Pierwsze kroki tworzenia własnego obszaru

Pierwsze kroki tworzenia własnego obszaru

Autor: Dariusz Michalski

Opublikowano: 3/25/2009, 12:00 AM

Liczba odsłon: 11055

Posiadanie konta Windows Live ID daje możliwość korzystania ze wszystkich dobrodziejstw witryny Microsoft Windows Live, w tym z Windows Live Spaces. Jednak samo jego posiadanie nie sprawia, że od razu jesteśmy posiadaczami własnej strony. Aby zaprezentować się w globalnej sieci, jaką jest Internet, należy najpierw zainicjować i skonfigurować swoją przestrzeń, w której obrębie będziemy mogli umieszczać wymagane informacje i pliki. Aby tego dokonać należy wykonać kilka następujących kroków.

Tworzenie i konfiguracja obszaru

Po zalogowaniu się na stronie usługi Windows Live, rozwijamy menu ukryte pod przyciskiem Więcej i wskazujemy usługę, z której chcemy skorzystać. W omawianym przypadku należy wybrać pozycję Spaces. Po przejściu do danej lokalizacji wystarczy kliknąć nagłówek pierwszej z wyświetlonych wiadomości, bądź też skorzystać z jednego z łącz o nazwie Utwórz własny obszar.

Czynności te zarezerwują przestrzeń, którą będziemy mogli wykorzystywać do umieszczania i prezentowania w sieci różnego rodzaju informacji: fotografii, filmów wideo, a także pozostałych plików. Po zarezerwowaniu przestrzeni, następnym krokiem powinno być określenie adresu sieci Web, pod którym będzie dostępny obszar. Ten domyślnie ustalony jest generowany losowo, co sprawia, że ciężko jest zapamiętać adres, by później podać go swoim znajomym. Domyślny adres WWW nowoutworzonego obszaru w ogóle nie identyfikuje właściciela ani przyszłej zawartości strony. Na szczęście możemy dostosować go do własnych potrzeb. W tym celu należy skorzystać z odnośnika Wybierz adres internetowy.

W dostępne pole wprowadzamy pożądaną początkową część adresu znajdującego się w domenie spaces.live.com, a następnie sprawdzamy jego dostępność klikając przycisk ulokowany poniżej pola. Może się zdarzyć, że dany ciąg znaków jest już zajęty. W takim przypadku proponowane są podobne kombinacje danych liter i cyfr.

W tym momencie możemy skorzystać z tych sugerowanych, bądź też ponownie wpisać i sprawdzić dostępność nowej nazwy. Jeśli nie zostały zgłoszone żadne błędy, zapisujemy wprowadzony, bądź wskazany wcześniej adres. Po wykonaniu tych czynności zauważymy, że własny obszar znajduje się w nowej, określonej subdomenie, a z menu narzędzi zniknęła możliwość ustalenia adresu. Odtąd pierwszą dostępną możliwością jest odnośnik Edytuj profil. Warto przejść do tej lokalizacji.

Korzystając z łącz do edycji umieszczamy szczegółowe dane dotyczące naszej osoby. Są one podzielone na kilka kategorii:

  • Nazwa - imię i nazwisko oraz jego widoczność dla nieautoryzowanych osób,
  • Obraz - fotografia, bądź obraz, identyfikujące profil,
  • Wiadomość osobista - krótka notatka, opisująca na przykład nasz chwilowy nastrój,
  • Informacja o użytkowniku - szczegółowe dane o właścicielu profilu, między innymi wiek, płeć, zawód, zainteresowania, które pomogą lepiej go poznać,
  • Informacje kontaktowe - wiadomości mające na celu umożliwić kontakt między użytkownikami,
  • Ulubione - lista preferowanej muzyki, książek czy filmów, co ułatwi poznać osoby o podobnych zainteresowaniach,
  • Relacje społeczne - szczegóły dotyczące stanu cywilnego, a nawet cech charakteru,
  • Wykształcenie - informacje dotyczące miejsc edukacji, przez co szybciej odnajdą Cię znajomi ze szkolnej ławki,
  • Informacje o pracy - lokalizacja i dane kontaktowe miejsca pracy.

Wszystkie te informacje pozwolą innym użytkownikom usługi Windows Live lepiej nas poznać, a nam nawiązać nowe oraz odświeżyć dawne znajomości.

Dobrą praktyką jest również zmiana tytułu witryny, gdyż wprowadzone dotychczas informacje jedynie w minimalnym stopniu przybliżają tematykę jej zawartości. Dokonamy tego rozwijając menu przycisku Opcje, wskazując Ogólne i w odpowiednie pole wpisując dewizę obszaru w celu jego uszczegółowienia.

Po wykonaniu wszystkich opisanych wyżej czynności, przestrzeń jest już w pełni gotowa, by móc w niej umieszczać wymagane informacje i elementy, z którymi będą mogli zapoznać się inni użytkownicy Internetu.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia