu Visio wchodzącego w skład pakietu Office 2007. Jest to nieco mniej popularna aplikacja, więc na początek kilka słów na temat jej funkcji. Otóż jest to program umożliwiający tworzenie różnego rodzaju schematów, diagramów, planów oraz wielu innych form ekspresji naszych pomysłów. Wszystko to w postaci przystępnych i czytelnych dla odbiorcy rysunków.

Po uruchomieniu aplikacji nie zauważymy znaczących zmian interfejsu, w zasadzie na pierwszy rzut oka trudno odróżnić nowe Visio od swojej poprzedniej wersji. Dopiero po chwili możemy dostrzec kosmetyczne zmiany dotyczące estetyki programu oraz nieco inny układ poszczególnych elementów ekranu powitalnego. Mając nadzieję, że nie poprzestano tylko na takich zmianach spróbujmy dokładniej przyjrzeć się wersji testowej Visio.

Oczywiście najlepszym sposobem, na szczegółowe poznanie programu, jest przetestowanie go w praktyce. Tak więc zabierzmy się do pracy. Aby utworzyć nowy projekt możemy skorzystać z wcześniej wspomnianego ekranu powitalnego. Jedyne co musimy zrobić to wybrać odpowiednią kategorię. Mamy do wyboru takie dziedziny jak : Biznes (Business), Inżynieria (Engineering), Schemat Blokowy (Flowchart), Ogólne (General), Mapy i Plany (Maps and Floor Plans), Sieć (Network), Terminarz (Schedule), Oprogramowanie i Bazy Danych (Software and Database). Jest to mniej kategorii niż mogliśmy znaleźć w poprzedniej wersji programu. Nie znaczy to jednak, że możliwości aplikacji zostały ograniczone, po prostu pewne pokrewne dziedziny zostały połączone. I tak wybierając interesującą nas kategorię, ujrzymy miniaturki obrazujące poszczególne rodzaje rysunków. Po wybraniu jednego z nich ukarze się większy obrazek prezentujący wybrany rodzaj rysunku oraz jego krótki opis. Jeżeli już zdecydujemy się, który schemat odpowiada nam najbardziej, jedyne co musimy jeszcze zrobić to kliknąć przycisk Create. Zanim to uczynimy możemy wybrać system metryczny obowiązujący w dokumencie, który tworzymy.

Po dokonaniu wyboru schematu, przychodzi czas na wykorzystanie naszej inwencji twórczej. Do dyspozycji mamy czystą "kartkę", czyli nasz obszar roboczy. A także zestaw figur, odpowiednich do tworzonego przez nas rysunku, który znajdziemy w zadokowanym po lewej stronie okienku Figura (Shape). Nasza rola sprowadza się do układania odpowiednich elementów na arkuszu oraz łączenia ich za pomocą linii. W Visio 2007 jest to jeszcze łatwiejsze, a wszystko to za sprawą funkcji Auto Connect. Umożliwia nam ona automatyczne łączenie dwóch elementów, możemy to uczynić na trzy różne sposoby. Pierwszy z nich pozwala na połączenie sąsiadujących elementów znajdujących się na arkuszu. Jedyne co musimy zro bić to wskazać kursorem myszy figurę, od której linia ma być wyprowadzona, następnie wybieramy kierunek, w którym znajduje się element, który chcemy połączyć, jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie w połączeniu, figura docelowa zastanie wyróżniona czerwoną ramką. Kolejny sposób jest bardzo podobny do poprzedniego, z tą różnicą że do rysunku zostaje wstawiona figura aktualnie zaznaczona w zestawie kształtów. Musimy tylko wybrać kierunek w którym ma się znaleźć wstawiony element. Możemy także po prostu przeciągnąć figurę, którą chcemy umieścić na arkuszu, nad jedną z wcześniej wstawionych. Spowoduje to pojawienie się strzałek pozwalających dokonać wybory strony po której zostanie umieszczony nowy element.

Bardziej wymagającym użytkownikom Visio, oferuje rozbudowany system prezentacji danych. Otóż każdy wstawiony element, w zależności od jego rodzaju, może przechowywać określony typ danych. Wedle potrzeb możemy dodawać własne pola do zbioru informacji przechowywanych przez figurę. Nowością jaka się pojawia w tym miejscu jest funkcja Data Graphic, za jej pomocą wyświetlimy dane zawierane przez wybrany element. Tworzenie nowego stylu polega na wybraniu sposobu prezentacji, mamy do wybory cztery możliwości : Tekst (Text), Pasek Danych (Data Bar), Zestaw Ikon (Icon Set), Kolor od Wartości (Color by Value). Następnie wybieramy pole, które chcemy wyświetlić w dany sposób oraz ustalamy detale graficzne. Nowoutworzony styl możemy zastosować dla wybranych elementów rysunku, które zawierają odpowiedni typ danych. Dla każdego składnika diagramu możemy zastosować inny styl, co w znaczny sposób może urozmaicić tworzony przez nas dokument. Jeżeli chodzi o wprowadzanie danych do naszego rysunku, mamy do czynienia z kilkoma uproszczeniami. Informacje możemy pobierać z zewnętrznych źródeł takich jak dokumenty Excela bądź Accessa, a także z serwera SQL. Visio daje nam możliwość przeglądania tych danych wewnątrz programu, wszystko za pomocą okienka Extarnal Data. Wstawianie elementów zawierających zaimportowane informacje jest banalnie proste, wystarczy zaznaczyć figurę, którą chcemy wstawić, następnie z okienka External Data przeciągnąć odpowiednie dane.

Jeżeli już skończyliśmy rysunek od strony merytorycznej, warto zadbać o to aby jak najlepiej się prezentował. I tutaj nowe Visio wychodzi nam naprzeciw, otóż mamy do dyspozycji gotowe szablony kolorów oraz efektów. Wystarczy kliknąć przycisk Theme znajdujący się na pasku narzędzi, spowoduje to pojawienie się okienka zadokowanego z prawej strony. Znajdziemy w nim dostępne schematy przedstawione w postaci miniaturek, aby wybrać jeden z nich wystarczy kliknąć na obrazek. Istnieje również możliwość stworzenia własnego szablonu kolorów czy też efektów. Wystarczy kliknąć New Theme Colors/Effects, w zależności od tego jaki schemat tworzymy. W przypadku szablonu kolorów, ustalamy paletę barw obowiązujących w naszym rysunku. Mamy możliwość wybrania koloru tekstu, linii, wypełnienia oraz innych ustawień. Jeżeli chodzi o tworzenie szablonu efektów mamy nieco szersze pole manewru. Otóż możemy ustawić obowiązującą czcionkę, wygląd linii, sposób wypełnienia a także cień rzucany przez figury. Jeżeli chcemy aby pewne elementy naszego rysu nku nie podlegały schematom, możemy skorzystać z przełącznika Allow Themes. Znajdziemy go w wyskakującym menu za kontrolką Format, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybranej figurze.

Przyszedł czas na kilka słów podsumowania. Nowe Visio nie zostało wzbogacone o nowy interfejs, jak to było w przypadku Excela bądź Worda, co miejmy nadzieje zmieni się do czasu wydania ostatecznej wersji. Jednak zmiany jakie wprowadzono są jak najbardziej pozytywne. Poszły one przede wszystkim w stronę zwiększenia efektywności aplikacji, funkcja Auto Connect a także uproszczone korzystanie z zewnętrznych źródeł danych z pewnością upraszczają i skracają proces tworzenia diagramów. Szablony wizualne sprawią, że rysunki zyskują na względach estetycznych. Dzięki temu Visio, przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy, pozwala stworzyć ciekawe wizualizacje pomysłów, planów, schematów.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia