Nowy Windows, nowy sprzęt?

Nowy Windows, nowy sprzęt?

Autor: Dawid Długosz

Opublikowano: 4/20/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 41961

Jeszcze rok temu, kiedy system Windows Vista był w fazie beta testów, pojawiało się wiele spekulacji odnośnie wymagań sprzętowych, jakie stawiać będzie komputerom nowy OS Microsoftu. Koncern z Redmond opublikował jakiś czas temu ostateczne wymagania systemu i okazało się, że nie taki diabeł straszny...

Zapraszamy gorąco do lektury poniższego artykułu, w którym rozwiejemy wasze wątpliwości dotyczące wymagań sprzętowych Windows Vista i wskażemy na co powinniście zwracać szczególną uwagę podczas modernizacji komputera w celu przystosowania go do pracy pod kontrolą nowego systemu.

Wymagania systemowe

Microsoft podał dwie specyfikacje, jakie powinny spełniać komputery, aby możliwa była praca z Windows Vista, a mianowicie są to:

Windows Vista Capable PC

Komputer oznaczony tym logo spełnia minimalne wymagania, które pozwolą na instalację Windows Vista. Jak widzimy poniżej nie są one specjalnie wygórowane. Lecz to tylko pozory.

  • procesor nowej generacji (minimum 800 MHz),
  • 512 MB pamięci systemowej,
  • karta graficzna zgodna z programem DirectX 9.

Dla przykładu weźmy komputer z procesorem Celeron 800 MHz. Według powyższej listy jednostka ta spełnia minimalne wymogi, jednakże praca z Windows Vista na takim procesorze będzie czystą męką. 512 MB pamięci operacyjnej także pozwoli tylko uruchomić podstawowe funkcje systemu. Ostatnią informacją jest to, iż komputer powinien dysponować kartą graficzną zgodną z DirectX 9, w tym wypadku jednakże tylko programowo, nie jest wymagana obsługa sprzętowa.

Windows Vista Premium Ready PC

Założenia tej specyfikacji są już o wiele bardziej sprecyzowane. Komputer spełniający te warunki pozwoli na pełne wykorzystanie możliwości systemu Windows Vista.

  • 32-bitowy (x86) lub 64-bitowy (x64) procesor o szybkości 1 GHz,
  • 1 GB pamięci systemowej,
  • obsługa grafiki DirectX 9 ze sterownikiem WDDM, 128 MB pamięci na karcie graficznej (minimum), Pixel Shader 2.0 i 32-bitowa paleta kolorów,
  • dysk twardy o pojemności 40 GB oraz 15 GB wolnego miejsca,
  • stacja dysków DVD-ROM,
  • karta dźwiękowa,
  • dostęp do Internetu.

Z pewnością dysponując sprzętem o takich parametrach ujrzymy efektowne środowisko Aero Glass, czy skorzystamy z modułu Media Center. Spróbujmy jednakże dokładniej omówić te elementy.

Procesor

Jednostka centralna (CPU) jest sercem komputera i odpowiada za jego wydajność obliczeniową. Często kupując nowy sprzęt zwracamy szczególną uwagę na ten element. Zastanówmy się jaki powinien być procesor do pracy z Windows Vista. Uruchomienie systemu z procesorem 800 MHz oczywiście jest możliwe, lecz praca w tym wypadku pozostawia wiele do życzenia. Co prawda uruchomimy klienta poczty oraz przeglądarkę internetową, lecz dodając do tego słuchanie muzyki z Windows Media Player musimy się liczyć z dużym spadkiem wydajności. Po chwili poczujemy się mało komfortowo. W takim wypadku gorąco zachęcamy do pozostania przy Windows XP. Najlepszym wyborem jest procesor dwurdzeniowy (warstwa HAL jest domyślnie ustawiona na wieloprocesorową w systemie) lub o większej ilości rdzeni. Dopiero wtedy poczujemy się w pełni zadowoleni podczas pracy z wieloma aplikacjami pod Windows Vista.

Pamięć operacyjna

Kolejnym bardzo ważnym składnikiem komputera jest pamięć operacyjna. Jej ilość znacząco wpływa na wydajność całego systemu. 512 MB Ram jest minimalną wielkością, która pozwoli zainstalować Windows Vista. Jednakże przy takiej ilości będziemy musieli się zadowolić tylko podstawowymi funkcjami systemu. Po procesie instalacji nie ujrzymy także środowiska Aero Glass (możemy go ręcznie uruchomić). Jeden gigabajt pamięci jest już wystarczający, aby móc w pełni wykorzystać możliwości OS'u (dla edycji x64 Microsoft zaleca 1,5 GB). Jednak jak podaje Microsoft, dopiero 2 GB Ram pozwoli najefektywniej wykorzystać takie funkcje, jak SuperFetch. W Windows Vista zaimplementowano także technologię ReadyBoost, dzięki niej możemy rozszerzyć podsystem pamięci o dodatkowe megabajty poprzez pendrive, lub inne nośniki magazynujące podłączane do portu USB. Tym z was, którzy myślą o przesiadce na nowy system, a posiadającym tylko kość 512 MB w komputerze, serdecznie radzimy aby to właśnie od tego elementu zacząć modernizację sprzętu.

Karta graficzna

Ten element ma także duże znaczenie w komputerze. Dzisiaj jest już nie tylko wykorzystywany do gier. Dysponując dużą mocą obliczeniową procesory graficzne (GPU) często się po prostu marnowały. Microsoft zauważył to i postanowił coś na to zaradzić. Efektem tego jest wprowadzenie Windows Presentation Foundation oraz środowiska Aero Glass. Jednakże karta graficzna powinna być zgodna z DirectX 9. Co to znaczy? Po prostu tyle, że rdzeń graficzny powinien wspierać sprzętowo technologię Shader Model w wersji 2.0 zaimplementowaną w bibliotekach multimedialnych DirectX. Jeśli karta nie obsługuje tej technologii, to niestety musimy obejść się smakiem, nie ujrzymy przezroczystości oraz innych efektów Aero Glass. Dodatkowo sterownik grafiki musi być zgodny z Windows Display Driver Model (WDDM). Poniższa tabela przedstawia wpływ, rozmiaru oraz przepustowości pamięci, na możliwości wyświetlania obrazu na monitorze.

Aero Basic (bez przezroczystości)

Rozdzielczość Pamięć karty (MB) Wydajność karty (MB/s)
800x600 32 55
1024x768 32 89
1280x1024 32 146
1680x1050 64 196
1680x1200 64 213
1920x1200 64 255

Aero Glass (z przezroczystością)

Rozdzielczość Pamięć karty (MB) Wydajność karty (MB/s)
800x600 32 269
1024x768 32 363
1280x1024 64 500
1680x1050 128 600
1680x1200 128 641
1920x1200 128 724

Jak więc możemy zaobserwować, środowisko Aero Glass niesie ze sobą zwiększone wymagania co do karty graficznej. Podłączenie drugiego wyświetlacza podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej. Jest jeszcze jedna ważna kwestia, a mianowicie protokół HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection). Jest to mechanizm przesyłania zaszyfrowanego obrazu, a także dźwięku. HDCP zadebiutowało w komputerach wraz z Windows Vista i jest kolejną próbą walki z piractwem. Co to oznacza dla użytkowników? Mianowicie, jeżeli któryś z wymienionych elementów, karta graficzna, wyświetlacz, lub czytnik optyczny nie posiadają zaimplementowanego tego mechanizmu, to niestety nie uzyskamy obrazu jakości High Definition z odtwarzanych materiałów. W najlepszym wypadku wideo zostanie przeskalowane do mniejszej rozdzielczości, w najgorszym... ujrzymy tylko czarny ekran.

Dysk twardy

Co do tego elementu nie są stawiane żadne dodatkowe wymagania. Ważne jest, abyśmy dysponowali minimalnie 15 gigabajtami wolnej przestrzeni. Niedługo powinny pojawić się dyski twarde zgodne z Windows ReadyDrive. Cechują się tym, iż posiadają wbudowaną pamięć flash, która może zostać użyta jako magazyn, w którym system przechowuje najczęściej wykorzystywane pliki. Oczywiście funkcja ta znajduje się tylko w Windows Vista.

Pozostałe elementy

Dodatkowe elementy, takie jak łącze internetowe, czy karta muzyczna są oczywiście konieczne, jeśli chcemy w pełni wykorzystać możliwości multimedialne systemu. Jest też jedna bardzo ważna rzecz, której Microsoft nie podał w spisie wymagań, a mianowicie chodzi o sposób zarządzania energią. Bios płyty głównej musi posiadać obsługę ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) najlepiej w wersji 2.0. Starszy model, APM (Advanced Power Management), nie jest już obsługiwany. Także jeśli chcemy skorzystać z niektórych specyficznych funkcji Windows Vista, musimy spełnić dodatkowe kryteria, na przykład aby wykorzystać opcję Bitlocker musimy posiadać płytę główną z modułem TPM w wersji 1.2, lub klucz USB.

A jeśli nie mamy pewności...

Wszak nie każdy musi wiedzieć co znajduje się wewnątrz komputera. Microsoft udostępnił narzędzie Doradca uaktualnienia systemu Windows Vista, które pomoże sprawdzić sprzęt, który posiadamy, a następnie doradzi z czym możemy mieć ewentualne problemy oraz jak będziemy mogli podnieść wydajność komputera. Program możemy pobrać z tej lokalizacji.