Menu kategorii
 • Plik wymiany

  Plik wymiany

   Paweł Wujczyk
  Paweł Wujczyk
  00:00
  09.04.2006
  66009 wyświetleń

  Pamięć operacyjna w systemie jest bardzo potrzebna. Zdarza się jednak, że uruchomione przez nas programy potrzebują jej więcej niż mamy zainstalowane. Dlatego też Windows XP tworzy na dysku tzw. plik wymiany, który traktowany jest jak dodatkowa pamięć RAM. Niestety jest on wolniejszy do rzeczywistego odpowiednika dlatego też kupno mniejszej ilości RAM'u oraz poleganie na pliku wymiany nie jest efektywne. System dla tego pliku przydziela różną wielkość, która jest uzależniona od fizycznych kości jakie mamy zainstalowane na płycie głównej. Mianowicie plik wymiany wynosi zawsze półtora wielkości RAM'u. czyli jeżeli dysponujemy 1 GB pamięci, plik wymiany zajmuje 1,5 GB miejsca na dysku. Dużo prawda? Zazwyczaj jednak nie wykorzystujemy aż takiej wielkiej ilości pliku wymiany. Jeżeli posiadamy w komputerze 512 RAM'u i więcej możemy zmniejszyć dedykowaną przez system ilość przestrzeni dyskowej zajmowanej przez omawiany tutaj komponent.

  Kliknijmy prawym przyciskiem na ikonę Mój komputer i z menu wybierzmy pozycję Właściwości. Przejdźmy na zakładkę Zaawansowane i w sekcji Wydajność kliknijmy w przycisk Ustawienia. W nowym oknie ponownie przejdźmy na zakładkę Zaawansowane. Następnie kliknijmy w przycisk Zmień znajdujący się w sekcji Pamięć wirtualna.

  Zmieńmy teraz wartości według naszego uznania. Ja proponuje dla komputerów posiadających 512 i więcej RAM'u ustawienie połowy wartości pamięci operacyjnej jako rozmiar początkowy i równą wartość jako końcowy. Na ilustracji poniżej przedstawione są ustawienia dla komputera posiadającego 1GB RAM'u. Oczywiście plik wymiany można ustawić na dowolnym dysku twardym.

  Pamiętajmy, że nieważne jak dużo będziemy posiadać pamięci operacyjnej nie możemy nigdy zupełnie wyłączać pliku wymiany. Jest on potrzebny do prawidłowego działania wielu aplikacji. Jeżeli wyłączymy plik wymiany niektóre programy po prostu nie uruchomią się.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Nowy sprzęt