Pobieramy i instalujemy Windows 8 Enterprise

Pobieramy i instalujemy Windows 8 Enterprise

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 8/19/2012, 12:00 AM

Liczba odsłon: 203783

Wraz z udostępnieniem dla subskrybentów obrazów systemu Windows 8, także użytkownicy nie posiadający dostępu do płatnych subskrypcji, mogą zupełnie bezpłatnie pobrać, zainstalować i użytkować przez 90-dni (w sumie nawet 100) system Windows 8 w edycji Enterprise. W niniejszym poradniku krok po kroku przedstawimy wszystkie czynności, od pobrania obrazu systemu, po jego instalację oraz spolszczenie. Zainteresowanych testowaniem Ósemki jeszcze przed premierą zachęcamy do lektury.

Wymagania

Aby zainstalować Windows 8, musimy wcześniej upewnić się, że nasz komputer spełnia wymagania sprzętowe. Oficjalne minimalne wymagania wyglądają następująco:

  • procesor z zegarem 1GHz lub więcej
  • pamięć operacyjna RAM 1GB dla wersji 32-bitowej, 2GB dla wersji 64-bitowej
  • wolne miejsce na dysku twardym - 13GB dla wersji 32-bitowej, 16GB dla 64-bitowej
  • karta graficzna - obsługująca zestaw bibliotek DirectX w wersji 9 z WDDM 1.0
  • ekran - rozdzielczość 1024 na 768 piksele lub wyższa

Szczegółowe informacje na temat wymagań przedstawiliśmy w artykule Wymagania Windows 8.

Pobieramy Windows 8 Enterprise

Microsoft udostępnił dwa obrazy systemu, w wersji 32-bitowej oraz 64-bitowej. Jeżeli spełniamy wymagania sprzętowe wersji x64, nic praktycznie nie stoi na przeszkodzie, aby to ją właśnie pobrać i zainstalować.

Klikamy zatem powyżej łącze do interesującej nas wersji systemu. W wyświetlonym kreatorze wpisujemy nasze imię i nazwisko oraz adres e-mail (pola First Name, Last Name, My E-Mail Address) i klikamy u dołu przycisk Continue.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Po chwili powinno zostać wyświetlone okno zapisywania obrazu systemu. Jeżeli tak się nie stanie, zostaniemy zapewne poproszeni o akceptację na instalację dodatku, który umożliwi pobranie obrazu. W przeciwnym wypadku, w oknie zapisywania systemu, wskazujemy miejsca do zapisu na naszym dysku i klikamy przycisk Zapisz. Pobieranie obrazu może potrwać od kilku minut, do nawet kilku godzin. Uzależnione jest to od szybkości naszego łącza internetowego.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Przygotowujemy nośnik

Gotowy obraz systemu musimy teraz przenieść na nośnik (płytę DVD bądź pamięć zewnętrzną USB), z którego to później uruchomimy komputer i zainstalujemy system. Jeżeli posiadamy nagrywarkę DVD oraz czystą płytkę, wystarcza włożyć ją do napędu, następnie kliknąć obraz systemu prawym przyciskiem myszki i wybrać polecenie Nagraj obraz dysku. Funkcja ta dostępna jest w każdym systemie Windows 7. Jeżeli jesteśmy użytkownikami starszych okienek (Windows XP, Vista), musimy wspomóc się zewnętrznym oprogramowaniem do nagrywania płyt (Nero, CDBurnerXP, ImgBurn i wiele innych).

Drugim sposobem jest skorzystanie z pamięci pendrive. Wystarczy nam nośnik o pojemności 4GB. Tutaj ważna uwaga! Nasza płyta główna musi umożliwiać na uruchamianie komputera z pamięci USB. Warto sprawdzić to w instrukcji obsługi bądź na stronie producenta płyty bądź komputera. Jednakże większość nowych, czy nawet kilkuletnich płyt wspiera bootowanie z USB, a więc nie powinno być problemu. Jak przygotować tak zwany bootowalny pendrive z systemem? Można skorzystać z jednego z darmowych narzędzi, albo samemu ręcznie za pomocą Wiersza polecenia przygotować odpowiednio nośnik:

  1. Podłączamy nasz pendrive do wolnego portu USB.
  2. Uruchamiamy Wiersz polecenia: w menu Start wpisujemy cmd i następnie klikamy skrót cmd prawym przyciskiem myszki, po czym wybieramy polecenie Uruchom jako administrator.
  3. W oknie Wiersza polecenia uruchamiamy narzędzie DiskPart: wpisujemy najpierw polecenie diskpart.
  4. Teraz sprawdzamy numer jaki został przydzielony naszemu nośnikowi. Wpisujemy list disk.
  5. Wybieramy nasz nośnik. Wpisujemy polecenie select disk numer_nośnika. A więc przykładowo select disk 3.
  6. Formatujemy i tworzymy partycję rozruchową: wpisujemy kolejne polecenia, zatwierdzając każde klawiszem Enter:
    • clean
    • create partition primary
    • select partition 1
    • active
    • format quick fs=fat32
  7. Na koniec przypisujemy literę dysku: assign letter=x oraz zamykamy Wiersz polecenia wpisując exit.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Nasz pendrive nie jest jeszcze gotowy. Musimy skopiować do niego wszystkie pliki obrazu systemu. Niezbędny będzie nam tutaj program typu archiwizator (np. WinRAR). Za jego pomocą wypakowujemy wcześniej pobrany plik ISO, a następnie wszystkie wypakowane pliki kopiujemy na naszą pamięć USB.

Instalujemy

Bootowanie z nośnika instalacyjnego

Zanim będziemy mogli rozpocząć instalację systemu, należy odpowiednio ustawić sekwencję rozruchu w BIOS-ie. Włączamy więc komputer, a następnie przechodzimy do tzw. setupu (BIOS-u), naciskając w tym celu jeden z klawiszy F1 lub Delete. Przechodzimy następnie do sekcji Advanced i w funkcji (nazwanej First Boot Device, Boot order lub podobnie) zmieniamy pierwsze urządzenie rozruchowe na napęd CD/DVD lub nośnik USB (w zależności z jakiego nośnika korzystamy). Po tym zabiegu możemy już włożyć płytkę instalacyjną Windows 8 do napędu lub podpiąć pendrive, zapisać ustawienia BIOS-u i uruchomić ponownie komputer.

Podczas ponownego rozruchu, po przejściu testów POST, wyświetlony zostanie komunikat, informujący, że naciśnięcie dowolnego klawisza spowoduje rozruch z płyty - oczywiście przyciskamy jeden z klawiszy. Po kilku chwilach rozpocznie się ładowanie plików instalacyjnych.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Zbieranie informacji

Przystępujemy do drugiego kroku instalacji. Wybieramy język format oraz metodę wprowadzania informacji, a następnie przechodzimy dalej klikając Next. W następnym etapie klikamy Install now. Aby kontynuować, należy przeczytać i zaakceptować umowę licencyjną I accept the license terms. Ponownie wybieramy Next. Wskazujemy rodzaj instalacji - klikamy Custom.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Przygotowanie dysku

W oknie wyboru dysku klikamy łącze Drive options (advanced), aby przygotować niesformatowany dysk. Następnie wybieramy jedną z partycji wyświetlanych na liście i klikamy New, w odpowiednie pole wpisujemy rozmiar tworzonej partycji w MB (minimum 16000 MB vide wymagania). Operację zatwierdzamy przyciskiem Apply. W ten sam sposób możemy jeszcze podzielić nieprzydzielony rozmiar na kolejne - dodatkowe partycje, przeznaczone na własne pliki. Po odpowiednim podzieleniu twardego dysku, formatujemy jego partycje, wskazując je po kolei na liście i wybierając łącze Format. Gdy podzieliliśmy już dysk i sformatowaliśmy, przechodzimy do właściwego procesu instalacji - klikamy w tym celu Next.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Instalowanie systemu Windows

Po zakończeniu procesu zbierania informacji możemy wygodnie usiąść i zaparzyć sobie kawę. Instalacja potrwa kilkanaście minut (w zależności od posiadanego sprzętu). Przy tym nie wymagana jest jakakolwiek ingerencja ze strony użytkownika. Instalator najpierw skopiuje pliki na dysk twardy, a następnie zostaną one rozpakowane. Później instalator zainstaluje funkcje oraz aktualizacje. Po tych czynnościach komputer zostanie ponownie uruchomiony.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Następnie instalator przystąpi do ostatniego (bezingerencyjnego) etapu przygotowywania komputera, podczas którego zostaną zainstalowane i skonfigurowane urządzenia, po czym komputer zostanie uruchomiony ponownie.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Wstępna konfiguracja

Przy pierwszym uruchomieniu systemu Windows 8 zostaniemy poproszeni o skonfigurowanie podstawowych ustawień komputera.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Najpierw określamy schemat kolorów interfejsu systemu oraz wprowadzamy nazwę komputera. Po czym klikamy przycisk Next.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Następnie ustalamy podstawowe ustawienia systemu. Kreator sugeruje wybrać ustawienia domyślne. Jednakże możliwe jest także ich ręczne dostosowanie po kliknięciu przycisku Customize. My decydujemy się na domyślne, klikamy zatem Use express settings.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Czas na zalogowanie się do systemu. To równocześnie odpowiednik tworzenia podstawowego konta użytkownika, znane ze starszych systemów Windows. Jeżeli posiadamy konto w usłudze Microsoft account, dawniej Windows Live (identyfikator Windows Live ID), wystarczy wpisać identyfikator (adres e-mail) w jedyne dostępne pole i przejść dalej.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Jeśli jednak nie posiadamy wspomnianego konta, w tym miejscu możemy je także utworzyć, wybierając łącze Sign up for a new email address. Podczas tworzenia konta zostaniemy poproszeni o wpisanie nowego adresu e-mail, hasła, imienia i nazwiska, kraju, kodu pocztowego, numeru telefonu komórkowego, alternatywnego adresu e-mail, pytania zabezpieczającego, daty urodzenia, płci oraz ciągu znaków weryfikacyjnych. Po tych czynnościach nasze konto zostanie utworzone.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Gdy oczywiście posiadamy konto, po wpisaniu identyfikatora, następnie zostaniemy poproszeni o hasło oraz podanie numeru telefonu komórkowego. Logowanie/rejestrację finalizujemy klikając Next.

Windows 8 - Zapraszamy!

Gdy pomyślnie przeszliśmy przez wszystkie kroki kreatora wstępnej konfiguracji, wyświetlony zostanie nam poradnik korzystania z nowego menu (ekranu) startowego za pomocą animacji. W tym czasie instalator także finalizuje konfigurację systemu.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Na sam już koniec przez dłuższą chwilę instalowane będą wszystkie aplikacje domyślnie dostępne w systemie.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Po chwili powita nas ekran startowy systemu Windows 8. Tym samym system jest już gotowy do pracy!

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Instalujemy polski język

Niestety udostępniony przez Microsoft system Windows 8 Enterprise w 90-dniowej wersji testowej nie posiada domyślnie polskiego języka interfejsu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby doinstalować polski pakiet językowy. Najpierw pobieramy paczkę językową odpowiednią dla zainstalowanej wersji systemu (32- lub 64-bitową):

Następnie będąc na ekranie startowym systemu wpisujemy lpksetup i naciskamy klawisz Enter. W uruchomionym kreatorze instalacji języka wybieramy polecenie Install display languages, klikamy przycisk Browse i spośród zasobów komputera odszukujemy pobraną wcześniej paczkę językową (plik w formacie CAB) i klikamy Next. W kolejnym kroku po zapoznaniu się z umową licencyjną klikamy opcję I accept the license terms i wybieramy przycisk Next. Rozpocznie się instalacja paczki językowej. Proces ten może potrwać kilka minut.

Instalujemy Windows 8 Enterprise

Po pomyślnym zainstalowaniu, klikamy przycisk Close, na pasku zadań otwieramy File Explorer, przechodzimy do Computer i ze wstążki wybieramy Open Control Panel. W Panelu sterowania w grupie Clock, Language, and Region klikamy łącze Add a language, przy języku polskim wybieramy odnośnik Options i klikamy polecenie Make this the primary language. Poproszeni zostanie o wylogowania, klikamy Log off now. Tym samym nasz Windows 8 Enterprise jest już po polsku!