Nowy dział w Microsoft: AI and Research Group

Nowy dział w Microsoft: AI and Research Group

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/29/2016, 7:33 PM

Liczba odsłon: 2550

Pamiętacie wszytkie te rewelacje, związane ze sztuczną inteligencją, o których Microsoft opowiadał pierwszego dnia Ignite 2016? Teraz wszelkie wysiłki w tej dziedzinie skoncentrowane będą w ramach jednej grupy, zrzeszającej ponad 5000 naukowców i inżynierów. Liderem nowo powstałej Microsoft AI and Research Group został Harry Shum, weteran z 20-letnim stażem w Microsoft, który pełnił już kluczowe role w działach Microsoft Research i Bing. Czym dokładnie będzie zajmować się grupa?

W segmencie nowych technologii nacisk kładzie się na coraz to nowe dziedziny. W ostatnich latach była to głównie chmura i mobilność, zaś w tym roku dołączyła do nich sztuczna inteligencja. Sporo konkretów na ten temat usłyszeliśmy podczas konferencji BUILD, a także na trwającej jeszcze Ignite. Microsoft swoją strategię zaczął nazywać "demokratyzacją AI" - po raz pierwszy mówił o tym Satya Nadella na poniedziałkowym wystąpieniu. Realizacją tej strategii zajmie się właśnie AI and Research Group, która ma "skoncentrować wysiłki firmy w dziedzinie AI i przyspieszyć dostarczanie klientom nowych możliwości związanych z agentami, aplikacjami, usługami i infrastrukturą".

Każdą z tych części składowych opisał bardzo szeroko Satya Nadella, podając po kilka istniejących już przykładów zastosowań. Dodatkowe, bardziej zwięzłe wyjaśnienia znalazły się także we wpisie ogłaszającym utworzenie nowego działu. Jak twierdzi Microsoft, są to cztery gałęzie w jego inicjatywie demokratyzacji AI:

  • Agenty - wierzchnia warstwa AI, której zadaniem jest fundamentalna zmiana interakcji na polu człowiek-komputer. Przykładem takiego agenta jest Cortana.
  • Aplikacje - połączenie z inteligencją każdej aplikacji, począwszy od przeglądarki zdjęć w telefonie, kończąc na Skype i Office 365.
  • Usługi - udostępnienie wszystkim deweloperom na świecie tych samych inteligentnych funkcji, które znajdują się już w aplikacjach Microsoftu. Przykłady to kognitywne API rozpoznające mowę i obraz, a także analityka maszynowa.
  • Infrastruktura - budowa najpotężniejszego na świecie superkomputera AI w Azure, z którego mocy może skorzystać każdy użytkownik i organizacja.

Nową strategię firmy opisano bardzo drobiazgowo w artykule pt. Democratizing AI. For every person and every organization. Warto też dodać, że Microsoft AI and Research Group jako nowo utworzony dział poszukuje pracowników biurowych i laboratoryjnych z całego świata. Więcej informacji można znaleźć na stronie Microsoft Careers.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia