TechStolica 2016 - relacja z konferencji

TechStolica 2016 - relacja z konferencji

Autor: Damian Kołodziej

Opublikowano: 3/30/2016, 12:00 AM

Liczba odsłon: 3183

Zapis relacji na żywo dostępny jest na stronie Relacja na żywo z konferencji TechStolica 2016 w Warszawie.

Premierowa konferencja TechStolica 2016 odbywająca się w głównej siedzibie Polskiego oddziału Microsoft, była poświęcona w głównej mierze technologiom firmy Microsoft, oraz z małą domieszką rozwiązań Linuxowych. Na pierwszej tego typu konferencji zaproszono osoby najbardziej doświadczone w prowadzeniu prelekcji, z bogatym doświadczeniem praktycznym, którzy swoje sesje prowadzili z wielkim zaangażowaniem, dbając o szczegółowe omówienie trudnych zagadnień w luźniejszy, przystępny dla publiki sposób. Konferencję podzielono na dwie osobne agendy Wiedzy oraz Umiejętności. Redaktorzy CentrumXP.pl w składzie Mateusz Miciński, Damian Kołodziej oraz Łukasz Klimkiewicz po bezproblemowym dodarciu na konferencję w Warszawie wybrali agendę Wiedzy.

Przed wejściem do budynku firmy Microsoft Polska o godzinie 8:30, odbywała się rejestracja uczestników, podczas której każdy uczestnik otrzymał drobny, ale przydatny zestaw upominków. Zmierzając ku audytorium i oczekując na rozpoczęcie, powitanie gości rozpoczęło się po dwudziestominutowym opóźnieniu (przez brak jednego z prelegentów). Ceremonię otwarcia konferencji poprowadził jej organizator - Paweł Niewęgłowski, zaczynając od przywitania uczestników oraz zaprezentowania sponsorów.

Podczas pierwszej sesji poświęconej Azure App Services, Tomasz Kopacz przedstawił idee skalowania zasobów maszyn wirtualnych w usłudze Azure, czyli mówiąc w skrócie, jak szybko i tanio podnieść wydajność naszych rozwiązań chmurowych bez ingerowania w działanie, bez przerywania funkcjonowania aplikacji. Cała prezentacja została prowadzona w żywiołowym, impresyjnym stylu opatrzona ciekawymi demonstracjami wprost odpalanymi z Azure oraz Visual Studio. Tomek pokusił się również o przygotowanie testowej aplikacji webowej, która wykonuje w pętli test obciążenia procesora. Równocześnie dokładając kolejną instancję wirtualnej maszyny udowadnia, że bez przerwy w działaniu, wydajności aplikacji webowej wzrasta dwukrotnie, oczywiście w zanadrzu Tomek omówił dwa kolejne tematy Azure Service Fabric, który odpowiedzialny jest za serwisy cloudowe, takie jak Bing, Cortana, Skype oraz aplikacje webowe pisane w wielu językach programistycznych. Ostatnim tematem sesji prowadzonej przez Tomka, było omówienie sposobu stawiania bezstanowych i stanowych mikroserwisów.

Po pierwszej godzinnej sesji nastąpiła przerwa kawowa, w której organizator zamówił catering dostarczony przez Subway. Dzięki temu każdy z uczestników konferencji dostał wypełnionym po brzegi lunchbox.

A po pierwszej przerwie z małym opóźnieniem wracamy do audytorium, w którym odbywała się, sesja z agendy wiedzy, a w niej druga sesja prowadzona przez Huberta Zuba o tematyce przenoszenia aplikacji webowych na platformy mobilne i stacjonarne, bez konieczności przepisywania aplikacji do nowego kodu, wraz z zademonstrowaniem aplikacji korzystającej ze stylów CSS. Hubert omówił także działanie w HTML i JS. Cała sesja była przeprowadzona sterylnie, a po niej nastąpiła krótka 15 minutowa przerwa.

Trzecia sesja niestety opóźniła się o 5 minut, po których na scenie pojawił się Łukasz Grala i przystąpił do omawiania swojej prelekcji o tematyce Cloud Storage, opartej o Azure Storage Explorer dla klientów prywatnych, oraz dla modelu biznesowego. Łukasz swoją sesje podzieli na dwa główne nurty. Pierwszym z nich było omówienie oraz przedstawienie Azure Storage Explorer, w którym zaprezentował podstawy przechowywania danych w chmurowej bazie danych, wraz z ich zaletami, jak i bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa zabezpieczeń. Po tym przeszedł do omawiania drugiej części prezentacji, jakim było GeoData - bardzo ciekawe rozwiązanie pozwalające na zdublowanie plików z jednego serwera na kilka innych rozlokowanych na innych kontynentach bez dodatkowych opłat. Niestety Łukasz zakończył swoją sesję trochę przed czasem, ale dzięki temu mógł zaprosić uczestników na nadchodzącą konferencję oraz wspomniał w paru słowach o swoim technologicznym blogu.

Po zakończonej prelekcji Łukasza, organizator zaprosił uczestników obu agend na soczystą przerwę obiadową, w której zamówił całkiem sporą dostawę pizzy w wielu dobrych smakach. Każdy z uczestników miał dostęp do kilku kawałków w różnych smakach pizzy, a dzięki godzinnej przerwie redaktorzy CentrumXP.pl mieli okazję na zrobienie kilku dodatkowych zdjęć z wnętrz polskiego oddziału Microsoft, gdzie na wystawie zaprezentowano najmocniejsze wersję wygodnego w użyciu Surface, konsoli Xbox One, oraz kilku modeli smartfonów Microsoft Lumia.

Kolejna prelekcja wystartowała równo o 14:40. Prowadzona w luźnym stylu przez Grzegorza Rycaja, o tytule Najlepsze praktyki z życia zespołów software’owych. Ta sesja była o tyle ciekawa, że Grzegorz zachęcał zebraną widownię do aktywnego udziału i jakby na to nie patrzeć, była prowadzona również przez zebrane osoby. Samą prelekcję rozpoczął od zadania pytania: Po co tworzymy oprogramowania?. W zamian otrzymał wiele różnych odpowiedzi z widowni, okraszając je nieinwazyjnym żarcikiem, po czym przeszedł do przedstawienia trzech podkategorii swojej sesji. Grzegorz podczas prowadzenia prelekcji najpierw przedstawiał z życia wzięte nawyki w pracy w zespole deweloperskim, po czym ukazywał wyłapane przez niego błędy, z jakimi się borykał, a na koniec pytał się uczestników jak można z nimi sobie poradzić. Co więcej, Grzegorz porównywał te same poważne sytuacje w śmiesznych sytuacjach w życiu codziennym, jak na przykład malarzy pracujących przy malowaniu muru małymi pędzlami, zastanawiają się jak przyśpieszyć swoją prace, nie przejmując się faktem, że dwie osoby trzymają rusztowanie dla wątpliwej stabilności.

Po zakończonej luźnej i ożywiającej sesji Grzegorza, trwały przygotowania do ostatniej prelekcji pod tytułem Linux On Deamand – Linux na 5 minut, czyli o chmurze i automatyzacji. Podczas oczekiwania został zorganizowany mały konkurs, w którym główną nagrodą była Nokia Lumia 1520. Tuż po ogłoszeniu konkursu swoją ostatnią prelekcję prowadził Michał Smereczyński, omawiając, oraz przedstawiając Azure obsługiwany kodem. Był to przewodni temat Michała. Ukazując skrypty, którymi mógł obsługiwać tworzenie, uruchamianie, zatrzymywanie i wszelkie inne operacje dotyczące wirtualnych maszyn postawionych na Azure, działały dwa razy szybciej niż ustawianie tego na portalu Azure, okraszając to słusznym komentarzem portal ma lagi i powinien służyć tylko do celów poznawczych. Na zakończenie ostatniej sesji Michał był skłonny przedstawić demonstracje wykorzystującą zautomatyzowane skrypty obsługujące wirtualne maszyny na Azure.

Po zakończeniu pierwszej edycji TechStolica przyszedł czas na wylosowanie nagrody, a po niej podziękowania od organizatora dla sponsorów konferencji, patronatów medialnych, oraz największe podziękowania dla przybyłych uczestników na wydarzenie, bez których nie odbyłoby się całe spotkanie. I tym samym dotarliśmy do końca tegorocznej pierwszej i miejmy nadzieje nieostatniej konferencji TechStolica.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia