Przeglądarka 'Spartan' w dwóch odsłonach

Przeglądarka 'Spartan' w dwóch odsłonach

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
12:39
23.01.2015
3443 wyświetlenia

Microsoft pokazał już światu, jaka przyszłość czeka Windows 10. Do tej bez wątpienia należy Spartan - nowa przeglądarka internetowa, która ma zastąpić wysłużone IE. Spartan znajduje się jeszcze w fazie wewnętrznych testów, jednak o innowacyjnym silniku przeglądarki wiemy już całkiem sporo. Tymczasem jej twórcy udostępniają zrzuty ekranu, dzięki którym poznamy także jej wygląd.

Jak zapewnia Microsoft, przeglądarka może działać w trybie zgodności z silnikiem IE11 w przypadku starszych witryn i usług internetowych, przełączając się w nowy tryb pracy, by w pełni wspierać interfejs modern w najnowocześniejszych stronach. Spartan - zgodnie ze wcześniejszymi doniesieniami - będzie jedną aplikacją, kompatybilną ze wszystkimi urządzeniami opartymi na Windows 10. Rozpoznając wielkość oraz typ naszego ekranu, przeglądarka samodzielnie dostosuje widok strony internetowej, by na naszym urządzeniu prezentowała się ona w sposób najbardziej optymalny. Poniżej zrzut ekranu z trybu desktop:

Spartan

Ta sama witryna, wyświetlona już na ekranie smartfona, będzie się prezentować zgoła odmiennie:

Spartan

Nie chodzi więc jedynie o zmianę rozdzielczości wyświetlanego obrazu, a o całkowite przemodelowanie interfejsu witryn zgodnie z trybem mobilnym lub desktopowym - wszystko w ramach tej samej aplikacji. Nie jest chyba specjalnym zaskoczeniem, że Spartan stanie się domyślną przeglądarką w nadchodzącym Windows 10. Jeśli byliście dotąd ciekawi jej rzeczywistego wyglądu, możecie przyjrzeć się bliżej powyższym zrzutom ekranu. Widzimy tu również dwie różne wersje kolorystyczne - jasną i ciemną. Zwłaszcza ta druga była dość długo wyczekiwaną przez niektórych użytkowników opcją - zarówno w samej przeglądarce, jak i ogólnym interfejsie Windows.

Przeglądarka 'Spartan' znajduje się dopiero w fazie wewnętrznych testów. Oznacza to, że nie trafi ona do najbliższej kompilacji Windows 10: Technical Preview. Zgodnie z zapowiedziami Microsoftu nowa przeglądarka po raz pierwszy zostanie udostępniona publicznie w okresie od 3 do 5 najbliższych miesięcy.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsoft-shows-off-spartan-browser039s-mobile-ui-light-and-dark-themes

Polecamy również w kategorii Edge