Sztuczna inteligencja ogólna odmieni losy ludzkości? Nad tym pracuje Microsoft z OpenAI

Sztuczna inteligencja ogólna odmieni losy ludzkości? Nad tym pracuje Microsoft z OpenAI

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:12
22.07.2019
1596 wyświetleń

Microsoft i OpenAI to firmy sporo myślące o roli sztucznej inteligencji w świecie oraz o tym, jak budować bezpieczną, zaufaną i etyczną AI, która służyłaby społeczeństwu. Współpraca między nimi tak naprawdę nawiązała się już kilka lat temu. Dziś jednak weszła ona na nowy poziom za sprawą ekskluzywnego partnerstwa. Gigant z Redmond dokonał ponadto znacznej inwestycji w wysokości 1 miliarda dolarów. Poprzez to wspólne przedsięwzięcie Microsoft zamierza ulepszyć i rozwinąć możliwości platformy Azure w systemach AI działających na dużą skalę.

OpenAI zamierza z kolei wykorzystać to partnerstwo w pracach nad Artificial General Intelligence (AGI), czyli sztuczną inteligencją ogólną. Przyniesie to korzyści obu stronom, bowiem ulepszenia platformy Azure pomogą deweloperom w budowie następnej generacji aplikacji AI. Partnerstwo obu firm na trzy konkretne cele:

  • Microsoft i OpenAI będą wspólnie budować nowe technologie superobliczeniowe dla Azure AI.
  • OpenAI przeportuje swoje usługi, by działały w Azure, co pozwoli używać ich do tworzenia nowych technologii AI i spełnienia obietnicy stworzenia AGI.
  • Microsoft stanie się preferowanym partnerem OpenAI w komercjalizacji nowych technologii AI.

Firmy mają skupić się na budowaniu platformy obliczeniowej w Azure na niespotykaną dotąd skalę, w której będą trenowane i uruchamiane zaawansowane modele AI. Wykorzystane będą technologie sprzętowe oparte na technologii superkomputerów Microsoftu. Partnerów łączą ponadto wyznawane zasady etyki i zaufania w AI.

Reklama

Przez ostatnią dekadę można było obserwować innowacyjne aplikacje oparte na głębokich sieciach neuronowych, idące w parze z rosnącą mocą obliczeniową. To połączenie umożliwiło przełomy w takich dziedzinach, jak przetwarzanie obrazów, mowy i języka, tłumaczenia, kontrola robotyczna czy nawet gry wideo. Wspomniana sztuczna inteligencja ogólna ma te wszystkie aspekty działalności połączyć. Jak wyjaśnia Microsoft:

Nowoczesne systemy AI działają dobrze w obliczu konkretnego problemu, dla którego zostały wytrenowane, ale użycie systemów AI, by pomóc w rozwiązaniu niektórych z najtrudniejszych światowych problemów, będzie wymagało generalizacji i głębokiego, mistrzowskiego opanowania wielu technologii AI. Zgodnie z wizją sztucznej inteligencji ogólnej Microsoftu i OpenAI będzie ona pracować z ludźmi, pomagając rozwiązywać obecnie trudne problemy multidyscyplinarne, w tym wyzwania globalne, takie jak zmiana klimatu, bardziej spersonalizowana opieka zdrowotna i edukacja.

CEO OpenAI, Sam Altman, uważa wręcz, że stworzenie AGI to najważniejszy postęp technologiczny w historii człowieka, mający potencjał zmiany trajektorii ludzkości. Więcej na ten temat pisaliśmy szerzej w naszym wcześniejszym tekście: Sztuczna inteligencja bez ograniczeń. Nad tym w Microsoft pracuje 8000 badaczy.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.onmsft.com/news/microsoft-to-invest-1-billion-in-openai-will-jointly-develop-new-supercomputer-technologies

Polecamy również w kategorii Sztuczna inteligencja