Test Microsoft Virtual Server 2005 R2

Test Microsoft Virtual Server 2005 R2

Autor: Dawid Długosz

Opublikowano: 10/15/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 25981

Program Microsoft Virtual Server 2005 R2 jest aplikacją służącą do zarządzania wirtualnymi maszynami. Narzędzie to skierowane głównie do dużych przedsiębiorstw, ze względu na ogrom możliwości, jakimi dysponuje, może być jednakże także użyte w środowisku domowym. Przyjrzyjmy się bliżej tej aplikacji, zobaczmy, czym różni się od opisywanego jakiś czas temu na łamach portalu programu Microsoft Virtual PC 2007 i jakie możliwości oferuje.

W tym artykule nie będziemy wskazywali zalet programu oraz wytykali jego wad, lecz postaramy sie przybliżyć różnice, które istnieją pomiędzy Microsoft Virtual Server 2005 R2, a wspomnianym Microsoft Virtual PC 2007. Tak więc...

  • Pierwsza z aplikacji nie posiada tradycyjnego GUI (graficznego interfejsu użytkownika), moduł programu odnajdziemy w przeglądarce internetowej. Nie odnajdziemy tutaj także żadnych kreatorów, które poprowadzą np. przez proces tworzenia maszyny wirtualnej.
  • Microsoft Virtual Server 2005 R2 posiada obsługę skryptów, której to Microsoft Virtual PC 2007 nie ma, więc jeśli chcemy stosować własne rozwiązania tego typu, to program ten jest skierowany właśnie do nas.
  • Zaimplementowano zwiększone możliwości obsługi pamięci, maksymalnie wykorzystać możemy aż 256 gigabajtów! Także sposobności konfiguracji wirtualnego RAM'u są o wiele większe, niż w programie Microsoft Virtual PC 2007. Zniesiono np. zaporę uniemożliwiającą przydzielenie wirtualnej maszynie więcej, niż połowę dostępnej pamięci operacyjnej komputera-gospodarza.
  • Microsoft Virtual Server 2005 R2 posiada większe możliwości obsługi sprzętu, np. interfejs SCSI, czy też kontrola wielu napędów CD-Rom, lecz nie odnajdziemy tutaj np. emulowanej karty dźwiękowej.
  • Posiada oficjalne wsparcie dla systemów spod znaku pingwina w postaci dodatku Virtual Machine Additions for Linux, który możemy pobrać na witrynie Microsoft Connect.
  • Microsoft Virtual Server 2005 R2 umożliwia nawiązywanie połączeń i zdalne sterowanie wirtualnymi maszynami znajdującymi się w sieci.
  • Aplikacja pozwala udostępniać połączenie internetowe innym wirtualnym maszynom znajdującym się w tej samej sieci.

Instalacja

Proces instalacji jest niezwykle prosty. Poniżej znajduje się tabela, która przedstawia wymagania systemowe aplikacji.

Wymagania systemowe:

Procesor: Intel Celeron, Pentium III, Pentium 4, Xeon, AMD Opteron, Athlon, Athlon 64, Athlon X2, Sempron, Duron, Core DUO, lub Core 2 DUO z zegarem minimum 550 MHz
Pamięć operacyjna: Minimalnie 256 MB (wielkość ta wzrasta wraz z dodawaniem nowych maszyn wirtualnych)
Dysk twardy: 2 gigabajty wolnej przestrzeni (nie obejmuje miejsca potrzebnego na tworzenie wirtualnych dysków)
System operacyjny: Windows XP Professional SP2, Windows XP Professional x64, Windows Server 2003 (wszystkie edycje), Windows Vista Business, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Ultimate, Windows Server 2008 beta (wszystkie edycje)

Praca z Microsoft Virtual Server 2005 R2

Po ukończeniu procesu instalacji możemy uruchomić aplikację. W tym celu przechodzimy do menu Start\Wszystkie programy\Microsoft Virtual Server i klikamy pozycję Virtual Server Administration Website. Otworzymy w ten sposób panel programu w przeglądarce internetowej. Zostaniemy poproszeni o podanie nazwy użytkownika oraz hasła dostępu. Jeśli jesteśmy jedynymi użytkownikami komputera to warto zaznaczyć pole Zapamiętaj moje hasło. Po wpisaniu odpowiednich fraz naciskamy przycisk OK.

Po udanym logowaniu ujrzymy panel administracyjny programu. Możemy zostać poproszeni o instalację formantu ActiveX, gdy takowy komunikat zostanie wyświetlony to wyraźmy zgodę na ten proces. Przyjrzyjmy się bliżej aplikacji Microsoft Virtual Server 2005 R2. Po lewej stronie odnajdziemy menu, w którym pogrupowane zostały sekcje odpowiadające za różne zadania, które możemy wykonać przy użyciu programu.

  • Navigation - w panelu nawigacyjnym odnajdziemy wirtualne maszyny, między którymi możemy się przełączać. Widzimy tutaj także historię zdarzeń (Recent Events). Natomiast pozycja Switch Virtual Server umożliwia podłączenie do innej lokalizacji w sieci.
  • Virtual Machines - w obszarze tym zgromadzone są nasze maszyny wirtualne. Możemy budować nowe (opcja Create), dodawać już istniejące, np. utworzone w Microsoft Virtual PC 2007 (przycisk Add) oraz konfigurować bieżące (Configure).
  • Virtual Disks - umożliwia tworzenie nowych wirtualnych dysków twardych (Create) oraz pozwala przeprowadzić inspekcję i zmiany w już istniejących.
  • Virtual Networks - umożliwia przeprowadzenie podobnych operacji, jak w wypadku menu Virtual Disks z tymże, iż dotyczących wirtualnych połączeń sieciowych.
  • Virtual Server - w tej sekcji odnajdziemy typowe zadania związane z administracją programu, przydzielimy zasoby wirtualnej maszynie (Resource Allocation) oraz przeczytamy dziennik zdarzeń (Event Viewer).

Praca z wirtualną maszyną

Praca z wirtualną maszyną wygląda poniekąd inaczej, aniżeli w programie Microsoft Virtual PC 2007, odbywa się ona w oknie przeglądarki, w module Remote Control. W panelu Master Status wskazujemy obiekt, który chcemy uruchomić i z listy, obok jego nazwy, wybieramy pozycję Turn On. Po chwili maszyna zostanie uruchomiona. Klikamy miniaturę Remote View, aby otworzyć moduł, w którym będziemy pracowali. Poniżej okna, gdzie wyświetlony jest "monitor" obiektu odnajdziemy dwa panele. Pierwszym jest Navigation, który omówiliśmy wcześniej. Drugim jest Control Virtual Machine, gdzie znajdują się przyciski do sterowania wirtualną maszyną takie, jak Reset, czy Turn Off (wyłączanie). Panel Remote Control, który widzimy w lewym, górnym rogu gromadzi opcje związane z zadaniami administracyjnymi. Sama nawigacja w wirtualnym systemie oraz praca z nim jest już bardzo podobna jak w aplikacji Microsoft Virtual PC 2007, czyli np. możemy powiększać moduł na cały ekran, czy też przełączać się pomiędzy hostem oraz wirtualną maszyną poprzez prawy klawisz ALT.

Podłączanie się do wirtualnej maszyny znajdującej się w sieci

Aplikacja umożliwia zdalny dostęp do wirtualnych maszyn, które znajdują się w sieci, umieszczone na innych komputerach. Przechodzimy do menu Start\Wszystkie programy\Microsoft Virtual Server i klikamy pozycję Virtual Machine Remote
Control Client
. Podajemy ścieżkę dostępu oraz port, przez który chcemy się połączyć i naciskamy przycisk Connect.

Po chwili powinniśmy nawiązać połączenie i uzyskamy dostęp do wirtualnej maszyny. Naciskając przycisk Remote Control rozwiniemy menu, gdzie odnajdziemy wiele opcji, które posłużą nam do przeprowadzenia wielu operacji, jak np. przełączanie do innego "niby-komputera".

Podsumowanie

Microsoft Virtual Server 2005 R2 jest z pewnością ciekawym programem, będącym alternatywą dla Microsoft Virtual PC 2007. Mnogość opcji , których nie odnajdziemy w tym drugim wysuwa go w tej rywalizacji na prowadzenie. Dosyć trudna konfiguracja jest rekompensowana poprzez wiele użytecznych funkcji, które pozwalają w szerokim zakresie dostosowywać wirtualne środowiska pracy wedle własnych potrzeb i preferencji. Nie sposób nie dostrzec także możliwości w zakresie zdalnego dostępu. Tym bardziej warto skorzystać z możliwości programu, gdyż jest on udostępniony, od pewnego czasu, całkowicie za darmo.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy serdecznie do lektury artykułów poświęconych Wirtualizacji.


Zobacz również:
Tworzenie i konfiguracja wirtualnego środowiska pracy (MVS 2005)
Instalacja Linuksa w systemie Windows (MVS 2005)

Wirtualizacja - wprowadzenie
Przegląd wirtualnych produktów Microsoftu

Test Virtual PC 2007
Tworzenie i konfiguracja wirtualnego środowiska pracy
Praca w wirtualnym środowisku
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia