Praca w wirtualnym środowisku

Praca w wirtualnym środowisku

Autor: Dawid Długosz

Opublikowano: 11/5/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 34299

W wirtualnym środowisku pracy możemy oczywiście wykonywać te same zdania, które przeprowadzamy na "normalnym" komputerze. Nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli chcemy surfować po Internecie, pracować z arkuszem kalkulacyjnym, czy też wykonywać inne zadania. Zobaczmy jak efektywnie wykorzystać wirtualną maszynę oraz nauczmy się z nią pracować. W artykule tym przedstawimy zestaw sztuczek, które pomogą w usprawnieniu działań podejmowanych w wirtualnym systemie operacyjnym uruchamianym pod kontrolą aplikacji Microsoft Virtual PC 2007 oraz pozwolą w jak najlepszym stopniu wykorzystać stworzone środowisko pracy do własnych celów.

Moduł wirtualnego środowiska pracy

Wstępnie przyjrzyjmy się bliżej oknu wirtualnej maszyny, w której przyjdzie nam pracować. W lewym, górnym rogu odnajdziemy, typowe dla produktów MS, menu, gdzie zgromadzone są poszczególne funkcje oraz opcje modułu programu Microsoft Virtual PC 2007.

  • Actions - w tym menu odnajdziemy wiele typowych zadań związanych z pracą w wirtualnym środowisku, jak np. opcja zamykania maszyny (Close...), czy też ponownego jej uruchomienia (Reset).
  • Edit - zawiera typowe opcje edycji, jak Kopiuj/Wklej. Odnajdziemy tutaj także przycisk Settings, który otwiera moduł konfiguracji maszyny.
  • CD - w menu tym mamy sposobność przechwytywania obrazów z dysku twardego (Capture ISO Image...) oraz używania fizycznego napędu (Use Physical Drive...).
  • Floppy - opcje jak wyżej tyle, że dotyczące napędu dyskietek.
  • Help - zawiera pomoc programu, jednakże dostępną tylko po angielsku.

Natomiast w lewym, dolnym rogu widzimy pasek ikonek, które odzwierciedlają diody występujące na obudowie fizycznego komputera. Jeśli wybrane urządzenie jest aktywne to element ten jest podświetlany migającą "lampką". Mamy więc tutaj napędy, stan połączenia oraz udział sieciowy.

Pozostałą część modułu wypełnia okno będące pulpitem wirtualnego środowiska pracy.

Zaczynamy!

Uruchamiamy wirtualny komputer wybierając z konsoli Microsoft Virtual PC 2007 dany obiekt i naciskając kontrolkę Start, po zalogowaniu się do systemu operacyjnego możemy rozpocząć pracę. Moduł wirtualnego komputera uruchomiony jest w postaci okna. Klikając myszą w obszarze maszyny zostaniemy "przełączeni" do wirtualnego środowiska. Następnie możemy rozpocząć użytkowanie systemu operacyjnego.

Nawigacja w środowisku wirtualnym

Przełączanie się pomiędzy wirtualną maszyną, a hostem

Chcąc powrócić do systemu-gospodarza musimy skorzystać z klawisza hosta (domyślnie jest nim prawy ALT na klawiaturze). Wtedy kursor myszy wirtualnej maszyny zostanie zatrzymany i będziemy mogli nawigować w systemie operacyjnym, na którym uruchamiamy wirtualne środowisko. Widzimy, iż nie jest to zbyt wygodne. Niestety. Najlepszym rozwiązaniem byłaby możliwość nawigowania jednocześnie w wirtualnej maszynie i systemie-gospodarzu. Na szczęście jest to możliwe. Jak to zrobić pokażemy w dalszej części artykułu.

Przełączanie się pomiędzy wieloma wirtualnymi środowiskami

Jeśli pracujemy z kilkoma środowiskami wirtualnymi, to chcąc przełączać się pomiędzy nimi musimy skorzystać z kombinacji klawiszy prawy ALT + prawa strzałka [->] (przełączenie do kolejnej maszyny), lub też prawy ALT + lewa strzałka [<-] (poprzednia maszyna). Innym sposobem jest nawigowanie myszą po wirtualnych "biurkach".

Praca na "pełnym" ekranie

A co jeśli mamy chęć pracować w wirtualnym środowisku na pełnym ekranie? Oczywiście w programie Microsoft Virtual PC 2007 możemy to robić. Wystarczy, iż naciśniemy klawisze - prawy ALT + Enter. Do widoku okna powrócimy stosując ponownie wspomnianą kombinację.

Wstrzymywanie/wznawianie pracy wirtualnej maszyny

Wirtualne środowisko pracy możemy pauzować. W tym celu z menu Actions wskazujemy polecenie Pause (alternatywnie zrobimy to kombinacją klawiszy prawy ALT + P). Pracę wznowimy opcją Resume (albo wspomnianym wcześniej skrótem klawiaturowym - lewy ALT + P).

Instalacja dodatku Virtual Machine Additions

Instalacja pakietu Virtual Machine Additions powinna być jednym z pierwszych kroków, które powinniśmy przeprowadzić po skonfigurowaniu wirtualnego systemu operacyjnego. Dodatek ten pomoże usprawnić wirtualne środowisko pracy podnosząc jego stabilność oraz funkcjonalność. Poniżej znajduje się lista zmian, które wraz z nim otrzymujemy:

  • Funkcja przeciągnij/upuść
  • Możliwość tworzenia folderu sieciowego
  • Integracja wskaźnika myszy
  • Współdzielenie schowka
  • Zoptymalizowane sterowniki emulowanej karty graficznej
  • Lepsza wydajność wirtualnego systemu operacyjnego
  • Synchronizacja czasu

Systemy operacyjne obsługiwane przez Virtual Machine Additions

Poniżej natomiast znajduje się lista systemów operacyjnych, w których możemy zainstalować dodatek VMAdditions:

  • Windows Vista Business, Enterprise oraz Ultimate
  • Windows XP Professional oraz Tablet PC Edition
  • Windows 2000 Professional
  • Windows 95, Windows 98, Windows ME oraz Windows 98 Second Edition
  • Windows NT 4.0 Workstation
  • IBM OS/2 Warp 4 Fixpack 15, OS/2 Warp Convenience Pack 1, and OS/2 Warp Convenience Pack 2
  • MS-DOS 6.22

Jak więc możemy zauważyć dodatku tego nie zainstalujemy na "domowych" edycjach okienek takich, jak Windows XP Home Edition lub Vista Home Basic. Także brak supportu dla systemów unixowych jest poważnym uchybieniem. Dla OS'ów spod znaku pingwina oferowane jest wsparcie jedynie w programie Microsoft Virtual Server 2005 R2.

Proces instalacji

Jest to niezwykle proste zadanie. Z menu Actions, w module wirtualnej maszyny, wybieramy polecenie Install or Update Virtual Machine Additions. Alternatywnie proces ten możemy zainicjować także naciskając kombinację klawiszy: prawy ALT + I. Po chwili zostanie załadowany plik obrazu oraz uruchomiony instalator dodatku. Po zakończeniu procesu instalacji poproszeni zostaniemy o zrestartowanie wirtualnego komputera - oczywiście zgadzamy się na tą operację.

Po ponownym uruchomieniu wirtualnego środowiska pracy od razu zobaczymy różnicę w wydajności oraz zauważmy, iż nie musimy już przełączać się pomiędzy gospodarzem oraz maszyną wirtualną poprzez klawisz hosta (ALT). Wystarczy, że tylko umieścimy kursor myszy w odpowiednim miejscu na pulpicie. Jeśli znajdzie się on w obszarze wirtualnego środowiska, to będziemy mieli sposobność poruszania się w nim, natomiast opuszczenie okna "virtual'a" umożliwi nawigowanie w systemie operacyjnym, na którym uruchomiliśmy Microsoft Virtual PC 2007. Nieprawda, że o wiele wygodniej?!

Współdzielenie zasobów w wirtualnym środowisku

Wielu z was zapewne zastanawia się jak współdzielić zasoby pomiędzy hostem, a systemem-gościem. W programie Microsoft Virtual PC 2007 możemy to zrobić na kilka sposobów. Jednakże wymagana jest obecność dodatku VMAdditions.

Drag & drop

Funkcja przeciągnij/upuść, tak dobrze Wam wszystkim znana, ma także swoje zastosowanie w wirtualnym środowisku. Dzięki niej możemy w prosty sposób przenosić pliki z hosta do "wirtualnego biurka" i vice versa. Czynność tą wykonujemy identycznie jak w "normalnych" okienkach, czyli łapiemy plik myszą i przeciągamy go w wybrane miejsce. Po chwili kopia wybranego elementu pojawi się w nowym miejscu.

Kopiowanie/wklejanie tekstu oraz grafik

Jeśli chcemy przekopiować jakiś tekst do wirtualnej maszyny, lub też grafikę, to zaznaczamy dany fragment lub całość i korzystamy z funkcji Kopiuj. Następnie z menu Edit wybieramy polecenie Paste (alternatywnie możemy to zrobić wykorzystując kombinację klawiszy prawy ALT + V). Gdy chcemy wykonać odwrotną czynność, czyli chcemy skopiować dane z wirtualnej maszyny do hosta, to zaznaczamy element(y) i w Edit tym razem wskazujemy opcję Copy (alternatywnie ALT + C).

Tworzenie udziału sieciowego

W programie Microsoft Virtual PC 2007 możemy także utworzyć folder sieciowy, który posłuży do wymiany danych pomiędzy hostem, a wirtualną maszyną. W tym celu z menu Edit wskazujemy polecenie Settings. Następnie w module ustawień przechodzimy do Shared Folders. Naciskamy przycisk Share Folder..., następnie wskazujemy katalog, który chcemy współdzielić (nic nie stoi na przeszkodzie, aby to była nawet cała partycja). Z rozwijalnej listy Drive letter wybieramy literę, którą oznaczony zostanie dysk sieciowy. Zaznaczmy opcję Share every time, aby nie powtarzać tej operacji po ponownym uruchomieniu wirtualnej maszyny. Zatwierdzamy kontrolką OK. Nowy napęd sieciowy odnajdziemy w oknie Komputer/Mój komputer (systemy Windows).

Jeśli zechcemy usunąć udział sieciowy, to w sekcji Shared Folders zaznaczamy obiekt do likwidacji i naciskamy przycisk Remove.

Udostępnianie połączenia internetowego wirtualnej maszynie

Internet w wirtualnym komputerze? Czemu nie! Oczywiście jest to możliwe i zarazem bardzo proste w wykonaniu. W tym celu z menu Edit wskazujemy polecenie Settings. Przechodzimy do sekcji Networking, następnie z rozwijalnej listy wybranego adaptera sieciowego wybieramy opcję Shared networking (NAT). Część pasma internetowego zostanie udostępniona na potrzeby wirtualnej maszyny i od tej pory możemy użytkować globalną sieć. Oczywiście możemy także "uzbroić" virtual'a w osobne połączenie. W tym celu wskazujemy z listy dane urządzenie, następnie konfigurujemy odpowiednie opcje w systemie operacyjnym gościa.

Kończenie pracy z wirtualnym środowiskiem

Gdy już zechcemy zakończyć pracę z wirtualną maszyną to musimy wprowadzić ją w odpowiedni stan. Naciskamy kombinację klawiszy prawy ALT + F4 (alternatywnie z menu Actions wybieramy polecenie Close...) i następnie wskazujemy jedną z opcji na liście:

  • Save state - wprowadza wirtualne środowisko w stan wstrzymania, w ten sposób szybko, ponownie wznowimy komputer do dalszej pracy.
  • Shut down... - zamyka dany system operacyjny i następnie wyłącza maszynę.
  • Turn off - po prostu wyłącza natychmiastowo virtual'a bez zamykania systemu operacyjnego.

Podsumowanie

Mnogość opcji, które odnajdziemy w programie Microsoft Virtual PC 2007 z pewnością pozwoli na wygodne użytkowanie wirtualnego środowiska pracy. Wsparcie w postaci dodatku Virtual Machine Additions umożliwi wykorzystanie "virtual'a" w jeszcze większym stopniu. Wymiana danych, proste zarządzanie zasobami, wygodna praca w wirtualnym środowisku to tylko niektóre z udogodnień, które oferuje Microsoft Virtual PC 2007. A czy Ty już masz własny wirtualny pulpit? Jeszcze nie? Więc na co czekasz... Do dzieła!


Zobacz również:
Test Virtual PC 2007
Tworzenie i konfiguracja wirtualnego środowiska pracy

Wirtualizacja - wprowadzenie
Przegląd wirtualnych produktów Microsoftu

Test Microsoft Virtual Server 2005 R2
Tworzenie i konfiguracja wirtualnego środowiska pracy
Instalacja Linuksa w systemie Windows

Pliki do pobrania:
Microsoft Virtual PC 2007 SP1 (wersja 32-bitowa)
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia