Menu kategorii
 • Pierwsze problemy z Sandboksem w Windows 10 19H1

  Pierwsze problemy z Sandboksem w Windows 10 19H1

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  17:07
  02.01.2019
  2502 wyświetlenia

  Ostatnia kompilacja Insider Preview z grudnia wprowadziła sporo nowości, ale najciekawszą z nich jest bez wątpienia Windows Sandbox. Jest to izolowana piaskownica w formie aplikacji okienkowej, w której uruchamia się zawsze nowa i czysta instancja Windows 10. W tym wirtualnym środowisku możemy bezpiecznie testować nieznane programy czy podejrzane pliki - bez obawy, że wpłyną na nasz główny system. Niestety, Insiderzy długo się nie nacieszyli nową funkcjonalnością. Co się stało?

  Okazuje się, że wszystkiemu jest winna aktualizacja zabezpieczeń KB4483214, podnosząca numer wersji systemu do 18305.1003. Aktualizację tę wypuścił Microsoft poza normalnym harmonogramem, nie czekając na Patch Tuesday. Ma ona właściwie tylko jeden cel - załatać krytyczną podatność w Internet Explorerze. Jako że z przestarzałej przeglądarki już mało kto korzysta, ubolewaliśmy, że aktualizację muszą instalować wszyscy, a to generuje tylko jeszcze jeden niepotrzebny restart systemu. Wygląda na to, że aktualizacja nie tylko łata dziurawego IE, ale też wyrządza szkody środowisku Sandbox.

  Windows Sandbox jest funkcją opcjonalną, którą trzeba zainstalować samemu (tu opisujemy, jak to zrobić), spełniając przy tym wymagania sprzętowe i systemowe. Niestety, nawet jeśli dopięliśmy wszystko na ostatni guzik, to wspomniana aktualizacja zabezpieczeń wszystko niweczy. Po jej zainstalowaniu Windows Sandbox zwyczajnie przestaje działać. Co należy zrobić, aby go przywrócić? Po pierwsze, odinstalować KB4483214. Zrobimy to, udając się do Panelu sterowania > Programy i funkcje > Zainstalowane aktualizacje. Po drugie, uniemożliwiamy ponowną instalację za pomocą wushowhide.diagcab. Po trzecie, znów instalujemy Sandboksa.

  Powyższy sposób faktycznie przywróci nową funkcję, ale usunie aktualizacje zabezpieczeń IE. Jeśli więc korzystacie z tej przeglądarki, lepiej na razie nie kombinować. Sandbox w obecnej postaci to naprawdę wczesna implementacja, więc tego rodzaju problemy nie powinny specjalnie dziwić. Publiczne wydanie funkcji przewidziane jest dopiero na wiosnę, kiedy to swoją premierę będzie miała aktualizacja 19H1.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://answers.microsoft.com/en-us/insider/forum/all/windows-sandbox/1c89b14b-2c8d-4869-9cd1-298b5be59b66?auth=1

  Polecamy również w kategorii Windows 10