Subskrypcja Microsoft 365 czy licencja wieczysta Office 2021 - co jest lepsze?

Subskrypcja Microsoft 365 czy licencja wieczysta Office 2021 - co jest lepsze?

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 10/1/2022, 6:00 PM

Liczba odsłon: 4987

Przewaga zakupu oprogramowania w formie subskrypcji nad licencją wieczystą lub odwrotnie to temat rzeka. O ile jeszcze kilka lat temu faktycznie można było się zastanawiać, które rozwiązanie jest lepsze, tak w 2022 roku fakty przemawiają na korzyść modelu abonamentowego. Jakie to fakty? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Płatność co roku czy jednorazowo?

Prezentacje korzyści płynących z zakupu chociażby usługi Microsoft 365 w subskrypcji to nie tylko marketingowa papka producenta, aby wyciągnąć od klientów więcej pieniędzy. To argumenty, które cenią przede wszystkim klienci i na których opinii w dużej mierze bazuje ten model sprzedaży. Bogata oferta, stale rozwijane usługi, wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności danych. Również wygoda zarządzania usługą, przejrzystość płatności i prawo wyboru.

Microsoft 365 vs Office 2021

Oczywiście licencje wieczyste wciąż mają swoich zwolenników. Klienci rozglądający się za każdą złotówką powiedzą, że w skali kilku lat będą rozwiązaniem tańszym. Potrzebujący jedynie podstawowej funkcjonalności oprogramowania dodadzą, że ta przecież jest taka sama jak kilkanaście lat temu. Swoje argumenty znajdą też tacy, którzy nie chcą łączyć kont z kartami płatniczymi i preferują jednorazowy przelew. Znajdą się inni, którzy chcą kupić oprogramowanie raz i zapomnieć o sprawie.

Jednak przy bardzo dynamicznym rozwoju chmury i jej możliwości, będącej istotną częścią modeli subskrypcyjnych, coraz więcej zwolenników licencji wieczystych przekonuje się do abonamentu. W końcu najważniejsze jest, aby firmy korzystały z najlepszych dla nich rozwiązań.

Microsoft 365 w subskrypcji – co jest najważniejsze?

Microsoft 365, a wcześniej Office 365, od samego początku sprzedawany był w modelu Oprogramowanie jako Usługa (Software as a Service). Nie był to pierwszy produkt segmentu hi-tech dystrybuowany w ten sposób, więc część przedsiębiorstw wiedziała już, jakie korzyści można z tego czerpać. Jednocześnie Microsoft postanowił dać użytkownikom naprawdę dużo, wiedząc, że każda ze stron zyska na takim układzie. Na czym polega ten układ w Microsoft 365?

Microsoft 365 vs Office 2021

Najpopularniejsza wersja usługi Microsoft 365, czyli Business Premium, w Sklepie CentrumXP kosztuje niewiele ponad 1000 zł brutto rocznie. To cena za jedną licencję dla jednego użytkownika, który otrzymuje:

  • aplikacje Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Teams, Publisher i Access w wersji desktopowej i online,
  • możliwość instalacji programów na 5 komputerach PC lub Mac, 5 smartfonach i 5 tabletach w ramach jednego konta użytkownika,
  • usługę SharePoint Online,
  • skrzynkę pocztową Exchange o pojemności 50 GB,
  • miejsce na dane w chmurze OneDrive o pojemności 1 TB,
  • usługi bezpieczeństwa klasy Enterprise – Intune, Azure Information Protection i Defender.

To wszystko utrzymywane jest na serwerach usługodawcy. Tym samym użytkownik pozbywa się problemu z zakupem dodatkowego hostingu dla poczty i danych. Poza bogatym pakietem aplikacji i usług bardzo ważne są regularne aktualizacje oprogramowania. Nie zawsze są to zmiany z rodzaju gamechangerów, ale elementy poprawiające funkcjonalność, istotne poprawki bezpieczeństwa oraz stabilności. Co kilka miesięcy Microsoft wprowadza coś zupełnie nowego. Ważne jest też wsparcie techniczne. W przypadku Microsoft 365 trzeba przyznać, że to stoi na bardzo wysokim poziomie i support sprawnie rozwiązuje wiele problemów bez angażowania w to użytkownika.

Microsoft 365 vs Office 2021

Wracając do ceny. Microsoft 365 Business Premium to koszt około 1000 zł brutto rocznie za licencję dla jednego użytkownika. Wydaje się, że to dużo. Zwłaszcza, gdy firma musi kupić licencje np. dla kilkunastu użytkowników. Ale…

Office 2021 – dużo mniej, ale jednorazowo i na zawsze

Licencja wieczysta, jak już wcześniej zostało powiedziane, pozwala na jednorazowy zakup oprogramowania i zapomnienie o temacie. W przypadku Office 2021 w wersji Professional, podobnego do Microsoft 365 Business Premium pod względem dostępu do aplikacji Office (ale tylko pod tym), to wydatek ponad 2 tys. złotych brutto i również dla jednego użytkownika.

W ramach takiej licencji użytkownik otrzymuje:

  • aplikacje Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Publisher i Access w wersji desktopowej.

I to właściwie tyle.

W Office 2021 brakuje komunikatora Teams, który jest jednym z kluczowych elementów ekosystemu Microsoftu. Brakuje też serwera poczty Exchange, chmury OneDrive, dodatkowych usług online i dedykowanych systemów bezpieczeństwa. Instalacja możliwa jest tylko na jednym urządzeniu.

Microsoft 365 vs Office 2021

Klienci decydujący się na licencję wieczystą Office 2021 w jakiejkolwiek wersji muszą wiedzieć, że pakiet nie podlega aktualizacjom funkcji. Dostarczane są jedynie poprawki bezpieczeństwa. To duża wada takiego rozwiązania, ponieważ użytkownik na zawsze zostanie z tym, co kupił. Nowości, które regularnie będą dostarczane subskrybentom Microsoft 365, trafią do klasycznego pakietu Office dopiero w kolejnym wydaniu, czyli nawet po kilku latach.

Cena. Ta jest znacznie wyższa niż Microsoft 365 Business Premium, a Office 2021 jest znacznie gorzej uposażony.

Co wybrać?

Prosta argumentacja jasno wskazuje, że lepszym wyborem jest model subskrypcyjny. Jest tańszy i daje użytkownikowi znacznie lepsze doświadczenie oraz komfort pracy. Microsoft 365 to rozwiązanie przyszłości, stale rozwijanie nie tylko przez wprowadzanie nowych elementów, bo producent wiele inwestuje w bezpieczeństwo, implementując coraz to lepsze systemy. Można powiedzieć, że Microsoft 365 to opcja dla firm, które cenią najnowsze dobra technologii.

Wiemy też, że Office 2021 nadal będzie miał swoich zwolenników i to również jest zrozumiałe. I co ważne, nic nie wskazuje, aby aplikacji Office w ramach licencji wieczystej miało kiedykolwiek zabraknąć.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia