Paint 3D i inne aplikacje usunięte z Windows. To był tydzień z Microsoft 159

Paint 3D i inne aplikacje usunięte z Windows. To był tydzień z Microsoft 159

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 3/12/2021, 6:00 PM

Liczba odsłon: 4711

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zebraliśmy dla Was najciekawsze informacje z ostatnich dni ze świata Microsoft. Tym razem zaczynamy nie od tego, co zostało dodane, ale od rzeczy usuniętych. A są to trzy aplikacje w Windows 10, które przestaną być instalowane w systemie lub też w ogóle przestaną działać. Podobny los spotkał część funkcjonalności Sklepu Microsoft w wersjach dla firm i edukacji. W tym odcinku czeka Was też trochę wiadomości o programie Defend Democracy, który Microsoft rozszerzył na Polskę, o nowym obrazie ISO systemu Windows 10 i wreszcie o pierwszych działaniach Microsoftu tuż po oficjalnym przejęciu Bethesdy przez Microsoft. Zapraszamy do lektury!

3D Viewer, Paint 3D i Math Input Panel usunięte z Windows 10

W ostatniej kompilacji 21332 w Dev Channel Microsoft wprowadził zmiany na liście dostarczanych wraz z systemem aplikacji. W efekcie 3D Viewer i Paint 3D nie będą już preinstalowane w czystych instalacjach najnowszych buildów Insider Preview. Obie aplikacje będą natomiast dostępne w Microsoft Store i pozostaną na urządzeniach po aktualizacji OS.

Paint 3D

Z kolei całkowicie usunięty zostaje Math Input Panel, którego użycie w ostatnim czasie spadało. Kontrola wprowadzania i silnik rozpoznawania matematycznego, które napędzają aplikacje, pozostaną jednak dostępne jako funkcja opcjonalna pod nazwą "Math Recognizer", którą można zainstalować w Ustawieniach > Aplikacje > Aplikacje i funkcje > Funkcje opcjonalne. Poza tym, choć sam Math Input Panel została usunięty, jej możliwości wprowadzania równań matematycznych pozostają dostępne w nowocześniejszych aplikacjach, takich jak OneNote, Excel czy Math Solver.

Microsoft będzie bronił demokracji w Polsce

W ostatnich latach przybrały na sile działania cyberprzestępców, które mogą zagrozić uczciwości i przejrzystości wyborów. Aby chronić procesy demokratyczne — początkowo w USA, a później w kolejnych państwach — w 2018 roku powstał program Microsoft AccountGuard. Mogą z niego korzystać organizatorzy kampanii politycznych, komitety wyborcze, dostawcy technologii używanych w wyborach i nie tylko. W 2019 roku program objął zasięgiem Europę, a teraz dotarł do 31 nowych państw, wliczając w to Polskę.

Defend Democracy

Program zapewnia środki ochrony kont online dla partii politycznych, kandydatów i ich zespołów, pracowników ochrony zdrowia, obrońców praw człowieka, dziennikarzy i innych wybranych klientów, którym grozi największe ryzyko ze strony hakerów opłacanych przez państwo. Zawiera on szereg mechanizmów ochrony tożsamości i dostępu, które mogą przynieść korzyści wszystkim organizacjom. Najważniejsze z nich to uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA), pojedyncze logowanie (SSO), zasady dostępu warunkowego, kontrolowanie i monitorowanie dostępu do ważnych zasobów w organizacji (Privileged Identity Management / PIM), oraz zarządzanie dostępem (Access governance).

Windows 10 21H1 udostępniony jako obraz ISO

Pierwsza kompilacja Windows 10 21H1 trafiła do Beta Channel niecały miesiąc temu i jak dotąd doczekała się tylko jednej aktualizacji. A jako że dawniej obecność danej wersji w Slow Ring (poprzedniku kanału wersji Beta) zwiastowało jej wydanie w formie obrazu ISO, tak też stało się z wersją 21H1.

Windows 10 21H1 ISO image

Na stronie Windows Insider Preview Downloads Microsoft udostępnił obraz Windows 10 21H1 w kompilacji 19043. Dostępne są następujące jej edycje:

  • Windows 10 Insider Preview (Beta Channel) — Build 19043
  • Windows 10 Insider Preview Enterprise (Beta Channel) — Build 19043
  • Windows 10 Insider Preview Home China (Beta Channel) — Build 19043

Obok nich dostępne są też do pobrania obrazy kompilacji 21286 (Dev Channel) i 19042 (Release Preview Channel), również w trzech edycjach.

Microsoft Store dla firm i edukacji traci ważne funkcje

Microsoft zaktualizował stronę z informacjami o Microsoft Store for Business and Education, na której umieścił ważny komunikat:

Począwszy od 14 kwietnia 2021 roku, wszystkie aplikacje o cenie wyższej niż darmowa nie będą dłużej dostępne do zakupu w Microsoft Store dla firm i edukacji. Jeżeli kupiliście już płatną apkę, możecie nadal jej używać, ale nie będą już możliwe nowe zakupy z businessstore.microsoft.com lub educationstore.microsoft.com. Ponadto nie będziecie mogli kupować dodatkowych licencji na aplikacje, które już nabyliście. Możecie nadal przypisywać i przenosić licencje dla aplikacji, które już posiadacie, i używać prywatnego sklepu. Aplikacje z ceną bazową "darmowa" będą dalej dostępne. Zmiana ta nie wpływa na aplikacje w Microsoft Store na Windows 10.

Również począwszy od 14 kwietnia 2021 roku, będziecie musieli zalogować się na waszym koncie Azure Active Directory (Azure AD), nim będziecie mogli przeglądać Microsoft Store dla firm i edukacji.

Być może jednym z czynników stojących za tą zmianą jest fakt, iż plany Microsoftu względem Universal Windows Platform (UWP) nie zdołały się zmaterializować w żaden sensowny sposób, co jeszcze bardziej niweluje potrzebę sklepów z aplikacjami zarządzanymi przez Microsoft. Klientom pozostaje korzystanie z innych sklepów lub narzędzi do dystrybucji (także zbiorowej) oprogramowania, a także pozyskiwanie go bezpośrednio od sprzedawców.

Bethesda już oficjalnie w rodzinie Xbox. 20 nowych gier w Xbox Game Pass

W tym tygodniu pisaliśmy już o zielonym świetle, jakie Microsoft dostał od Komisji Europejskiej i SEC w sprawie przejęcia ZeniMax Media wraz z podległymi mu studiami, wliczając w to Bethesdę. Następnie firma powitała już oficjalnie studio w rodzinie Xbox i wyjawiła dalsze plany związane z Xbox Game Pass. Na ich realizację nie trzeba było długo czekać!

Bethesda w Xbox Game Pass

Wygląda na to, że 2021 będzie wyjątkowo ciekawym rokiem dla fanów Bethesdy i pozostałych studiów przejętych wraz z ZeniMax Media. Sporo korzyści przypadnie też w udziale użytkownikom najnowszych konsol Xbox Series X/S, na których, jak się spodziewamy, jeszcze więcej gier studia otrzyma bonusy w postaci ulepszeń wpływających na zwiększenie współczynnika fps, a pewnie również i poprawę czasów ładowania i grafiki. Zacznijmy jednak od tego, co najbliżej, czyli listy gier, które trafiły dziś (12 marca) do Xbox Game Pass:

  • Dishonored Definitive Edition (Konsola, PC, Chmura)
  • Dishonored 2 (Konsola, PC, Chmura)
  • DOOM (1993) (Konsola, PC, Chmura)
  • DOOM II (Konsola, PC, Chmura)
  • DOOM 3 (Konsola, PC, Chmura)
  • DOOM 64 (Konsola, PC, Chmura)
  • DOOM Eternal (Konsola, PC, Chmura)
  • The Elder Scrolls III: Morrowind (Konsola, PC)
  • The Elder Scrolls IV: Oblivion (Konsola, PC)
  • The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition (Konsola, PC, Chmura)
  • The Elder Scrolls Online (Chmura, Konsola)
  • The Evil Within (Konsola, PC, Chmura)
  • Fallout 4 (Konsola, PC, Chmura)
  • Fallout 76 (Konsola, PC, Chmura)
  • Fallout: New Vegas (Konsola)
  • Prey (Konsola, PC, Chmura)
  • RAGE 2 (Konsola, PC, Chmura)
  • Wolfenstein: The New Order (Konsola, PC, Chmura)
  • Wolfenstein: The Old Blood (Konsola, PC, Chmura)
  • Wolfenstein: Youngblood (Konsola, PC, Chmura)

Trzeba przyznać, że jest to chyba najlepsza aktualizacja Game Passa w jego kilkuletniej historii. Takiego wysypu tytułów AAA zarówno najnowszych, jak i sięgających 1993 roku, jeszcze tu nie było! Jakby tego było mało, w większość tych gier można zagrać na wszystkich platformach, czyli na konsoli Xbox, PC z Windows 10 i na Androidzie. W ten sposób Microsoft chce świętować przejęcie Bethesdy i rozpoczęcie współpracy z jej deweloperami. Już nie możemy doczekać się jej efektów! A tymczasem — pora odkurzyć parę klasyków!

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze nowości ostatnich dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia