Polecenie PING

Polecenie PING

 Paweł Wujczyk
Paweł Wujczyk
00:00
17.09.2006
37438 wyświetleń

Czasem chcąc otworzyć jakiś katalog na dysku w innym komputerze, zamiast oczekiwanej zawartości wyświetla nam się komunikat o błędzie.

Najczęstszym powodem tego typu sytuacji jest fakt wyłączenia komputera zdalnego. Jeżeli jednostka ta znajduje się w innym pomieszczeniu może nam się bardzo nie chcieć udać się tam aby to sprawdzić. Na szczęście jest sposób aby dowiedzieć się o tym nie ruszając się z miejsca. Komenda ping pozwala sprawdzić czy pod danym adresem znajduje się komputer. Aby wprowadzić nasze zamierzenie w życie, naciśnijmy kolejno na przycisk Start następnie w pozycję Uruchom. W oknie, które się pokazało wpiszmy polecenie cmd. W ten sposób uruchomimy Wiersz polecenia. W nim to wpisujemy podaną komendę podając jako parametr adres IP komputera, który badamy. Np. ping 192.168.0.1 Jeżeli komputer jest wyłączony otrzymamy następujący komunikat: Upłynął limit czasu żądania. W wypadku jednak pracy systemu zdalnego otrzymamy inną wiadomość informującą nas o szybkości wymiany pakietów pomiędzy dwoma maszynami. Na naszym rysunku najpierw komputer jest wyłączony, następnie uruchomiliśmy go po czym sprawdziliśmy jego istnienie jeszcze raz.<

Komenda ping może być równie dobrze do sprawdzania komputerów w internecie. Polecenie to może przyjąć również postać ping adres.com np. ping www.centrumxp.pl.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Rozwiązaywanie problemów i zabezpieczenia sieci