Obiekty Web Slice a kanały RSS

Obiekty Web Slice a kanały RSS

Autor: Adam Myszkowski

Opublikowano: 7/1/2011, 12:00 AM

Liczba odsłon: 10470

Obiekty Web Slice to elementy stron sieci Web, które użytkownik może zasubskrybować. Daje to możliwość otrzymywania informacji o zaktualizowaniu danej zawartości (np. aktualny kurs walut lub zmieniająca się cena przedmiotu na internetowej aukcji) z poziomu ulubionych witryn sieci Web. Po zasubskrybowaniu obiektu Web Slice jest on wyświetlany w postaci łącza na pasku ulubionych. Po aktualizacji obiektu łącze na pasku ulubionych będzie wyświetlane pogrubioną czcionką.

Obecność obiektów Web Slice na stronie sieci Web poznamy po tym, że na pasku poleceń widoczny będzie przycisk Obiekt Web Slice (pasek poleceń domyślnie jest ukryty - klikając górną belkę programu prawym przyciskiem myszki możemy go aktywować). Przycisk ten będzie także widoczny obok zawartości, która jest dostępna dla tej funkcji.

Aby dodać obiekt Web Slice do subskrybowanych, klikamy przycisku danego obiektu bezpośrednio na stronie, bądź z listy dostępnej po wciśnięciu przycisku Obiekt Web Slice na pasku poleceń. W nowym oknie dialogowym wybieramy Dodaj do paska ulubionych. Od tej chwili będziemy szybko mogli zorientować się, czy pojawiły się nowe dane dla wybranych obiektów – wystarczy rzucić okiem na pasek ulubionych. Ale to nie wszystko, możemy dodatkowo ustawić powiadomienie dźwiękowe o każdej aktualizacji. W Internet Explorerze 9 klikamy przycisk Narzędzia, a następnie wybieramy polecenie Opcje internetowe. Po wybraniu karty Zawartość na samym dole znajdziemy przycisk Ustawienia w sekcji Źródła i obiekty Web Slice. W oknie dialogowym Ustawienia źródeł danych i obiektów Web Slice zaznaczamy jedno lub oba z pól wyboru: Odtwórz dźwięk po znalezieniu źródła danych lub obiektu Web Slice na stronie sieci Web i Odtwarzaj dźwięk w razie aktualizacji monitorowanego źródła lub obiektu Web Slice.

Obiekty Web Slice różnią się nieznacznie od źródeł RSS. RSS to języki znacznikowe do przesyłania nagłówków wiadomości i nowości na wybranych przez użytkownika stronach. RSS wymaga oddzielnego czytnika (choć wiele przeglądarek umożliwia odczytywanie treści np. w osobnych oknach), Web Slice są niemal integralną częścią interfejsu przeglądarki. Najważniejszą jednak zmianą jest obsługa elementów interaktywnych przez Web Slice, takich, jak grafiki i linki. RSS jest dodatkowo bardziej popularny i dłużej obecny na rynku. Na niekorzyść Web Slice przemawia też fakt, że jak na razie obsługuje go jedynie Internet Explorer w wersji 7 lub wyższej, a od niedawna także Mozilla Firefox (wymaga instalacji plugina rozszerzającego). Ciężko powiedzieć, czy Web Slice zdobędzie mocną pozycję na rynku, niemniej dla użytkowników Internet Explorera jest to przydatny dodatek uzupełniający kanały RSS.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia