Skróty systemowe

Skróty systemowe

 Marek Wojtyna
Marek Wojtyna
00:00
29.06.2006
8 komentarzy
23736 wyświetleń

Kiedy chcemy uruchomić jakąś aplikację często przedzieramy się przez menu Start, aby znaleźć poszukiwany program. Tracimy długie irytujące sekundy przeglądając nazwy innych aplikacji. Często musimy przejść przez wiele okien aż dojdziemy do szukanego katalogu. Czy nie prościej by było wszystkie często używane programy włączać w taki sposób jak uruchamiamy zazwyczaj przeglądarkę Internet Explorer, czyli za pomocą skrótu. Oczywiście, że jest to lepsze rozwiązanie. Spróbujmy stworzyć kilka skrótów do najczęściej odwiedzanych miejsc w systemie.

Zacznijmy od umieszczenia na pulpicie linków do uruchamianych programów. Znajdźmy aplikacje w menu Start kliknijmy i przytrzymajmy na ikonie narzędzia prawy przycisk myszy. Następnie nie puszczając klawisza przeciągnijmy skrót na pulpit. Puśćmy przycisk "gryzonia" i z menu wybierzmy pozycję Kopiuj tutaj. Dzięki tej operacji skopiujemy link tak, że będziemy mogli korzystać z niego zarówno używając skrótu na pulpicie jak i tego w menu Start.

Teraz utwórzmy skrót do dysku twardego lub katalogu. Kliknijmy prawym przyciskiem myszy w wolne miejsce na pulpicie i z menu wybierzmy kolejno Nowy oraz Skrót. W oknie natomiast zaznaczmy przycisk Przeglądaj. Następnie odnajdujemy wybrany przez nas katalog lub dysk. Kiedy już zdecydujemy się na lokalizację zatwierdzamy naszą decyzję klikając przycisk OK a następnie kończąc kreatora.

Możemy również utworzyć skróty do akcji wykonywanych przez system. Najbardziej pożądanym będzie chyba odnośnik służący do zamykania systemu Windows. Stworzymy go bardzo prosto. Zaczynamy tak samo: klikamy prawym przyciskiem myszy w puste pole na pulpicie i z menu wybierzmy kolejno Nowy oraz Skrót. Następnie w pole Wpisz lokalizacje elementu wpisujemy komendę zamykającą system
shutdown -s -t 00
Możemy również spowodować aby Windows XP się zresetował lub wylogował. W tym celu zamieniamy w powyższej komendzie literę s na r lub l. Czyli:
shutdown -r -t 00 - reset
shutdown -l -t 00
 - wylogowanie


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Dostosowanie systemu

Komentarze

 • Kuba 20:42 29.06.2006

  Tak, oczywiście, przecież każdy użytkownik wie co znaczy shutdown -r -t 00...

 • m010ch 21:46 29.06.2006

  Nie oczekuj, że ziomale używają mózgu ;) A co do 'shutdown', to pewnie przydatne info dla niektórych, ale skoro opisujecie przełączniki -s/-r/-l to opiszcie też co znaczy drugi -t (oczywiście czas w sekundach po upływie którego system ma wykonać daną czynność [domyślnie 30, max. 600])

 • Emilia 20:11 01.07.2006

  A czy może ktoś napisać gdzie znależć informacje jakie programy są uruchamiane przy starcie komputera, bo mam zainstalowany program antywirusowy który uchuchamia się właśnie wraz ze startem komputera i bardzo spowalnia mi pracę całego systemu i chce go wyłączyć a zapomniałam gdzie mogę to znaleźć.

 • Paweł Wujczyk 23:54 01.07.2006

  Zbiór prostych porad możesz znaleźć <a href="http://www.centrumxp.pl/WindowsXP/240,1,kategoria,Przyspieszanie_systemu.aspx">tutaj...</a><br>

 • astro_83 10:13 07.08.2006

  ZIOMAL a może są na świecie tacy ludzie, którzy dopiero zaczynają przygodę z komputerem i nie wiedzą jak to zrobić. Nie bądź taki do przodu bo Cię sznurówki prześcigną

 • eagle 16:16 28.08.2006

  Bijmy brawa na stojąco. Zgadzam sie z astro...

 • Brus217 18:07 14.12.2007

  emilia spróbuj tak..: start uruchom w okienku wpisz msconfig przejdz do zakladki URUCHOM tam odznacz najprawdopodobniej nazwę antywira

 • mateusz 13:11 27.08.2008

  uruchom start wpisz msconfig i wyskoczy ci okno i masz tam uruchomianie

Skomentuj

Autor