Rosja to największe zagrożenie cyberbezpieczeństwa według dorocznego raportu Microsoftu

Rosja to największe zagrożenie cyberbezpieczeństwa według dorocznego raportu Microsoftu

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:53
07.10.2021
1829 wyświetleń

Cyberbezpieczeństwo to stale ewoluująca domena, w której twórcy rozwiązań chroniących ścigają się z cyberprzestępcami, którzy próbują je obejść. A jak prezentował się ten krajobraz przez ostatni rok? Dowiadujemy się tego z rocznego raportu Digital Defense Report, w którym Microsoft podsumowuje okres od lipca 2020 r. do czerwca 2021 r.

Raport zawiera wiele interesujących ustaleń, w tym statystyki, które wskazują, że 58% wszystkich cyberataków wykrytych przez Microsoft i kierowanych lub nadzorowanych przez państwo (tzw. nation-state) pochodziło z Rosji. Wskaźnik udanych przejęć ze strony rosyjskich atakujących również znacznie wzrósł — z 21% w poprzednim okresie do 32%. Co ciekawe, w 53% przypadków celem były agencje rządowe, w porównaniu do 3% w poprzednim okresie. Agencje te należą przede wszystkim do USA, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

Microsoft Digital Defense Report 2021

Rosja to nie jedyny nation-state actor, którego podejście ostatnio ewoluowało, a szpiegostwo nie jest jedynym celem ataków państwowych. W swoim raporcie Microsoft ustalił też, że:

  • Po Rosji największa liczba odnotowanych ataków pochodziła z Korei Północnej, Iranu i Chin. Stosunkowo aktywne były też Korea Południowa, Turcja (nowy podmiot w raporcie) i Wietnam.
  • Chociaż szpiegostwo jest najczęstszym celem ataków państwowych, niektóre działania atakujących ujawniają inne cele:
    • Iran w zeszłym roku czterokrotnie zwiększył liczbę ataków na Izrael i przeprowadził destrukcyjne ataki wśród wzmożonych napięć między tymi dwoma krajami.
    • Korea Północna celowała w firmy kryptowalutowe dla zysku, ponieważ jej gospodarka została zdziesiątkowana przez sankcje i Covid-19.
  • 21% ataków nation-state actors było skierowanych na konsumentów i 79% na organizacje, przy czym najczęściej atakowanymi sektorami były: rząd (48%), organizacje pozarządowe i think tanki (31%), edukacja (3%), organizacje międzyrządowe (3% ), IT (2%), energia (1%) i media (1%).

Microsoft zwrócił uwagę na fakt, że państwowi cyberprzestępcy z Chin nagminnie zbierają informacje dotyczące spraw politycznych i gospodarczych, zwłaszcza przeciwko sąsiednim krajom, takim jak Pakistan i Indie. Gigant z Redmond podkreślił, że nie ma wglądu we wszystkie globalne cyberataki, ale ponieważ coraz więcej firm migruje do jego chmury, ma nadzieję dostarczyć dalszych informacji.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.microsoft.com/on-the-issues/2021/10/07/digital-defense-report-2021/

Polecamy również w kategorii Bezpieczeństwo