Te funkcje mogą trafić niedługo do Windows 11. To był tydzień z Microsoft 244

Te funkcje mogą trafić niedługo do Windows 11. To był tydzień z Microsoft 244

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
10:00
19.11.2022
804 wyświetlenia

Czas na kolejne podsumowanie najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft dowiecie się o testowanych obecnie nowościach dla Windows 11, wliczając w to szybkie przełączanie motywu, niełączenie przycisków paska zadań, wyświetlanie sekund na zegarze czy streaming dźwięku z Androida do Windows 11. Powiemy też nieco o nowej aplikacji Microsoft 365 (dawniej Office), Xbox Cloud Gaming na smart TV, głębokim skanowaniu zdjęć, naprawie Surface Pro 9 i obsłudze TPM 2.0 do wirtualizacji Jedenastki. Zapraszamy do lektury!

Te funkcje mogą trafić niedługo do Windows 11

Microsoft eksperymentuje z kilkoma nowymi (choć nie do końca, bo niektóre były już obecne w poprzednich systemach) funkcjami, które mogą niebawem trafić do Windows 11. Pierwszą z nich gigant ma testować wewnętrznie, podczas gdy dwie kolejne pojawiły się na Windows Server. Zaczynamy od przełącznika motywu, który trafi w bardzo podręczne miejsce — na pasek szybkich ustawień. Wprowadzenie tej opcji do Szybkich ustawień oznacza, że do zmiany trybu z jasnego na ciemny lub odwrotnie wystarczą praktycznie tylko dwa kliknięcia. Dzięki temu skrótowi nie będziemy już musieli przechodzić na stronę personalizacji w aplikacji Ustawienia, aby zmienić motyw systemowy.

Przełącznik ciemnego motywu może trafić do Szybkich ustawień na Windows 11

Kolejna testowana funkcja dla Windows 11 to "Nigdy nie łącz przycisków paska zadań". Jak wiadomo, opcji tej brakuje od premiery Jedenastki i przyciski tych samych aplikacji na pasku zadań muszą być połączone. Funkcja jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju i odpowiedzialny za nią kod może być niedopracowany.

Nigdy nie łącz ikon paska zadań w Windows 11

Jeszcze jedną testowaną funkcją jest wyświetlanie sekund na zegarze na pasku zadań. Sekundnik na pasku zadań można było włączyć w Windows 10, chociaż wymagało to nieco zachodu (konieczna była edycja rejestru). Windows 11 może to dużo bardziej uprościć dzięki pojawieniu się dedykowanej opcji w Ustawieniach. Póki co, aby w ogóle mieć dostęp do takiej opcji, konieczne jest skorzystanie z narzędzia ViveTool.

Windows 11 pozwoli wyświetlać sekundy na zegarze?

Ostatnią z nowości, o których zrobiło się głośniej w tym tygodniu, jest streaming dźwięku z Androida do Windows 11. Microsoft pracuje mianowicie nad nową funkcją Łącza z telefonem, która pozwoliłaby strumieniować dźwięk z telefonu na komputer. Nosi ona nazwę "Strumieniuj dźwięk do twojego komputera" ("Stream audio to your PC") i umożliwia słuchanie oraz oglądanie rzeczy udostępnianych z telefonu na komputerze. W pewnym sensie przypomina to "Connect now" ze Spotify.

Android - strumieniuj dźwięk do komputera

Nowa aplikacja Microsoft 365 w przeglądarce zaczyna być udostępniana

Nowa aplikacja Microsoft 365 to centralne miejsce dostępu do usług i aplikacji Microsoftu zarówno dla klientów biznesowych, jak i konsumentów. Pozwala użytkownikom utworzyć nowy dokument Office, uzyskać dostęp do plików i udostępnionych treści, a także przeglądać spersonalizowane wglądy i rekomendacje.

Według komunikatu na Microsoft 365 Admin Center aplikacja przeglądarkowa Microsoft 365 zaczyna być udostępniana w tym tygodniu. Z kolei aplikacje na Windows i telefony mają zostać wydane w styczniu. Nowa aplikacja internetowa automatycznie zastąpi istniejące doświadczenie Office w przeglądarce, a w przypadku aplikacji mobilnej/desktopowej — aplikację Office.

Xbox Cloud Gaming trafi na kolejne smart TV

Po wprowadzeniu wybranych gier na telewizory Samsung z tego roku poprzez Samsung Gaming Hub nadszedł czas na rozszerzenie wsparcia. Jeszcze w tym roku aplikacja Xbox trafi na wybrane smart TV tej marki z 2021 roku. Microsoft poinformował też o pracach nad wibracjami kontrolera dla aplikacji Xbox.

Do końca tego roku Microsoft będzie wprowadzał aplikację Xbox na wybrane modele smart TV Samsunga z 2021 roku. Ich właściciele będą mogli wyszukać i pobrać aplikację bezpośrednio na telewizorze. Oznacza to, że istniejący klienci Samsunga zyskają natychmiastowy dostęp do Xbox Cloud Gaming z Xbox Game Pass Ultimate. Będą oni mogli streamować setki wysokiej jakości gier Xbox bezpośrednio na smart TV — bez konieczności posiadania konsoli.

Surface Pro 9 z najłatwiejszą naprawą w historii marki

Specjaliści od rozbiórek, naprawy i serwisowania sprzętu z iFixit do lat krytykują Microsoft i innych dużych producentów, których urządzenia zwykle nie są zbyt przyjazne dla serwisantów, nie mówiąc już o zwykłych, niedoświadczonych użytkownikach. Od paru lat widać jednak pozytywny trend w marce Surface, a ostatni tablet Pro tylko go potwierdził.

Serwisanci zwrócili uwagę na pozytywne aspekty, takie jak łatwy dostęp do dysku SSD (wystarczy podnieść niewielką magnetyczną klapkę w obudowie) czy tylko jedna śruba dzieląca użytkownika od upgrade'u pamięci dyskowej. To coś, co od 15 lat nie jest wcale takie oczywiste, biorąc pod uwagę coraz szczuplejsze konstrukcje. Jeśli chodzi o najwrażliwszą część, czyli ekran, to zauważono, że jego krawędzie Microsoft wyposażył w pewne wygięcie, aby zapobiec stłuczeniu podczas jego zdejmowania. Surface Pro 9 otrzymał ocenę naprawialności 7/10, a iFixit stwierdził, że bez wątpienia jest to najbardziej naprawialny Surface, jakiego widzieli w tej linii produktów. Jest to również dowód, że firma przeprowadziła znaczące zmiany w designie, aby to osiągnąć.

Głębokie skanowanie zdjęć w Office Mobile na iOS

Office Insider na urządzenia z iOS pozwala odblokować i ponownie wykorzystać zawartość ze zdjęcia. Głębokie skanowanie inteligentnie rozpoznaje składniki tekstowe i wizualne na dowolnym zdjęciu i wydobywa je, dając nam możliwość ich szybkiego skopiowania, udostępnienia, zapisania, wyszukania, wysłania jako e-mail i nie tylko.

Głębokie skanowanie zdjęć w Office Mobile na iOS

Głębokie skanowanie działa nie tylko na zasadzie OCR, dostarczając nam edytowalny tekst ze zdjęcia, który można dowolnie wykorzystać, ale pozwala też wydobyć konkretną sekcję graficzną, np. nieregularny obraz, i wyciąć go z pominięciem tła, a następnie przykładowo wkleić w prezentacji. Wszystko to za jednym stuknięciem przycisku.

VMware Workstation 17.0 Pro z wirtualnym TPM 2.0 dla Windows 11

Środowiska do wirtualizacji są często używane przez deweloperów i entuzjastów, którzy próbują przetestować swoje oprogramowanie na wielu systemach operacyjnych lub po prostu chcą korzystać z odizolowanego systemu operacyjnego bez narażania swojej podstawowej maszyny. Z powodu specyficznych wymagań wirtualizacja Windows 11 była nieco kłopotliwa, ale już coraz więcej platform sobie z nimi radzi.

VMware Workstation 17.0 Pro

Oprogramowanie do wirtualizacji VMware Workstation 17.0 Pro obsługuje teraz wirtualny moduł Trusted Platform Module (TPM) 2.0, który jest oficjalnie wymagany przez Microsoft do uruchomienia Windows 11 — również na maszynach wirtualnych. Wprowadzenie tej funkcji oznacza, że ​​oprogramowanie do wirtualizacji oficjalnie obsługuje teraz Jedenastkę jako system-gościa (wcześniej istniało tylko obejście tego wymagania) i inne systemy wymagające tego modułu.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft 365, Microsoft Teams, OneDrive, SharePoint, Office Mobile, Intune, Visio i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP