Rozpoczynamy konwersację w Windows Live Messenger

Rozpoczynamy konwersację w Windows Live Messenger

 Autor nieznany
Autor nieznany
00:00
25.03.2009
12 komentarze
11264 wyświetlenia

Zaczynamy

Gdy konto w Microsoft Windows Live jest już zarejestrowane, a Live Messenger zainstalowany, czas uciąć sobie małą pogawędkę. W niniejszej poradzie zostaną opisane podstawowe funkcje aplikacji Windows Live Messenger związane bezpośrednio z rozmowami tekstowymi. Natomiast funkcje innego sposobu komunikowania się, jak np. wideokonferencja opisane będą szerzej w dalszych poradach z serii.

Kto pogada?

Aby rozpocząć konwersację tekstową musimy mieć oczywiście z kim ją przeprowadzić (pomijamy wariant rozmowy z samym sobą - takie sprawy omawiać się powinno na stronach z innej branży). Kontakty pojawiają się po dodaniu ich w dowolnej aplikacji usługi Windows Live. W innych poradach zostało omówione dodawanie nowych osób z poziomu witryny Live, tutaj omówione zostanie dodanie ich w programie Windows Live Messenger. Aby umieścić nowy kontakt na liście, klikamy ikonkę obok pola wyszukiwania i wpisujemy jej dane, lub korzystamy z wyszukiwarki. Następnie wpisujemy krótką treść zaproszenia (przyszły rozmówca musi zaakceptować zaproszenie, aby móc prowadzić rozmowę) i wysyłamy je. Warto zwrócić uwagę na to, że program wysyła zaproszenie na adres mailowy, zatem jest możliwość zaproszenia znajomego do listy nawet, gdy rozmówca nie ma jeszcze zainstalowanego programu Windows Live Messenger.

Mów do mnie jeszcze...

Oczywiście najlepszą sytuacją byłoby, gdyby rozmówca był dostępny i gotowy do rozmowy, jednak przewrotnie zajmiemy się najpierw usługą wiadomości błyskawicznych offline, której celem jest możliwość pozostawienia wiadomości użytkownikowi, który aktualnie nie jest obecny przed komputerem. Jeśli kontakt jest niedostępny, otrzyma wysłaną do niego wiadomość błyskawiczną, gdy tylko zarejestruje się w programie Messenger. Jest to nowa funkcja względem starszych wersji MSN Messengera, a jej funkcjonalność (tryb tekstowy, emotikony itp.) jest taka sama, jak w przeciętnym komunikatorze. Klikamy zatem dwukrotnie ikonę kontaktu na liście, bądź z menu kontekstowego wybieramy Wyślij wiadomość błyskawiczną offline. Oprócz tego możliwe jest wysłanie wiadomości e-mail z poziomu tegoż menu, należy jednak podkreślić, że Windows Live Messenger użyje do tego zewnętrznego programu (np. Microsoft Office Outlook) - sam nie ma funkcji klienta poczty.

Aby ułatwić sobie odnajdowanie często używanych kontaktów, można część z nich zorganizować w grupie Ulubione odrębnej od zwykłej listy kontaktów. Lista ulubionych jest wyświetlana zawsze u góry listy kontaktów. Aby dodać kontakt do ulubionych, wystarczy przeciągnąć kontakt do kategorii o tej samej nazwie. Domyślnie, kontakty w tej grupie wyświetlane są w kolejności dodawania ich do ulubionych. Aby zmienić pozycję ulubionego kontaktu na liście, wystarczy przeciągnąć go w dane miejsce.

Emotikonki wstawiamy korzystając z menu kryjącym się pod przyciskiem buźki, poniżej pola wpisywania wiadomości. Niemniej jednak tutaj wyświelanych jest zaledwie kilkanaście z dostępnych. Całość wraz z kombinacjami klawiszy do ich wstawienia znajdziemy w menu Narzędzia i Emotikony. Przycisk rozwijający menu znajduje się przy tym w prawym górnym rogu okienka konwersacji, dzięki czemu nie trzeba przywracać okna głównego programu, by uzyskać dostęp do opcji konfiguracyjnych. Tuż obok wstawiania emotikonek znajduje się przycisk w kształcie kursora tekstowego, dający możliwość wybrania formatowania czcionki wyświetlanej w oknie konwersacji. Kolejny przycisk służy do zmiany tła w oknie konwersacji, jednak zaproponowane przez Microsoft wzory dość poważnie ograniczają czytelność tekstu.

Wiadomości wyglądają tak, jak chcemy

Jak już zostało wspomniane, użytkownik może dostosowywać wygląd wiadomości, w tym stosować czcionki i tło okna konwersacji. Jednak to nie wszystko. Dodatkowo można także konfigurować ustawienia wiadomości offline oraz określać czy program Windows Live Messenger ma zapisywać konwersacje na komputerze, czy też. Aby dostosować ustawienia wiadomości należy w menu Narzędzia kliknąć polecenie Opcje, w lewym okienku wybrać opcję Wiadomości, a następnie określić, jak mają wyglądać wiadomości, jak program Messenger ma reagować na otrzymywanie różnych wiadomości od innych osób, oraz to, czy chcemy zapisywać historię rozmów w programie.

Inne sposoby komunikacji?

Oprócz wiadomości tekstowych możliwe jest przesyłanie informacji głosowych, wideo, plików i obrazów, ale o tym w następnych poradach. Zaprezentowane zostaną także opcje konfiguracyjne, oraz personalizacja profilu, jak i samego programu. Zanim zaczniemy dalej odkrywać program Windows Live Messenger, warto zapoznać się z wieloma przydatnymi skrótami klawiszowymi opisanymi w pomocy programu. Z pewnością wpłyną one na usprawnienie pracy i zwiększą przyjemność z korzystania z programu.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Windows Live Messenger

Komentarze

 • Pawluszal 12:46 26.03.2009

  Cieszę się ze na tym portalu tak jasno są wyjaśniane pewne sprawy zwiazane z Windowsem, ogólnie mówiąc. Wszelkie sprawy są opisywane w bardzo jasny i konkretny sposób.

 • Franki 16:01 26.03.2009

  <p>Jeśli ktos chcialby ze mna pogadać przez Messengera to wystarczy że doda mój adres do swojej listy a ja go potem zaakceptuje...</p> <p>mój adres to: marcinb677@live.com</p>

 • pietrek 19:27 26.03.2009

  <p>fajny ten programik. Jak i cały Windows Live :]</p>

 • and 10:17 27.03.2009

  <p>taa, tylko jest problem z tymi "kontaktami", a problem jest taki, ze niby w opcjach Live pozwalamy, by nasze nazwisko było dostępne dla wszystkich i tu zonk, nie jest!!! Funkcja nie działa! Więc jak znaleźć kogoś, skoro nie idzie się zrobić dostępnym w wyszukiwarce po imieniu i nazwisku??? Tak oczywiście Windows Live bije inne usługi(w tym tym bardziej inne komunikatory) na łeb na szyje. Szkoda tylko, że jeszcze nie ma możliwości dzwonienia(tak jak w Skype), oraz Video rozmowy ograniczają się do dwóch osób :(</p>

 • AlBandy 16:45 29.03.2009

  No i Messenger to ustawiczna loteria,czy będzie działać połaczenie audio-video.Raz wszystko działa,widzimy i słyszymy rozmówce a innym razem pojawia się komunikat,że usługa chwilowo niedostępna.I nie pomogą próby ustawienia poprzez opcję narzędzia,konfiguracji audio-video bo pojawi się komunikat,że usługa chwilowo niedostępna. Ta niestabilność zniechęca do korzystania z Messengera i dlatego korzystam ze SKYPE który nigdy nie robi takich głupich niespodzianek.Podobnie niestabilna jest poczta usługi Windows Live jeśli chodzi o kodowanie tekstu.Pomimo ustawienia prawidłowego kodowania,niektóre wiadomości wyświetlają się z jakimiś dziwnymi znakami.Podobnie przy pisaniu emailii,odbiorca dostaje tekst w którym zniekształcone są niektóre litery. Tak,to prawda że pakiet Windows Live jest nowoczesny,funkcjonalny i przede wszystkim bardzo ładny,nie taki smutny i szary jak jego odpowiedniki,ale te właśnie niestabilności i głupie niespodzianki zniechęcają mnie i mimo,że cały pakiet mam zainstalowany,nie korzystam z niego.

 • and 14:52 31.03.2009

  <p>a dodam jeszcze tyle, że pomoc techniczna... hmm ma nas delikatnie mówiąc tam gdzie słońce nie dochodzi :((( Cóż nie znam nikogo co na pisanie do pomocy technicznej przez 2 miesiące działał [b]BRAKIEM JAKIEJKOLWIEK ODPOWIEDZI[/b]. Ech ten MS...</p>

 • Zac 19:22 04.04.2009

  and... Człowieku ty masz się tam zarejestrować i tylko tam zostawiać swoje kontakty, wiadomości i wszystkie informacje o tym gdzie się poruszasz w Internecie z kim rozmawiasz i tym podobne a oni ( MS ) będą wiedzieć co ci potrzeba i jak wykosić konkurencje. A że to czy tamto nie funkcjonuje tak jak powinno to ciebie nie powinno interesować. Przypominają mi się czasy PRLu i ta cała propaganda PRLowska, teraz nazywana reklamą lub informacją. Chociaż wypuszczają totalne buble "Vista" to i tak będą wciskać że to super towar. A jak się pojawi coś nowego to znowu będą wyciągać pazurki po naszą kasiorkę. Przypuszczam że tak samo będzie w Windows Live. Tylko patrzeć jak zaczną się pojawiać nowe funkcje za które będzie trzeba zapłacić.

 • and 18:48 13.04.2009

  <p>@[b]Zac [/b]bredzisz i tyle, widać że jeste anty MS. Jakoś tyle czasu jestem w hotmailu i za nic nie musiałem płacić. problem to tylko obsługa techniczna, a nie wyciąganie kasiorki, jak to nazwałeś.</p>

 • Lucas 22:25 06.06.2009

  <p>Mam najnowszego messangera i nie mam na  nim kontaktow predzej z  wersji 8.5 zapisalem wszystkie  kontakty   i  importowalem  liste  do nowego messangera ale  na  clscie  nie pojawilo mi sie nic.W wersji 8.5  nie  mam takich problemow dlaczego tak sie dzieje?</p>

 • agaatje 01:24 23.09.2009

  Ja mam taki sam problem, program nie chce importowac kontaktow, bardzo proszer o pomoc...

 • bart 21:20 18.10.2009

  mam ten sam problem prosze pomóżcie

 • Ona 13:14 03.11.2009

  A mój problem polega na tym, że nie można mnie znaleźć w wyszukiwarce;/ !! i nie mam zielonego pojęcia jak moge sie tam pojawiac :) może kotos ma jakis pomysł? z góry dzieki za odpwowiedz.

Skomentuj

Autor