Menu kategorii
 • Pełne wsparcie dla formatu RAW w Windows 10

  Pełne wsparcie dla formatu RAW w Windows 10

   Wojciech Błachno
  Wojciech Błachno
  10:55
  07.01.2019
  3730 wyświetleń

  Plik RAW dla profesjonalnych (i nie tylko) fotografów jest wręcz obligatoryjny. Jest to bezstratny format obrazu, który zawiera o wiele więcej informacji niż inne formaty. Są to surowe dane wprost z matrycy światłoczułej. To pozwala na o wiele więcej w zakresie edycji obrazu. Formaty RAW maja różne oznaczenia, w zależności od producenta sprzętu fotograficznego - dla Nikona jest to NEF, dla Canona CRW, a dla Sony to ARW. Niezależnie od nazwy formatu, pliki te są bezcenne dla każdego fotografa. Do tej pory, by otworzyć plik RAW, potrzebowaliśmy zewnętrznego oprogramowania, takiego jak na przykład Adobe Lightroom.

  Rozszerzenie RAW

  Microsoft postanowił dostosować swoją systemową przeglądarkę Zdjęć, by umożliwiała przeglądanie również formatu RAW. Do tej pory Eksplorator plików i aplikacja Zdjęcia pozwalały na przeglądanie miniatur i informacji o formacie pliku, lecz nie obsługiwały wszystkich dostępnych formatów RAW. Raw Image Extension - rozszerzenie dostępne w Microsoft Store - dodaje pełne wsparcie dla RAW.

  Instalując ten pakiet, będziemy mogli wyświetlać miniatury i metadane obsługiwanych formatów plików bezpośrednio w Eksploratorze plików systemu Windows lub przeglądać obrazy w aplikacji Zdjęcia. Rozszerzenie powinno również umożliwiać dekodowanie i wyodrębnianie metadanych EXIF ​​z formatów plików obrazów RAW. Rozszerzenie można pobrać już teraz wprost z Microsoft Store.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://www.windowslatest.com/2019/01/07/microsoft-releases-raw-image-extension-for-windows-10/

  Polecamy również w kategorii Windows 10