Quake Mode i inne nowości w Windows Terminal Preview 1.9

Quake Mode i inne nowości w Windows Terminal Preview 1.9

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:25
26.05.2021
2305 wyświetleń

Co ma wspólnego Windows Terminal i Quake? Oczywiście konsolę! Ta kultowa strzelanka FPS przyzwyczaiła nas do mechanizmu otwierania konsoli tekstowej za pomocą tyldy, co stało się standardem i jest praktykowane w grach do dzisiaj. Jest to również nie pierwsza nowość lub koncepcja, która ze świata gamingu przeniknęła do Windows (mowa przykładowo o tzw. God Mode), a dokładniej — do Windows Terminal 1.9, którego wersja zapoznawcza właśnie się ukazała.

Najważniejsze zmiany w Windows Terminal Preview 1.9

Ustawienie domyślnej aplikacji terminala

Możemy teraz ustawić Windows Terminal Preview jako domyślny emulator terminala w Windows. Oznacza to, że dowolna aplikacja wiersza poleceń będzie otwierała się wewnątrz wybranego emulatora terminala (np. podwójne kliknięcie PowerShell otworzy go domyślnie wewnątrz Windows Terminal Preview).

Ustawienie jest dostępne w kompilacji z Dev Channel programu Windows Insider Program i jak widać na zrzutach ekranu, można je znaleźć zarówno we właściwościach konsoli, jak też w interfejsie ustawień Windows Terminal Preview.

Quake Mode

Windows Terminal ma teraz "tryb Quake'a"! Tryb ten pozwala szybko otworzyć nową instancję terminala z dowolnego miejsca w Windows. Wystarczy użyć skrótu Win + `. Okno konsoli w quake'owym stylu wysunie się, zajmując górną połowę ekranu. Można je zamknąć za pomocą tego samego skrótu.

Quake Mode

Istnieje więcej możliwości personalizacji sposobu wywoływania terminala. Nie można jednak zbindować go do skrótu klawiszowego, który istnieje już w systemie — dotyczy to również użytkowników PowerToys, korzystających ze skrótu Win + ` do otwierania edytora FancyZones. Aby uniknąć konfliktu, zespół PowerToys zmienił niedawno ten domyślny skrót na Win + Shift + `.

Zmiany w interfejsie ustawień

Ustawienia programu Windows Terminal mają teraz stronę edytowalnych akcji, która ułatwia personalizację skrótów klawiszowych. Dodano również stronę tworzenia nowego profilu, która pozwala rozpocząć od zera z nowym profilem lub zduplikować już istniejący. Zmieniono również stronę ustawień wyglądu. Teraz, gdy będziemy je zmieniać, na stronie pojawi się okienko podglądu, które obrazuje te zmiany na bieżąco.

Pozostałe zmiany w tym wydaniu

Windows Terminal Preview 1.9 zawiera również aktualizacje fonta Cascadia Code, który otrzymał własną kursywę oraz znaki arabskie i hebrajskie (pojawią się w połowie czerwca). Dodano również trochę drobnych ulepszeń i poprawek błędów.

Windows Terminal oraz Windows Terminal Preview można pobrać bezpłatnie z Microsoft Store, a także z GitHub.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://devblogs.microsoft.com/commandline/windows-terminal-preview-1-9-release/

Polecamy również w kategorii Windows Terminal