Menu kategorii
 • Programy i funkcje

  Programy i funkcje

   Łukasz Foks
  Łukasz Foks
  00:00
  04.04.2008
  26507 wyświetleń

  Wstęp

  Windows Vista oferuje szereg innowacyjnych funkcjonalności jednak, kto z użytkowników komputerów wyobraża go sobie bez dodatkowych aplikacji czy ulubionych gier.  Do zarządzania programami w najnowszym systemie firmy Microsoft służy odmłodzona konsola Dodaj/usuń programy, czyli Programy i funkcje. Za jej pomocą możemy odinstalować aplikacje, jak również uruchomić je w trybie kompatybilności z Vista korzystając z Kreatora zgodności programów.

  Programy i funkcje

  Konsola Programy i funkcje jest częścią Panelu Sterowania. Aby do niej dotrzeć musimy wykonać kilka prostych czynności. Klikamy przycisk Start w lewym dolnym rogu ekranu, następnie z menu wybieramy wcześniej wspomniany Panel Sterowania (w lewej części paska). Tutaj szukamy ikony płyty i pudełka z opisem Programy. Klikamy dwukrotnie i w nowym okienku wybieramy Programy i funkcje. Jest to centrum zarządzania zainstalowanych aplikacji oraz poprawek systemu.

  Instalacja programu to łatwe zadanie. Najczęściej, aby korzystać z wybranej aplikacji należy stosować się do poleceń zapisanych w jej instrukcji dostarczonej przez producenta. Proces ten odbywa się poprzez kreator. Wynikiem użycia instalatora jest poprawnie działający program, umieszczony na dysku oraz na liście w oknie Odinstaluj lub zmień program.

  Usunięcie aplikacji to również prosta czynność. W poniższej części opisane zostaną te kroki, które należy wykonać, aby odinstalować program. W oknie Odinstaluj lub zmień program należy odszukać listę, na której znajduje się wybrany program do usunięcia. Następnie klikając na jego nazwie prawym przyciskiem myszy wybieramy z menu Odinstaluj/Zmień. Po chwili wyświetli się monit Kontroli Konta Użytkownika. Wpisujemy hasło, bądź w przypadku używania konta administratora, klikamy Kontynuuj. Jeżeli wykonaliśmy czynności popranie pojawi się deinstalator (aplikacja-kreator, która ma za zadanie pomóc użytkownikowi w procesie usunięcia aplikacji). Każdy program posiada swój kreator deinstalacji stworzony przez jego producenta, więc wygląd może się bardzo różnić i niestety w tym artykule nie jesteśmy w stanie przedstawić każdego z nich, dlatego czytelnik musi postępować zgodnie z instrukcjami twórcy. W wyniku tego procesu aplikacja zostanie usunięta z dysku i z listy Odinstaluj lub zmień program.

  Jeżeli posiadamy wiele zainstalowanych aplikacji, odnalezienie szukanej jest bardzo czasochłonnym zajęciem. Z pewnością pomocna okaże się opcja Widoki. Pozwala dostosować listę do własnych potrzeb np. według sposobu wyświetlania (szczegóły, lista, wielkość ikon). Można również posortować ją według liter alfabetu klikając pole Nazwa. Możliwości jest bardzo wiele.

  We wcześniej wymienionym oknie Programy pod kategorią Programy i funkcje znajdziemy funkcjonalność Wyświetl zainstalowane aktualizacje. Po kliknięciu wyświetli się okno z listą zainstalowanych aktualizacji i poprawek dla systemu Windows oraz innych produktów firmy Microsoft, które pobraliśmy za pomocą Windows Update lub bezpośrednio ze strony producenta. Funkcja nie tylko służy do przeglądania zainstalowanych poprawek, ale również umożliwia ich odinstalowanie. Aktualizacje są to ważne składniki systemu zwiększające jego bezpieczeństwo. Należy usuwać je tylko w przypadku problemów po instalacji. Jeżeli zdecydowaliśmy się na to, zaznaczamy ją, a następnie klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy Odinstaluj. Rozpocznie się proces deinstalacji. Po zakończeniu wymaganych czynności instalator poprosi o zgodę na ponowne uruchomienie systemu. Podobnie jak w oknie Odinstaluj lub zmień program możemy posortować zainstalowane uaktualnienia według dostępnego schematu i opcji widoku.

  Funkcje systemu Windows

  Składnik Programy i funkcje oferuje opcję Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows. Użytkownicy, którzy mają niewystarczającą wiedzę na temat systemów operacyjnych bezwzględnie nie powinni używać tych ustawień, ponieważ nieodpowiedzialne korzystanie z tej funkcjonalności może spowodować niestabilność systemu. Kliknięcie na wspomnianej opcji spowoduje wyświetlenie monitu Kontroli Konta Użytkownika, klikamy Kontynuuj bądź wpisujemy hasło administratora. Po chwili wyświetla się okno Funkcje systemu Windows. Zaznaczając pole przy nazwie włączamy funkcję, zaś odznaczając, wyłączamy. Aby zmiany zostały zapamiętane należy zatwierdzić Ok.

  Kreator Zgodności Programów

  Często zdarza się, że na nowszym systemie takim, jak Vista musimy zainstalować aplikację przygotowaną na wcześniejszą wersję systemu Windows np. XP. Firma Microsoft pomyślała o takiej funkcjonalności dodając do nowego produktu Kreator zgodności programów. Aby uruchomić go należy przejść do wcześniej opisanego modułu Programy, następnie w części Programy i funkcje odnaleźć zdanie Korzystaj ze starszego programu z tą wersją systemu Windows. Kliknięcie spowoduje wyświetlenie okna kreatora.

  Uwaga, użycie Kreatora zgodności programów nie jest zalecane w przypadku starszych edycji programów antywirusowych, kopii zapasowych oraz systemowych.

  W pierwszym etapie należy wybrać metodę wyszukania programu, który ma zostać uruchomiony w trybie zgodności:

  • Chcę wybrać z listy programów - system wyszuka zainstalowane programy i wyświetli ich listę.
  • Druga opcja to Chcę użyć programu na dysku CD-ROM - system przeszukuje dysk umieszczony w napędzie w poszukiwaniu aplikacji.
  • Chcę zlokalizować program ręcznie – ostatnia możliwość, trzeba podać ścieżkę programu bądź znaleźć go za pomocą funkcji Przeglądaj.

  Po zastanowieniu się, która opcja jest najbardziej trafna, zaznaczamy ją i zatwierdzamy Dalej. Polecanym rozwiązaniem zważywszy na łatwość obsługi, jest Chcę wybrać z listy programów. Po zatwierdzeniu pojawi się lista dostępnych, zainstalowanych aplikacji. W kolejnym oknie trzeba wybrać wersję systemu Windows, z którą ma zostać ustawiony tryb zgodności. Jeżeli zaś nie działa poprawnie z Kontrolą Konta Użytkownika, zaznaczamy Uruchom ten program, jako administrator. W następnym oknie system zaproponuje uruchomienie programu z nowymi ustawieniami zgodności. Jeżeli problemy już nie występują wybieramy Tak, ustaw, aby ten program używał tych samych ustawień zgodności. Jeżeli aplikacja nie działa poprawnie konfigurujemy ponownie przy użyciu kreatora. Możemy wysłać informacje o wybranych ustawieniach i wynikach rozwiązywania problemów do firmy Microsoft – są one w pełni anonimowe. Po chwili kreator wyświetla okno z informacją o pomyślnym zakończeniu, a następnie klikamy Zakończ.

  Program możemy skonfigurować w trybie zgodności również za pomocą jego podręcznych ustawień. Ikonę programu klikamy prawym przyciskiem Właściwości, następnie z zakładki Zgodność, z sekcji Tryb zgodności wybieramy odpowiednią wersję systemu i zatwierdzamy przyciskiem OK lub Zastosuj.

  Należy zapamiętać, że program będzie zawsze uruchamiany w trybie zgodności z wybranym systemem. Aby powrócić do pierwotnego schematu należy ponownie kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę programu, następnie Właściwości i w zakładce Zgodność odznaczyć Uruchom ten program w trybie zgodności z: (edycja Windows).

  Podsumowanie

  Firma Microsoft do nowego produktu wprowadziła wiele nowych funkcji. Rozszerzono oraz poprawiono moduły już istniejące. W poprzednich wersjach systemu Windows korzystanie z Dodaj/usuń programy było bardzo czasochłonne i mniej logiczne. Opcje sortowania na liście Odinstaluj lub zmień program znacząco ułatwiają codzienne korzystanie z systemu.

  Dodatkowo aplikacje możemy uruchamiać w trybach zgodności w bardzo łatwy sposób za pomocą kreatora. Dzięki temu będziemy mogli używać ulubionych programów stworzonych dla systemów operacyjnych Windows XP czy Windows 2000, korzystając z Windows Vista.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Dodaj/usuń programy