Menu kategorii
 • Przewodnik: Jak pobrać i zainstalować Windows 7 Beta 1!

  Przewodnik: Jak pobrać i zainstalować Windows 7 Beta 1!

   Adam Stępień
  Adam Stępień
  00:00
  10.01.2009
  98757 wyświetleń

  Download Windows 7, czyli pobieramy "siódemkę"

  Zaczynamy od (właściwego) pobrania dużego pliku ISO o rozmiarze ponad 2 GB z obrazem systemowym. Zanim to zrobimy, najlepiej zaopatrzyć się w dobry menedżer pobierania plików, ponieważ przy tak dużym pliku zerwanie połączenia może być równoznaczne z pobieraniem go od nowa (nie ma wznawiania np. w IE). Zatem pobieramy program Download Accelerator Plus. Podczas jego instalowania można odznaczyć opcje:

  • "Make SpeedBit Search my homepage and default search", która niepotrzebnie modyfikuje ustawienia naszej przeglądarki Internetowej;
  • "Chcę otrzymywać specjalne oferty i rekomendacje", jeżeli chcemy naszą skrzynkę mailową uwolnić od zbędnych reklam.

  Po zainstalowaniu tego "wspomagacza", czas pobrać Windows 7. Przechodzimy na stronę CentrumXP.pl z linkiem do pobrania*, klikamy Pobierz plik i klikamy Save w nowym oknie, które zaserwował nam Download Accelerator Plus. Przechodzimy do folderu, gdzie chcemy pobrać Windows 7 i klikamy Zapisz.

  *Jeżeli ktoś zainteresowany jest wersją 64-bitową systemu dla architektury x64 komputera, powinien pobrać Windows 7 z następującego łącza.

  Windows

  Jeżeli cokolwiek naruszy pobieranie Windowsa, czy to niespodziewany restart czy chwilowy brak Internetu, w dowolnie późniejszym czasie możemy ponownie uruchomić Download Accelerator Plus (ikonka pojawia się na pulpicie) i wznowić download, klikając prawym przyciskiem myszy na pliku o nazwie 7000.0.081212-1400_client_en-us_Ultimate-GB1CULFRE_EN_DVD.iso i wybierając Wznów pobieranie. Jest to też o tyle istotne, że z uwagi na przeogromne zainteresowanie nowym Windowsem Microsoft może mieć problemy z zapewnieniem ciągłej dostępności linku, przez co będzie trzeba za jakiś czas wznawiać transfer.

  Windows

  Do kolejnego kroku możemy przejść, gdy osiągniemy 100% postępu dla pobieranego obrazu ISO, co może potrwać wiele godzin.

  Wypalamy płytę instalacyjną Windows 7

  Skoro mamy już pobrany w całości obraz Windows 7, najwyższa pora nagrać go na płytę DVD.

  1. Pobieramy ImgBurn z działu Pliki CentrumXP.pl
  2. Instalujemy i uruchamiamy program
  3. Wybieramy opcję Write image file to disc
   Windows
  4. Z menu File wybieramy Browse for a source file
  5. Wskazujemy plik 7000.0.081212-1400_client_en-us_Ultimate-GB1CULFRE_EN_DVD.iso
  6. Rozpoczynamy nagrywanie obrazu na płytę DVD opcją Write u dołu programu.

  Rozpoczynamy instalację Windows 7

  Nagraną płytę DVD wkładamy do czytnika i uruchamiamy ponownie komputer. Jeżeli w BIOS-ie mamy ustawioną właściwą kolejność bootowania (Boot Sequence rozpoczynający się od napędu CD/DVD bądź czytnik CD/DVD ustawiony jako 1st Boot Device), komputer powinien wystartować z płyty DVD. Wcześniej może on prosić o naciśnięcie dowolnego klawisza w celu startu z płyty. W tym momencie dalszy proces instalacji nie powinien sprawiać większych problemów - postępujemy zgodnie z informacjami na ekranie. W przypadku, kiedy na dysku twardym na innej partycji mamy zainstalowany Windows XP lub Windows Vista np. na partycji C:/, a instalujemy Windows 7 na partycji D:/, to instalator tego ostatniego systemu zadba o to, żeby przy uruchamianiu komputera wyświetlało sie menu wyboru systemu operacyjnego uwzględniające oba systemy. Zatem o to, że zniknie nam dotychczasowy system, który używa normalnie do pracy, nie powinniśmy się martwić.

  Klucz produktu - jak to ugryźć?

  Warto wspomnieć o problemie klucza produktu, którego generowanie Microsoft na razie wstrzymał ze swoich stron. Otóż podczas instalacji można nie podawać owego 25. znakowego ciagu, co nie spowoduje przerwania instalacji. Na dniach Microsoft powinien ponownie udostępnić działającą witrynę do generowania kluczy dla bety pierwszej, tak więc klucz podamy później, kiedy już serwery Microsoftu dystrybuujące klucze będą miały się lepiej. Mamy na to tylko 30 dni od momentu zainstalowania "siódemki", chyba że odpalimy komendę slmgr -rearm, o której więcej w następujacym artykule.

  Co musisz wiedzieć o Windows 7 beta 1?

  Przede wszystkim dwie rzeczy. Po pierwsze, że udostępniona przez Microsoft beta jest wersją ewaluacyjną oprogramowania, przeznaczoną do testowania przez ograniczony okres czasu. Kompilacja 7000 wygasa 1 sierpnia 2009, co oznacza, że do tego czasu musisz nacieszyć się testowaniem nowych okienek, bowiem później system może przestać działać. Po drugie, jeżeli zainstalowałeś już upublicznioną betę, nie zapomnij pobrać łatki na usterkę opisaną w artykule bazy wiedzy KB961367. Luka jest na tyle poważna, że może powodować, że pliki MP3 będą uszkadzane przez Windows Media Player bądź Windows Media Center dołączone do Windows 7 build 7000. Dlatego nie ryzykuj, pobierz tę łatki jak najszybciej.

  A może wirtualny komputer z Windows 7?

  To prawda, że pobrany obraz ISO można zainstalować na wirtualnej maszynie programu VirtualPC, jednak ze względu na kilka niedogodności, jakie normalnie w takich przypadkach występują, redakcja CentrumXP.pl nie zaleca testowania Windows 7 w zwirtualizowanym środowisku. Mowa tu m.in. o obniżonej wydajności i sprawności działania systemu, emulacja karty graficznej, a co za tym idzie brak efektów Aero. Oczywiście można podobne problemy rozwiązać, korzystając z różnych niestandardowych rozwiązań, ale zachodzi pytanie: czy nie lepiej po prostu zainstalować Windows 7 na osobnej partycji dysku fizycznego?!


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Przetestuj system