Sprzedaż nowych PC najsłabsza od dekady

Sprzedaż nowych PC najsłabsza od dekady

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:16
23.01.2017
3 komentarze
1383 wyświetlenia

Podczas gdy smartfony stają się coraz mocniejsze, a uruchomienie pełnego Windows 10 z aplikacjami Win32 na urządzeniach z ARM stało się rzeczywistością, rynek tradycyjnych PC traci pole do manewru. Ostatnie dane zebrane przez Gartnera są niepokojące. W 2016 roku sprzedano 269,7 mln komputerów i jest to najgorszy wynik od 2006 r., kiedy sprzedaż sięgała 239,2 mln egzemplarzy. Zobaczmy, w jakiej kondycji znajdował się rynek PC na przestrzeni ostatniej dekady.

Jeśli sądzicie, że Gartner z wynikiem 269,7 mln (-6% w perspektywie rocznej) to już słaby wynik, dane od IDC są jeszcze bardziej wymowne. Tamtejsi analitycy obliczyli, że sprzedaż PC wyniosła w ubiegłym roku 260 mln egzemplarzy, co równa się rocznemu spadkowi rzędu 5,7%. Dane obu źródeł różnią się jednak definicją PC. Gartner na przykład brał pod uwagę "desktopowe PC, notebooki i ultramobilne urządzenia premium (jak Microsoft Surface), ale już nie Chromebooki czy iPady". Choć złota era PC dawno minęła, mały renesans platformy przypadł na rok 2011. Od tego czasu sprzedaż ciągle maleje, ale czy taka tendencja długo się utrzyma?

Gartner i IDC zgadzają się co do tego, że wybrane gałęzie rynku PC mogą mimo spadkowych tendencji iść do przodu, szczególnie, że na rynku smartfonów i tabletów trwa stagnacja. O wzroście sprzedaży przynajmniej w najbliższym czasie raczej trudno marzyć - optymistyczna perspektywa zakłada najwyżej podzielenie stagnacji rynku mobilnego przez PC.

Zobaczmy jeszcze, jak prezentowały się wyniki sprzedaży poszczególnych producentów w porównaniu do roku 2015. Liczby podano w tysiącach egzemplarzy:

Mimo tendencji spadkowej nie można powiedzieć, że rynek PC umiera. Wciąż istnieje wiele zadań, którym nie podołają urządzenia mobilne, zaś komputery osobiste coraz częściej przybierają formę hybrydy, oferując dodatkowe funkcje tabletu. Nam pozostaje jedynie kibicować producentom i wiernym użytkownikom PC, bo w końcu... nie ma to jak stary, dobry blaszak!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.businessinsider.com/pc-sales-decline-year-chart-2017-1?IR=T

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

  • CptHQ 22:56 23.01.2017

    Po prostu ludzie stają się bardziej świadomi i kupują komputery na części a nie gotowce jak kiedyś

  • sa 21:08 24.01.2017

    Mogę potwierdzić :) Dziesięć lat temu kupiłem "gotowca", natomiast kilka dni temu złożyłem komputer wg swoich możliwości i potrzeb.

  • LIDER 21:54 24.01.2017

    Dokładnie tak jak piszą przedmówcy - teraz nawet w firmach często się bierze pod uwagę składak, bo ma się pełną kontrolę nad ceną i możliwościami. Gotowe zestawy faktycznie przestają powoli mieć sens. Zresztą na pclab.pl był ostatnio artykuł w którym było napisane, że właśnie sprzęt PC dla graczy się bardzo mocno rozwija i ma najlepsze wyniki w historii. Więc ni jak się to ma do tych statystyk...

Skomentuj

Autor