Obsługa kart w Notatniku już dostępna dla Insiderów na Windows 11

Obsługa kart w Notatniku już dostępna dla Insiderów na Windows 11

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:30
19.01.2023
555 wyświetleń

W ostatnich dniach 2022 roku dowiedzieliśmy się z wewnętrznego przecieku, że Microsoft szykuje obsługę kart dla Notatnika. Nie wiadomo było, kiedy zamierza ją wdrożyć. Rozważana była możliwość wersji Windows 11 23H2, ale Insiderzy nie muszą czekać aż do jesieni. Implementacja kart jest już dostępna w Dev Channel.

Karty w Notatniku działają na podobnej zasadzie jak w Eksploratorze plików, przeglądarkach internetowych czy zaawansowanych edytorach tekstu, takich jak Notepad++. Dzięki nim nie trzeba otwierać osobnych instancji Notatnika dla każdego pliku i zamiast tego można wygodnie przełączać się między kartami w obrębie jednego okna. To prawdopodobnie jedna z najciekawszych, jak też najbardziej wyczekiwanych zmian w aplikacji w ostatnich latach.

O dostępności kart w Notatniku poinformował dziś Microsoft na blogu Windows Insider. Funkcja jest dostępna w aktualizacji Notatnika (wersja 11.2212.33.0) dla Windows 11 w Dev Channel (aktualizacja ta nie wiąże się z wydaniem nowego builda systemu). Microsoft wyjaśnia, że była to najbardziej wyczekiwana przez społeczność funkcja. Pozwala ona tworzyć, zarządzać i organizować wiele plików w jednym oknie Notatnika. Obsługiwane jest również przeciąganie karty poza bieżące okno, aby otworzyć plik w nowym oknie Notatnika. Ustawienia aplikacji pozwalają ustalić, czy pliki mają domyślnie otwierać się w nowych kartach, czy w nowych oknach.

Karty w Notatniku - Windows 11

Microsoft pisze też o nowych skrótach klawiszowych do zarządzania kartami (choć nie podaje, jakie to skróty), a także o ulepszeniach zarządzania niezapisanymi plikami, takich jak automatyczne generowanie nazwy pliku/karty w oparciu o zawartość oraz odświeżony wskaźnik zmian. Jako że jest to pierwsze wydanie zapoznawcze, w dodatku w Dev Channel, mogą wystąpić problemy, np. z rozpoznawaniem skrótów klawiszowych. Microsoft pracuje też nad lepszą optymalizacją wydajności Notatnika z kartami.

Skoro mamy dopiero styczeń, a nowa funkcjonalność Notatnika została już oddana do testów, to możliwe, że zdoła przejść do wydania stabilnego Jedenastki jeszcze przed premierą aktualizacji 23H2. Może więc niebawem stać się dostępna w wersjach 22H2 i 21H2. Nie wiadomo jeszcze, czy karty będą dostępne pod Windows 10.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2023/01/19/tabs-in-notepad-begins-rolling-out-to-windows-insiders/

Polecamy również w kategorii Windows Insider