Smartfon albo Xbox pod choinkę? Nie! Robot edukacyjny to idealny prezent

Smartfon albo Xbox pod choinkę? Nie! Robot edukacyjny to idealny prezent

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 12/16/2019, 11:27 AM

Liczba odsłon: 5758

Uczenie przez zabawę to najlepsza możliwa forma nauki. Dotyczy to nie tylko najmłodszych, ale również starszych osób. Roboty edukacyjne znakomicie spełniają taką funkcję - w formie zabawy przedstawiane są podstawy elektroniki, mechaniki, robotyki i informatyki. Należy już w tej chwili zadbać o to, aby w przyszłości uniknąć problemu zbyt małej liczby wykształconych inżynierów.

Współczesne dzieci są chyba bardziej zakorzenione w świecie Internetu i nowych technologii niż ich rodzice. Komputer czy telefon to dla nich praktycznie codzienność, zarówno w domu, jak i w szkole. Po co więc pod choinkę kupować dzieciakowi telefon albo konsolę, skoro można podarować mu prezent, który nie tylko sprawi mu mnóstwo frajdy, ale ma również ogromne walory edukacyjne?

Robot Edukacyjny

Nauka poprzez zabawę

Najprostszym sposobem zachęcenia dzieci do nauki jest podanie jej w formie zabawy. Dziecko często zniechęca się, kiedy siada do zadania, które będzie wykonywało tylko dlatego, że musi - a nie dlatego, że chce. Wyzwaniem jest wtedy skupić uwagę ucznia, która mogłaby zaowocować lepszymi wynikami. Wprost przeciwnie jest z zabawą, która zainteresuje młodego człowieka - trudno jest go od niej oderwać.

Roboty edukacyjne to świetne narzędzie umożliwiające “zaszczepienie” w młodym umyśle zainteresowania naukami technicznymi. Na stronie popularnego sklepu z elektroniką i robotyką Botland dostępny jest duży wybór robotów edukacyjnych o różnym stopniu zaawansowania i kategorii wiekowej. Najczęściej są to zestawy części gotowe do złożenia według czytelnych wskazówek. Tego typu produkty można zazwyczaj składać na wiele różnych sposobów opisanych w instrukcji, ale również w taki sposób, jak samemu się wymyśli. Ta część nauki z robotem pozwala rozwijać kreatywność, wyobraźnię, zasady mechaniki, nabywać wiedzę o elektronice i elementach, które się do niej stosuje.

Lego Mindstorms

Kolejnym etapem w większości modeli jest zaprogramowanie robota przy użyciu odpowiednio stworzonego języka programowania, na przykład za pomocą klocków w aplikacji mobilnej i przy wykorzystaniu dostępnego układu logicznego. Użytkownik nabywa wiedzę i umiejętności w najlepszy możliwy sposób - poprzez praktykę. Nauka nie jest dzięki temu monotonna i ma bezpośrednie odzwierciedlenie w rzeczywistości, ponieważ nie składa się jedynie z suchych faktów.

Co dalej?

Młody elektronik, któremu spodoba się zabawa z robotem edukacyjnym, może zaangażować się w naukę składania podobnych konstrukcji samodzielnie. W Internecie można znaleźć rzetelne informacje o elektronice i robotyce oraz różnego rodzaju pomoce naukowe, które pozwolą samemu poznawać coraz trudniejsze zagadnienia.

Robot Botland

Szczególnie przydatne i popularne są kursy dotyczące różnych zagadnień - można na przykład łatwo znaleźć blogi, takie jak Forbot, gdzie znajdują się darmowe kursy z elektroniki i robotyki dla osób na każdym stopniu zaawansowania. Ich zaletą jest między innymi fakt, że można zakupić specjalnie przygotowane do nich zestawy. Dzięki takiemu przygotowaniu użytkownik szybko będzie mógł uczyć się nowych rzeczy, a w przyszłości tworzyć własne projekty.

Sprzęt we własnym domu

Młody pasjonat, który ma ugruntowane podstawy z elektroniki czy robotyki (lub umiejętności bardziej rozwinięte właśnie w tym kierunku), nie tylko łatwiej znajdzie sobie w przyszłości pracę, ale przede wszystkim życie codzienne będzie dla niego prostsze i ciekawsze.

Obecnie coraz częściej w domach instalowane są systemy, dzięki którym stają się one inteligentnymi budynkami. Montaż i konfiguracja takiego systemu nie będzie wymagała już wtedy fachowca. Tak zwany ‘próg wejścia’ w świat nowych technologii stale się obniża. Urządzenia są tańsze i prostsze w obsłudze.

Inteligentny Dom

Urządzenia składowe takiego systemu można kupić między innymi w dziale inteligentnych budynków w sklepie Botland. Jeżeli będziesz miał już wystarczającą wiedzę i będziesz czuł się na siłach, to możesz samodzielnie stworzyć własny system inteligentnego budynku - na przykład oparty o płytkę Raspberry Pi.

Powyższe dwa przykłady to świetny pomysł na świąteczny prezent w XXI wieku. Zarówno coś dla zainteresowanego światem młodego człowieka, jak i dla dorosłego, który chce wprowadzić nowe technologie do swojego życia.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia