Menu kategorii
 • Skaner bezpieczeństwa usługi Windows Live OneCare

  Skaner bezpieczeństwa usługi Windows Live OneCare

   Krystian Kuś
  Krystian Kuś
  00:00
  05.04.2009
  13599 wyświetleń

  W dobie XXI wieku zarówno komputery, jak i Internet przewijają się prawie przez każdą dziedzinę życia. Począwszy od domowej codzienności, kiedy to korzystamy z Internetu w celu komunikowania się z innymi osobami, czy też po to by przeprowadzać różnego typu operacje bankowe, skończywszy na laboratoriach, gdzie komputery są wykorzystywane do szybkiej wymiany danych pomiędzy innymi urządzeniami. Niestety, jak wiemy każdy z przełomowych wynalazków ma swoje plusy i minusy, wszystko jest kwestią tego, w jakim celu jest on wykorzystywany. Tak jest również i w przypadku Internetu, którego globalność i szeroki zakres stosowania doprowadziły do tego, iż pojawiły się osoby, które zajęły się pisaniem szkodliwego oprogramowania, mającego na celu uszkodzenie komputerów, bądź też kradzież ważnych informacji zawartych na twardym dysku. Jednakże jak się okazuje w walce z powyższymi zagrożeniami nie jesteśmy pozostawieni sami sobie, albowiem firma Microsoft w trosce o swoich użytkowników udostępniła usługę mającą na celu wesprzeć ich w walce z różnego rodzaju złośliwym oprogramowaniem.

  Przede wszystkim bezpieczeństwo

  Windows Live OneCare, bo o nim mowa, jest bezpłatną usługą sieci web, dzięki której będziemy mogli w łatwy sposób dokonać szybkiego przeglądu stanu komputera, a także zlecić sprawdzenie poziomu jego zabezpieczeń. Co pozwoli na wyszukanie, oraz zwalczenie złośliwego oprogramowania, które może doprowadzić do wyrządzenia dużych szkód w systemie. Program wyświetla także krótkie objaśnienia dotyczące zagrożeń, a także wskazówki, jak rozwiązywać tego typu problemy przy codziennej eksploatacji komputera.

  Dodatkowo, po zakończeniu procesów skanowania program Windows Live OneCare zbiera różnego rodzaju informacje między innymi o tym, czy skanowanie przebiegło pomyślnie, jakiego typu zagrożenia zostały wykryte itp. Takie działanie ma na celu głównie usprawnienie, a co za tym idzie zwiększenie wydajności usługi. Musimy pamiętać, że akceptując regulamin korzystania z usługi, godzimy się na tego typu posunięcie, jednakże wszystkie zbierane przez firmę Microsoft informacje są anonimowe, a ich zakres ogranicza się tylko do działania usługi. Może się zdarzyć również, że program zapyta o zgodę na udostępnienie poszczególnych informacji, takich jak np. rodzaj posiadanego oprogramowania, konfiguracja systemu itp. Wówczas sami będziemy mogli zdecydować, czy chcemy, aby tego typu informacje zostały pobrane.

  Zastosowanie

  Jak już wspomnieliśmy, Windows Live OneCare jest usługą sieci web, przez co jej działanie jest oparte o przeglądarkę internetową, a co za tym idzie, aby z niej skorzystać wystarczy wejść na stronę onecare.live.com, a następnie wybrać jedną z trzech dostępnych metod optymalizacji komputera, do których należą:

  Ochrona - jak wiemy na stronach internetowych możemy znaleźć bardzo dużo ciekawych materiałów, oraz informacji. W zależności od tego, czym się interesujemy mogą to być zarówno informacje na temat sportu, jak i np. poradniki wędkarskie. Jednakże prócz wielu ciekawych i ważnych informacji Internet jest również pełen niebezpieczeństw, przez co możemy stać się ofiarami hakerów, którzy wykorzystując luki w przeglądarkach internetowych mogą doprowadzić do zniszczenia systemu operacyjnego, czy też kradzieży różnych informacji zawartych na dysku twardym komputera. W tym celu wykorzystuje się wiele rodzajów szkodliwego oprogramowania, jednakże głównie wyróżniamy takie kategorie zagrożeń jak:

  • wirusy - program bądź fragment wrogiego kodu, dołączającego się, lub zamieniającego oprogramowanie (bez zgody użytkownika), w celu doprowadzenia do własnej reprodukcji,
  • robaki - złośliwy program, który nie potrzebuje nosiciela (działa samodzielnie), rozprzestrzenia się we wszystkich sieciach podłączonych do zarażonego komputera,
  • konie trojańskie - program umożliwiający zdalny dostęp do komputera z zewnątrz,
  • keyloggery - oprogramowanie, przechwytujące znaki, jakie wprowadzamy na klawiaturze,
  • spyware - program, który prócz ściśle określonego celu, zbiera informacje na temat zainstalowanego oprogramowania czy też odwiedzanych przez użytkownika stronach.
  Aby tego uniknąć, warto skorzystać z narzędzia Ochrona, w którym to skaner przeczesuje komputer w poszukiwaniu wirusów, szkodliwego oprogramowania, czy też programów szpiegowskich, a następnie pomaga je usunąć. Dodatkowo, jego drugim etapem działania jest sprawdzanie najczęściej używanych portów, przez które mogą przedostawać się zagrożenia ze strony Internetu. Albowiem, żeby umożliwić przesyłanie danych pomiędzy komputerami np. podczas, gdy prowadzimy rozmowę ze znajomym przez komunikator, program jest zmuszony otworzyć dany port internetowy. I to właśnie tego typu otwarte porty mogą być wykorzystane przez szkodliwe programy takie jak robaki, oraz konie trojańskie. Po zakończeniu tych dwóch etapów skanowania zostanie wyświetlony szczegółowy raport, w którym znajdziemy informacje na temat:
  • liczby przeskanowanych plików,
  • liczby znalezionych zainfekowanych plików, oraz typ i nazwa infekcji wirusa (jeśli zostanie znaleziona),
  • wykonanych operacji, czyli czy skaner usunął, czy też oczyścił zainfekowane pliki,
  • liczby otwartych portów.

  Oczyszczanie - zdarza się często, czy to z pośpiechu, czy też z lenistwa, że usuwamy daną aplikacje zamiast odinstalować ją z pozycji Dodaj lub usuń programy, albo też przenosimy ją do innej lokalizacji. Takie działanie przyczynia się do dezaktualizacji poszczególnych wpisów rejestru systemowego, w których to znajdują się różnego typu informacje dotyczące lokalizacji, a także ustawień danej aplikacji. Z czasem stopniowo takich zdezaktualizowanych wpisów zaczyna przybywać w systemie, co przekłada się na jego spowolnienie, a także na coraz częstsze pojawianie się różnego typu komunikatów o błędach w systemie. Prócz tego możemy zaobserwować także wydłużony czas potrzebny na wczytanie systemu. Właśnie dlatego Windows Live OneCare oferuje drugi z dostępnych procesów, jakim jest Oczyszczanie, którego zasada działania polega na wyszukiwaniu nieusuniętych plików tymczasowych, oraz wartości rejestru posiadających nieaktualne informacje, a następnie przekazaniu informacji o tym, czy i ewentualnie, z jakich plików należy oczyścić dysk twardy.

  Dostrajanie - w życiu codziennym, w domu bądź w pracy, bardzo często dochodzi do sytuacji, w których przeglądamy, przestawiamy, czy też wyrzucamy jakieś dokumenty. Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdybyśmy od czasu do czasu ich nie posprzątali, ani nie poukładali na miejsce. A no właśnie, po jakimś czasie zrobiłby się bałagan, którego nie bylibyśmy w stanie ogarnąć. Tak samo jest również z twardymi dyskami. Albowiem korzystając z komputerów, na co dzień wykonujemy na nich masę różnych operacji, takich jak kopiowanie, instalowanie, rozpakowywanie, czy też usuwanie plików. Przez co z czasem twardy dysk ulega fragmentacji, która polega na rozrzuceniu po całym dysku twardym informacji dotyczących plików, co przyczynia się do spowolnienia operacji wykonywanych na nośniku danych. Toteż ważnym jest, aby co jakiś czas dokonywać defragmentacji dysku twardego, aby uporządkować wszystkie dane na nim zawarte, tym samym zwiększając jego wydajność. W tym celu możemy wykorzystać proces Dostrajanie, w którym to twardy dysk jest przeglądany przez skaner dostrajania, a następnie w momencie, gdy okaże się, że stopień fragmentacji dysku twardego komputera przekroczył 10%, informuje on o konieczności przeprowadzenia defragmentacji.

  Pamiętajmy, że defragmentowanie dysku jest procesem czasochłonnym, zwłaszcza jeśli jest ono wykonywane pierwszy raz, czy też po długiej przerwie. Przez co zaleca się, aby przeprowadzić je dopiero w momencie, kiedy nie będziemy potrzebowali komputera i będziemy mogli pozostawić go włączonego na jakiś czas .

  Windows Live OneCare, jak już wspomnieliśmy, jest usługą opartą o przeglądarkę internetową, jednakże w chwili jej pierwszego uruchomienia, na twardy dysk zostaną pobrane, a następnie zainstalowane składniki skanera. Sytuacja ta ma miejsce tylko i wyłącznie przy pierwszym uruchomieniu, albowiem już przy następnych uruchomieniach program sprawdza tylko, czy aby nie ma dodatkowych aktualizacji, po czym rozpoczyna działanie. Usługa ta współpracuje tylko i wyłącznie z przeglądarką Internet Explorer w wersji 6.0 bądź nowszą, zaś jeśli chodzi o system operacyjny to jest ona kompatybilna z takimi wersjami systemów jak:

  • Microsoft Windows XP,
  • Microsoft Windows 2000,
  • Microsoft Windows Server 2003.

  W przypadku, gdy posiadamy system operacyjny Microsoft Windows Vista, jesteśmy niestety zmuszeni skorzystać z wersji Beta skanera, która również znajduje na stronie internetowej tej usługi.

  Windows Live OneCare jest usługą, dzięki której nie tylko zapewnimy ochronę komputera, jak i danych na nim się znajdujących, ale również będziemy mogli zwiększyć jego wydajność, a co za tym idzie, przyspieszyć jego pracę. Wówczas, jeśli cenimy sobie porządek, oraz bezpieczeństwo danych, powinniśmy regularnie korzystać z możliwości ich ochrony, jaką oferuje skaner bezpieczeństwa usługi Windows Live OneCare.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Windows Live OneCare