Menu kategorii
 • Skróty systemowe

  Skróty systemowe

   Marek Wojtyna
  Marek Wojtyna
  00:00
  29.06.2006
  24723 wyświetlenia

  Kiedy chcemy uruchomić jakąś aplikację często przedzieramy się przez menu Start, aby znaleźć poszukiwany program. Tracimy długie irytujące sekundy przeglądając nazwy innych aplikacji. Często musimy przejść przez wiele okien aż dojdziemy do szukanego katalogu. Czy nie prościej by było wszystkie często używane programy włączać w taki sposób jak uruchamiamy zazwyczaj przeglądarkę Internet Explorer, czyli za pomocą skrótu. Oczywiście, że jest to lepsze rozwiązanie. Spróbujmy stworzyć kilka skrótów do najczęściej odwiedzanych miejsc w systemie.

  Zacznijmy od umieszczenia na pulpicie linków do uruchamianych programów. Znajdźmy aplikacje w menu Start kliknijmy i przytrzymajmy na ikonie narzędzia prawy przycisk myszy. Następnie nie puszczając klawisza przeciągnijmy skrót na pulpit. Puśćmy przycisk "gryzonia" i z menu wybierzmy pozycję Kopiuj tutaj. Dzięki tej operacji skopiujemy link tak, że będziemy mogli korzystać z niego zarówno używając skrótu na pulpicie jak i tego w menu Start.

  Teraz utwórzmy skrót do dysku twardego lub katalogu. Kliknijmy prawym przyciskiem myszy w wolne miejsce na pulpicie i z menu wybierzmy kolejno Nowy oraz Skrót. W oknie natomiast zaznaczmy przycisk Przeglądaj. Następnie odnajdujemy wybrany przez nas katalog lub dysk. Kiedy już zdecydujemy się na lokalizację zatwierdzamy naszą decyzję klikając przycisk OK a następnie kończąc kreatora.

  Możemy również utworzyć skróty do akcji wykonywanych przez system. Najbardziej pożądanym będzie chyba odnośnik służący do zamykania systemu Windows. Stworzymy go bardzo prosto. Zaczynamy tak samo: klikamy prawym przyciskiem myszy w puste pole na pulpicie i z menu wybierzmy kolejno Nowy oraz Skrót. Następnie w pole Wpisz lokalizacje elementu wpisujemy komendę zamykającą system
  shutdown -s -t 00
  Możemy również spowodować aby Windows XP się zresetował lub wylogował. W tym celu zamieniamy w powyższej komendzie literę s na r lub l. Czyli:
  shutdown -r -t 00 - reset
  shutdown -l -t 00
   - wylogowanie


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Dostosowanie systemu