Praca w czasie rzeczywistym

Praca w czasie rzeczywistym

Autor: Amadeusz Labuda

Opublikowano: 3/24/2018, 12:00 AM

Liczba odsłon: 3528

Pakiet biurowy Office 365 to tak naprawdę zbiór aplikacji i usług, które dopiero w połączeniu ze sobą pokazują cały swój potencjał. Najwyraźniej widać to w przypadku programów ściśle zintegrowanych z OneDrive, czyli dyskiem chmurowym oferowanym przez Microsoft. Nie tylko pozwala on na przechowywanie zawartości w sieci i edycję jej bez konieczności uprzedniego pobierania, lecz również na pracę nad nią kilu osobom jednocześnie! Dzięki temu możliwe jest znaczne przyśpieszenie procesu tworzenia wyjątkowo obszernych dokumentów, co pojedynczemu pracownikowi zabrałoby wiele godzin. Co przy tym istotne, podczas tego procesu zmiany nanoszone są z zaledwie kilkusekundowym opóźnieniem, zaś miejsce edytowane przez każdego z użytkowników oznaczane jest odrębnym kolorem – oznacza to, że nie wejdą oni sobie w drogę podczas pracy.

Sama idea działania w grupie na pliku znajdującym się w OneDrive jest banalnie prosta – wystarczy zapisać go na dysku chmurowym, po czym udostępnić link do pliku współpracownikom, z którymi mamy zamiar współpracować. Oczywiście podczas tego procesu mamy również dostęp do nieco bardziej zaawansowanych funkcji. Warto dodać, że funkcja pracy w czasie rzeczywistym działa zarówno w edytorze tekstu Word, arkuszu kalkulacyjnym Excel, jak i PowerPoint. Prześledźmy cały proces, krok po kroku na przykładzie programu Word 2016.

  1. Zaczynamy od uruchomienia desktopowej aplikacji Word, gdzie tworzymy nowy dokument.
  2. Następnym krokiem jest zapisanie dokumentu na dysku chmurowym. W tym celu wybieramy z belki widocznej u góry pozycję Plik, po czym w kolumnie widocznej po lewej stronie klikamy polecenie Zapisz jako.
  3. W tym miejscu konieczne jest określenie, w którym dokładnie katalogu OneDrive zapisany zostanie nasz plik – oczywiście musi być on przynależny do naszej organizacji. Gdy już to zrobimy, należy jeszcze wpisać pożądaną nazwę pliku, po czy kliknąć Zapisz.
  4. Wybór odpowiedniego katalogu

  5. Gdy plik, na którym zamierzamy pracować, jest już gotowy, należy na górnej belce programu Word odszukać i kliknąć opcję Udostępnij. Spowoduje to wysunięcie panelu odpowiedzialnego za udostępnianie dokumentów w ramach organizacji.
  6. Notyfikacja

  7. W jedynej widocznej rubryce należy teraz podać dane osoby, z którą zamierzamy edytować dokument – gdy już wyświetli się ona na liście, wystarczy kliknąć zajmowaną przez nią pozycję.
  8. Alternatywna lista

  9. Zanim przejdziemy dalej, możemy jeszcze w widocznym polu wpisać wiadomość, którą docelowy użytkownik otrzyma wraz z powiadomieniem o udostępnieniu dokumentu. Aby sfinalizować proces, pozostało jedynie wcisnąć przycisk Udostępnij. Gdy ktoś zacznie edytować plik, w którym obecnie wprowadzamy zmiany, pojawi się jeszcze monit pytający, czy udostępniać zmiany po ich wprowadzeniu - oczywiście potwierdzamy go.
  10. Praca w czasie rzeczywistym

Warto dodać, że wszystkie zmiany wprowadzane przez każdego ze współtworzących, są zapisywane automatycznie. Na dodatek w każdej chwili możemy włączyć funkcję historii edycji, za pomocą której będziemy mogli cofnąć zmiany.