Nowy Windows, nowy sprzęt?

Nowy Windows, nowy sprzęt?

 Dawid Długosz
Dawid Długosz
00:00
20.04.2007
45 komentarzy
40445 wyświetleń

Jeszcze rok temu, kiedy system Windows Vista był w fazie beta testów, pojawiało się wiele spekulacji odnośnie wymagań sprzętowych, jakie stawiać będzie komputerom nowy OS Microsoftu. Koncern z Redmond opublikował jakiś czas temu ostateczne wymagania systemu i okazało się, że nie taki diabeł straszny...

Zapraszamy gorąco do lektury poniższego artykułu, w którym rozwiejemy wasze wątpliwości dotyczące wymagań sprzętowych Windows Vista i wskażemy na co powinniście zwracać szczególną uwagę podczas modernizacji komputera w celu przystosowania go do pracy pod kontrolą nowego systemu.

Wymagania systemowe

Microsoft podał dwie specyfikacje, jakie powinny spełniać komputery, aby możliwa była praca z Windows Vista, a mianowicie są to:

Windows Vista Capable PC

Komputer oznaczony tym logo spełnia minimalne wymagania, które pozwolą na instalację Windows Vista. Jak widzimy poniżej nie są one specjalnie wygórowane. Lecz to tylko pozory.

 • procesor nowej generacji (minimum 800 MHz),
 • 512 MB pamięci systemowej,
 • karta graficzna zgodna z programem DirectX 9.

Dla przykładu weźmy komputer z procesorem Celeron 800 MHz. Według powyższej listy jednostka ta spełnia minimalne wymogi, jednakże praca z Windows Vista na takim procesorze będzie czystą męką. 512 MB pamięci operacyjnej także pozwoli tylko uruchomić podstawowe funkcje systemu. Ostatnią informacją jest to, iż komputer powinien dysponować kartą graficzną zgodną z DirectX 9, w tym wypadku jednakże tylko programowo, nie jest wymagana obsługa sprzętowa.

Windows Vista Premium Ready PC

Założenia tej specyfikacji są już o wiele bardziej sprecyzowane. Komputer spełniający te warunki pozwoli na pełne wykorzystanie możliwości systemu Windows Vista.

 • 32-bitowy (x86) lub 64-bitowy (x64) procesor o szybkości 1 GHz,
 • 1 GB pamięci systemowej,
 • obsługa grafiki DirectX 9 ze sterownikiem WDDM, 128 MB pamięci na karcie graficznej (minimum), Pixel Shader 2.0 i 32-bitowa paleta kolorów,
 • dysk twardy o pojemności 40 GB oraz 15 GB wolnego miejsca,
 • stacja dysków DVD-ROM,
 • karta dźwiękowa,
 • dostęp do Internetu.

Z pewnością dysponując sprzętem o takich parametrach ujrzymy efektowne środowisko Aero Glass, czy skorzystamy z modułu Media Center. Spróbujmy jednakże dokładniej omówić te elementy.

Procesor

Jednostka centralna (CPU) jest sercem komputera i odpowiada za jego wydajność obliczeniową. Często kupując nowy sprzęt zwracamy szczególną uwagę na ten element. Zastanówmy się jaki powinien być procesor do pracy z Windows Vista. Uruchomienie systemu z procesorem 800 MHz oczywiście jest możliwe, lecz praca w tym wypadku pozostawia wiele do życzenia. Co prawda uruchomimy klienta poczty oraz przeglądarkę internetową, lecz dodając do tego słuchanie muzyki z Windows Media Player musimy się liczyć z dużym spadkiem wydajności. Po chwili poczujemy się mało komfortowo. W takim wypadku gorąco zachęcamy do pozostania przy Windows XP. Najlepszym wyborem jest procesor dwurdzeniowy (warstwa HAL jest domyślnie ustawiona na wieloprocesorową w systemie) lub o większej ilości rdzeni. Dopiero wtedy poczujemy się w pełni zadowoleni podczas pracy z wieloma aplikacjami pod Windows Vista.

Pamięć operacyjna

Kolejnym bardzo ważnym składnikiem komputera jest pamięć operacyjna. Jej ilość znacząco wpływa na wydajność całego systemu. 512 MB Ram jest minimalną wielkością, która pozwoli zainstalować Windows Vista. Jednakże przy takiej ilości będziemy musieli się zadowolić tylko podstawowymi funkcjami systemu. Po procesie instalacji nie ujrzymy także środowiska Aero Glass (możemy go ręcznie uruchomić). Jeden gigabajt pamięci jest już wystarczający, aby móc w pełni wykorzystać możliwości OS'u (dla edycji x64 Microsoft zaleca 1,5 GB). Jednak jak podaje Microsoft, dopiero 2 GB Ram pozwoli najefektywniej wykorzystać takie funkcje, jak SuperFetch. W Windows Vista zaimplementowano także technologię ReadyBoost, dzięki niej możemy rozszerzyć podsystem pamięci o dodatkowe megabajty poprzez pendrive, lub inne nośniki magazynujące podłączane do portu USB. Tym z was, którzy myślą o przesiadce na nowy system, a posiadającym tylko kość 512 MB w komputerze, serdecznie radzimy aby to właśnie od tego elementu zacząć modernizację sprzętu.

Karta graficzna

Ten element ma także duże znaczenie w komputerze. Dzisiaj jest już nie tylko wykorzystywany do gier. Dysponując dużą mocą obliczeniową procesory graficzne (GPU) często się po prostu marnowały. Microsoft zauważył to i postanowił coś na to zaradzić. Efektem tego jest wprowadzenie Windows Presentation Foundation oraz środowiska Aero Glass. Jednakże karta graficzna powinna być zgodna z DirectX 9. Co to znaczy? Po prostu tyle, że rdzeń graficzny powinien wspierać sprzętowo technologię Shader Model w wersji 2.0 zaimplementowaną w bibliotekach multimedialnych DirectX. Jeśli karta nie obsługuje tej technologii, to niestety musimy obejść się smakiem, nie ujrzymy przezroczystości oraz innych efektów Aero Glass. Dodatkowo sterownik grafiki musi być zgodny z Windows Display Driver Model (WDDM). Poniższa tabela przedstawia wpływ, rozmiaru oraz przepustowości pamięci, na możliwości wyświetlania obrazu na monitorze.

Aero Basic (bez przezroczystości)

Rozdzielczość Pamięć karty (MB) Wydajność karty (MB/s)
800x600 32 55
1024x768 32 89
1280x1024 32 146
1680x1050 64 196
1680x1200 64 213
1920x1200 64 255

Aero Glass (z przezroczystością)

Rozdzielczość Pamięć karty (MB) Wydajność karty (MB/s)
800x600 32 269
1024x768 32 363
1280x1024 64 500
1680x1050 128 600
1680x1200 128 641
1920x1200 128 724

Jak więc możemy zaobserwować, środowisko Aero Glass niesie ze sobą zwiększone wymagania co do karty graficznej. Podłączenie drugiego wyświetlacza podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej. Jest jeszcze jedna ważna kwestia, a mianowicie protokół HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection). Jest to mechanizm przesyłania zaszyfrowanego obrazu, a także dźwięku. HDCP zadebiutowało w komputerach wraz z Windows Vista i jest kolejną próbą walki z piractwem. Co to oznacza dla użytkowników? Mianowicie, jeżeli któryś z wymienionych elementów, karta graficzna, wyświetlacz, lub czytnik optyczny nie posiadają zaimplementowanego tego mechanizmu, to niestety nie uzyskamy obrazu jakości High Definition z odtwarzanych materiałów. W najlepszym wypadku wideo zostanie przeskalowane do mniejszej rozdzielczości, w najgorszym... ujrzymy tylko czarny ekran.

Dysk twardy

Co do tego elementu nie są stawiane żadne dodatkowe wymagania. Ważne jest, abyśmy dysponowali minimalnie 15 gigabajtami wolnej przestrzeni. Niedługo powinny pojawić się dyski twarde zgodne z Windows ReadyDrive. Cechują się tym, iż posiadają wbudowaną pamięć flash, która może zostać użyta jako magazyn, w którym system przechowuje najczęściej wykorzystywane pliki. Oczywiście funkcja ta znajduje się tylko w Windows Vista.

Pozostałe elementy

Dodatkowe elementy, takie jak łącze internetowe, czy karta muzyczna są oczywiście konieczne, jeśli chcemy w pełni wykorzystać możliwości multimedialne systemu. Jest też jedna bardzo ważna rzecz, której Microsoft nie podał w spisie wymagań, a mianowicie chodzi o sposób zarządzania energią. Bios płyty głównej musi posiadać obsługę ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) najlepiej w wersji 2.0. Starszy model, APM (Advanced Power Management), nie jest już obsługiwany. Także jeśli chcemy skorzystać z niektórych specyficznych funkcji Windows Vista, musimy spełnić dodatkowe kryteria, na przykład aby wykorzystać opcję Bitlocker musimy posiadać płytę główną z modułem TPM w wersji 1.2, lub klucz USB.

A jeśli nie mamy pewności...

Wszak nie każdy musi wiedzieć co znajduje się wewnątrz komputera. Microsoft udostępnił narzędzie Doradca uaktualnienia systemu Windows Vista, które pomoże sprawdzić sprzęt, który posiadamy, a następnie doradzi z czym możemy mieć ewentualne problemy oraz jak będziemy mogli podnieść wydajność komputera. Program możemy pobrać z tej lokalizacji.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Instalacja

Komentarze

 • krzysztof 15:53 16.05.2007

  vista jest jak najbardziej oka.ale znam ludzi ktorzy potrafia wejsc w ten system i niezle namieszac.nie ma i nie bedzie idealnego systemu a przedewszystkim bezpiecznego.bezpiczny jest na premierze 2 dni pozniej juz sa klopoty.hakerzy moze nie sa najbogatszymi ludzmi na swiecie ale za to maja wieksza wiedze i to oni powinni napisac program dla nas by byl bezpiczny.ps.polecam viste bo jest lepsza niz stare systemy ale nie idealna no i oczywiscie cos trzeba wybrac wiec wybirzmy to co jest w obecnej chwili najlepsze a taka jest teraz vista.pozdrawiam krzysiek.

 • Fazzi 08:23 20.05.2007

  Vistę można zainstalować na komputerze z 384 MB pamięci RAM. System ten sprawdza tylko czy wartość pamięci RAM jest większa niż 256 MB a jeśli tak to można instalować.

 • Anathema 18:40 24.05.2007

  Zgadza się, lecz czy praca przy takiej ilości pamięci będzie komfortowa (możliwa?) to już inna bajka ;)

 • Maniek 14:23 30.05.2007

  a na takim kampie pujdzie?? AMD athlon 3500+ ATI EAXT1600Xt silent 256mb 250gb1024MB

 • Anathema 16:26 30.05.2007

  Jeśli nie mamy pewności to skorzystajmy z Doradcy uaktualnienia Windows Vista. Do pobrania za darmo ;)

 • Tester 13:00 01.06.2007

  Co do dysku twardego w Vista, to autor artykułu się chyba pomylił. Mam Vistę PL OEM na AMD64 3000+ 2GB RAM i dysku twardym Samsung SATA 200GB. I muszę powiedzieć, że sam dysk napiernicza co chwilę aż zdrowo. Niestety Vista bardziej podobna jest już do systemów sieciowo-plikowych zatem wydajność dysku jest istotna. Daje się nadal we znaki mielenie dysku podczas uruchomienia kilku palikacji (np. Office, Corel i IE7 z kilkoma stronami). I choćby nie wiem jaki szybki procek i nie wiem ile pamięci, to i tak dysk mieli. I choś jest to parę sekund, to i tak spowolnienie np. podczas przełącznia aplikacji jest nadal denerwujące. Po uruchomieniu komputera i zaologowaniu się do GUI uruchamianie trwa z parę minut. Chociaż można pracować, włączać aplikacje krótko po zalogowaniu, to i tak spowalnia system z parę minut bo dysk pracuje ostro. Dlatego ważną rzeczą jest żeby dysk był na prawdę szybki. Ilość miejsca moim zdaniem na drugorzędne znaczenie.

 • Anathema 17:39 01.06.2007

  Jak sam wspomniałeś: Ile pamięci byś nie miał, to dysk i tak będzie mielił, więc raczej autor się nie pomylił wspominając jednakże tylko na temat pojemności. Oczywiście im szybszy dysk, tym większy komfort korzystania z komputera, ale w notebookach z Vista nadal są montowane dyski 5400 obr./min. i działa ten system bez problemów ;)

 • drongu 23:56 03.06.2007

  z testów prawie wszystkich wersji systemu śmiet twierdzić, że ze 100% systemu (funkcje, konfiguracja, bajery itp.) tylko ~40% jest tym czego oczekiwaliśmy bo reszta (~60%) to g**o. po okrojeniu systemu zauważyłem że nie ma różnicy na wydajności, wszystko jest prawie tak jak przed okrojeniem, a zaoszczędziłem ~5GB więc moje zdanie jest takie że microsoft musi zabraś sie porządnie za konkrety a nie za beznadziejne dodatki i inne niepotrzebne pierdoły. obecnie mam gentoo i winxp mod na viste z efektami o niebo lepszymi, przy czym nie instalowałem zbednego oprogramowania tylko dokonywałem zmian na plikach systemowych. o viscie a mianowicie o longhornie słyszałem wtedy kiedy "niektórzy" przesiadali sie dopiero na xp, czyli jakieś hmm nie pamiętak bo to dawno dawno temu było. wymagania? na pewno są o 1/3 mniejsze od tych z góry zalożonych. procesor 2.0> 64bit HT, 512 wystarczy ale takie 512 corsair dual core mmm.. + 2x cawiar na raidzie 16mb w cache, a karta z ati bo coś słyszałem że ze sterownikami do nvidii są "problemy". testowałem i system działa bez zarzutu, ale ja czekam do sp2.

 • Virek 23:21 19.06.2007

  A słyszeliście o projekcie Longhorn Reloaded? Zapomnianym buildzie syatemu zwanego teraz vistą przez wielu uznanym za dzieło które MS zdecydował się skaszanić a grupka zapaleńców postanowiła go rozwijać hmmmm ciekawa historia choć informacji raczej jak na lekarstwo. Oczywiście to co napisałem to słowa wyczytane w sieci więc co złego to nie ja:). Pozdro

 • Artur 23:31 26.06.2007

  Witam czy na takim sprzecie jak Celeron 1.7 1gb ram moze bede miec 1.512ram i radeon 9600 atlantis 128mb bedzie chodzic vista ultimate i aero ?? prosze o pomoc i szybkie odpisanie dziekujje :)

 • mateusz duda 17:34 29.06.2007

  windows vista jest ładny

 • michał_18 19:33 30.06.2007

  Z tego co ja słyszalem to podobno bardzo łatwo można sie włamać do Visty.Wole XP!!

 • paweeł.S 18:12 01.07.2007

  to najbardziej do kita wersja tego systemu Windows ma zaduże wymagania na kartę graficzna by można było uruchomić aeroglass

 • virek 18:25 02.07.2007

  michał_18 Z tego co słyszałem obcy stworzyli życie na ziemi :D. Nie wierz we wszystko co usłyszysz od pierwszego lepszego "speca". Vista jest bezpieczniejsza od xp to jest pewne. Artur vista ci pójdzie ale jeśli jesteś zapalonym graczem to naprawdę ci się nie opłaca. Internet, muzyka, filmy owszem.

 • CYKLONPL 17:55 13.07.2007

  Mam procesor Athlon 2200+XP i 1 gbramu a grafike Asus Nvidia N6200.Moje pytanie jest takie czy będzie u mnie działał fajnie vista ultimate?

 • sla 23:14 25.07.2007

  Po co Wam Vista? Zwróćcie uwagę dlaczego ludzie przesiedli się na NOD32 lub Avast? - Bo nie zżerają procka. Skoro Vista zżera dużo procka i RAM tzn że komputery kompatybilne do niej będą dopiero za 3 lata. Proponuję pozostać przy XP jeśli nie macie super sprzętów. Pozdro

 • Pele 13:45 26.07.2007

  Vista jest spox wizualnie ale nie jestem przekonany co do pełnej jej funkcjonalności przedmówcy mają racje jesli chcecie sobie pograć to poprosu dobry stary xp :D a jak chcecie miec wiekszą frajde to zainstalujcie windows"a 98 gry bujają na nim ale to juz jest stara technologia wiec wiecie i w dodatku nowe wersje directX są nie obsługiwane ;]....pozdro

 • Tobiasz 13:47 30.07.2007

  Mnie obchodzi tylko jedno. DIRECTX10!!!! Mam karte 8800GTS 640mb. Da rade jakos pobrac co kolwiek za free zeby DX10 działał? Jakas Vista beta, demo czy obojętnie co?

 • Anathema 22:48 30.07.2007

  Gier zgodnych z DX 10 na razie jak na lekarstwo, więc nie przejmował bym się zbytnio tym, iż sprzet, który masz nie jest wykorzystywany na 100% ;-)

 • Ray 19:37 08.08.2007

  Wg mnie vista to kolejny nieudany produkt microsoft-u. Sam mam win xp ale tylko do gierek. Na co dzień używam Linuxa. Jest bardziej stabilny i bezpieczny. Mam w nim pulpit 3d który jest o wiele lepszy niż w win vista, oraz ma mniejsze wymagania, chociaż parametry mojego kompa są dobre. Jeżeli ktoś nie gra na kompie, i chce być bezpieczny w sieci to Linux jest dla niego. Naprawdę zachęcam aby się przesiąść na Linuxa.

 • unknown 22:52 10.08.2007

  Ray, nie ma co na sile zachecac innych do linuxa, niech sobie uzywaja windowsa jak chca. to normalne, ze jedni beda uzywac windowsa, a inni wybiora cos innego, jedni beda sluchac basi cerekwickiej albo dody elektrody,czy innych "itow na czasie", tylko dlatego, ze ktos powiedzial im ze to dobre, jedni beda sie smiac z kabaretu "ani mru mru" a inni wybiora lepszy, w ktorym jest cos wiecej smiesznego niz tylko udawanie niedorozwinietego czlowieka przez jednego z wystepujacych:) jesli ktos sam dokonuje wyborow, a nie zdaje sie na to co mowia inni to sam wybierze linuxa, czy inny system. natomiast takie osoby, ktore zainstaluja sobie łubuntu i mysla ze sa hakerami to tylko szkodzą calemu srodowisku open source. na swiecie sa miliony instytucji co wmawiaja ludziom co jest dobre (np. microsoft, radio maryja, radio eska). jesli wybierasz linuxa to powinienes dojsc do tego sam, powinienes sam sie przekonac co jest lepsze, a nie sugerowac sie zdaniem innych:)

 • Tomek 10:51 22.08.2007

  Mam laptopa Toshiba Satellite A100-784 z Windows Vista Home Basic 32BIT wyprodukowana w lutym 2007 i drukarke HP Laser Jet 1020 produkcja 06-2007. Ta drukarka nie chce dzialac z tym systemem. Instalowanie sterownikow wychodzi zawsze niepomyslnie. Czy ktos zdolal taka drukarke zainstalowac do takiej Visty. Bardzo prosze o pomoc .

 • Wolff 14:57 25.08.2007

  Czytając wasze komentarze mogę łatwo zauważyć pewną rzecz, mianowicie nie wiem czy pamiętacie co sie działo zaraz po wejściu Windows Xp. Większość osób narzekała na ten system, na wymagania, na wygląd, brak sterowników itd itd..... . Prawie każdy powiedzmy mało zaawansowany użytkownik miał Win98 który chodził bezproblemowo jako komputer do w sumie prawie wszystkiego. (gry,multimedia,praca biurowa itd). Reszta użytkowników siedziała na Win2K (który podobnie jak początkowo WinXp, Win2K miał duże problemy z grami). Bardziej "mądrzy" użytkownicy chwalili Linuxa ( pomimo tego że był i jest lepszy i dużo TAŃSZY od Windows to i tak brakuje mu sterów,"gier" i początkujący użytkownicy maja zazwyczaj problem z przejściem z Win"a na Linuxa). Pozostała część użytkowników która była bardziej ciekawa, "bawiła sie" WinXP na poważnie. Dopiero mniej więcej po ukazaniu sie SP 1 WinXp wchodził w łaski użytkowników.Tak samo jest teraz z WinVista - dużo narzekań na wymagania, wygląd, DX10, gry itd...itd..... Każdy "normalny" użytkowniki ma WinXp (lub co bardziej zaawansowani Linuxa - Debiana,SuSe,Mandrive itp) i są w pełni zadowoleni, bo prawie wszystko działa bez większych problemów. Ale poczekajmy trochę i za 6-12 miesięcy (może więcej zależnie od gdzie sie mieszka, od kompa jakiego sie posiada itp.) każdy powoli będzie sie przesiadał na Viste. Możliwe jest ze ten okres sie zmniejszy ponieważ już za niedługo będzie SP1 do visty, co poprawi dużo bugów, pozostanie tylko kwestia sprzętu......

 • radek 16:52 05.10.2007

  1 gb ram plynie pracuje komp to za malo na viste mam 2 i teraz dopiero

 • LiOn 17:37 18.10.2007

  Wista jest ładny ale Windows XP ma więcej zalet!!!!

 • czarny 15:34 03.11.2007

  Ja nie długo chce zakupić oryginalny system Windows vista home premium bo zdaje mi sie że xp to przeżytek a system chce kupić na jakieś 4 do 6 lat wiec mój zakup musi być dobry a xp za 6 lat to będzie masakra.

 • T.P. 19:46 08.11.2007

  Zgadzam się z Wolff"em. Narzekacie, na Vistę, na to, iż pożera pamięć, zarzyna dysk, na DX10 itd.... itp..... Co do wydajności sprzętu to pragnę przypomnieć, iż kiedy Win2000 pokazał się na rynku to na ówczesnym średniej klasy sprzęcie ledwo zipiał. Jeśli ktoś w tamtych czasach miał procesor z zegarem 500 MHz i 128 MB RAM"u to był szczęśliwy, gdyż wówczas był to porządnej klasy komputer. A jak to działało tak działało. Różnice przy przesiadce na Vistę można porównać do przesiadki z Win98 lub NT4.0 na Win2000. Narzekało wtedy mnóstwo użytkowników. Nie działały programy i pojawiały się niezliczone problemy. Pokazał się 1 SP - coraz więcej firm zaczęło sprzedawać nowy sprzęt z tym systemem i okazało się, iż tak naprawdę nie jest on taki do bani. Ma oczywiście swoje plusy i minusy, pojawiają się łaty i podejrzewam, że jeszcze długo będzie on gościł w wielu komputerach. Po pojawieniu sie XP"eka narzekania pojawiły się ponownie. Dotyczyły one w większej mierze tzw. wodotrysków. Niestety nic na to nie poradzimy. Microsoft jest potentatem i to on obecnie dyktuje warunki (może sobie na to pozwolić - czy to dobrze czy źle to inny temat) więc mógł sobie pozwolić na zmianę tego wizualnego "standardu" do którego byliśmy przyzwyczajeni. Niestety robią tak zawsze w swoich produktach i czy ktoś to lubi czy nie nic na to poradzić nie może. Wreszcie na rynku pojawia się Vista - komentarze jakże bardzo pokrywają się z tymi poprzednimi. Wiadomym jest, iż moc kompterów podwaja się średnio co 1,5 roku więc jeśli ktoś ma jakiś problemy co do jej funkcjonalności to niech wybiegnie w przyszłość tak ok. 3 lata. Wówczas 8 rdzeniowy procesor z czasem traktowania +/- 5 GHz, 16 GB RAM (tutaj powstała nowa technologia wytwarzania większych i szybszych pamięci więc to akurat nie problem), USB 3.0 (który to standard już prawie puka do drzwi), karta graficzna z 2 GB o wiele szybszej niż dzisiaj pamięci, 2 TB HDD z 64 MB pamięcią podręczną oraz przeprojektowanymi i wydajniejszymi płytami głownymi nie będzie aż takim cudem. Pojawi się 1,2 a może i nawet 3-ci Service Pack. Do tamtego czasu producenci sprzętu zoptymalizują tak sprzęt, sterowniki i oprogramowanie, że wierzcie będzie to działało naprawę nieźle. Wówczas pojawią się wieści o nowym systemie, który to będzie miał zastąpić Vistę i każdy będzię ją chwalił. A słowa: "Nie ma to jak stara, poczciwa VISTA" jeszcze nie jeden raz usłyszymy. Pozdrawiam. Co do tego sprzętu to nieźle się zagalopowałem he he he ale podwajanie się mocy obliczeniowej komputerów co 1,5 roku - to jest prawo i każdy informatyk o tym wie. Sam używam XP i nie wiem kiedy przesiądę się na nowy SO aczkolwiek kiedyś napewno to nastąpi.

 • Kubask 18:52 10.11.2007

  Do Tomek wiesz co ja mam viste home premium i drukarke hp 845c i działa spokojnie. pochodzi ona z 2002 roku to musiałeś źle cos zrobić przy instalacji

 • regan 12:28 30.11.2007

  Mam laptopa firmy Acer z systemem vista Hom Basic i mam problem z zainstalowaniem sterownika do neostrady prosze o pomoc

 • dj koziol 09:42 04.12.2007

  Vista is sucks! Nigdy nie widzialem gorszego shita firmy microsoft!

 • KONRdzai 14:58 20.12.2007

  JAK LUBICIE VISTE A MACIE ZASŁABY KOMPUTER TO WALNIJCIE SOBIE POD XP NAKLADKE ALBO WINDOWS MX RGB JA TAK MAM POLECAM MX RGB

 • QbA 21:26 03.01.2008

  nie powiem, wlasnie pisze z Visty i jest tak: Athlon XP 2.0GHz 512MB Ram Radeon 9700PRO Epox 8K9AI czyli topowy sprzet sprzed 2-3 lat ;p i Vista Home Premium po instalacji, wlaczonym AQQ i Winampem zjadala 360MB pamieci. przy wlaczonym Media Center ok. 400MB. Wiec wynik tragiczny nie jest aczkolwiek moglo by byc lepiej ;P Wydajnosc w grach? na hdd z vista mam tylko lineage2 ale niespodziewanie wywala mi blad klawiatury :P a co do mielacego hdd, mam Seagate 8MB cache 7200rpm (nie znam konkretnego modelu) i po 3h pracy z Vista dysk jest mniej cieply niz po 1h grania w stalkera na XP :p Wiec co do mielenia dysku przez Viste to raczej sie nie zgodze... Najgorsza rzecz w systemie: potwierdzenie uruchomienia wiekszosci programow i uslug systemu (win defender chyba tym steruje), a podobno nie mozna tego wylaczyc :/ btw interfejs Aero zzera jakies 15-25MB RAMu wiecej niz Indigo (chyba tak sie zwie podstawowy interfejs ;P)

 • Andrzej 17:18 21.01.2008

  Sam mam w notebook"u vistę i musze przyznać ze po miesiącu kombinowania udało mi się wyłączyć owe potwierdzenia uruchomiania programów i resztę błędów domyslnych jakie były w win. Vista więc jesli ktoś potrzebuje porad to niech pisze, a wracając do tych potwierdzeń wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy na daną ikone i w właściwościach przejść do zakładki zgodności i zaznaczamy opcję "uruchom ten program jako administrator" Jeśli UAC nadal się pojawia logujemy się na konto administratora przechodzimy do zarządzania kontami uzytkowników tam klikamy na "włącz lub wyłącz funkcję kontrol konta użytkownika" dalej odznaczamy z opcji : Użyj funkcji kontrola użytkownika aby uchronić komputer" klikamy na ok i uruchamiamy ponownie kompa Zbedna hibernacja klikamy na menu start i w polu uruchom wpisujemy cmd klikamy ponownie tym razem prawym przyciskiem myszy z menu kontekstowego wybieramy opcje " uruchom jako administrator" W lini wiersza poleceń wprowadzamy komendę powercfg/hibernate off potwierdzamy klawiszem ENTER. Funkcja hibernacji została wyłączona a na dysku przybyło nam więcej miejsca

 • pimpon 18:16 09.02.2008

  siema.mam viste i zainstalowałem gre rail symulator i chce ja włończyć żeby grać i mi wyskakuje błąd program railsim launcher application przestał działać ?????!prosze o pomoc ..........

 • olowek 16:11 18.03.2008

  czy sterowniki dolączone do sprzętu razem z systemem XP bedą przydatne przy Viscie?? Czy jesli zainstaluje viste bede mogl zainstalowac te same sterowniki? Czy moze potrzebuje jakies inne?? Jesli tak to gdzie je znalezc?? pomocy

 • nocka 23:59 22.03.2008

  Mam laptopa firmy Acer z systemem vista Hom Basic i mam problem z zainstalowaniem sterownika do neostrady prosze o pomoc

 • SEBAN 15:11 30.03.2008

  Hej mam Viste,jest jest nienajgorsza!!!chce kupić orginalne oprogramowanie nie wiem ktore lepsze XP vs Vista? mam hp G-6000 i czy xp bedzie dobrze chodzil ? Pomóżcie.pilnie bo kończy mi sie aktywacja systemu. Pozdrawiam

 • SEBAN 17:00 28.04.2008

  chyba VISTA

 • Rabso 21:05 16.05.2008

  Moze i Vista ma bardzo bogata baze sterownikow ale takze ma bardzo duza baze nie potrzebnych smieci ktore naszczescie mozna wywalic dzieki programowi Vlite :) Ja swoja Viste oryginalna okroilem do 700MB :) Mam sam system operacyjny bez zadnych mediacenterow itp smieci z ktorych i tak nie kozystam bo sa mniejsze i szybsze programy :) Microsoft chce na siłe uszczesliwic uzytkownikow moim zdaniem powinien byc sam system ewentualnie wiecej wersji a mianowicie wiecej opcji do wyboru kazdy uzytkownik powinnien sam sobie dobierac co mu jest tak naprawde potrzebne -> ktos chce tylko do gier do mulimedi a tak jest napchane wszystko i dzial to jak dziala jako sam system operacyjny dziala swietnie naprawia blyskawicznie bledy jest to nastepca Xp zrobiony nabazie Xp i tak jak ludzie tu mowia z czasem Vista tak jak Xp zrobi sie duzo lepsza jak zrobia odpowiedni sprzet bo jak narazie jest strasznym porzeraczem sprzetowym i obojetnie czy zlozycie sprzet za 2 tys czy za 10 tys chodzi podobnie ;] nie wielk roznice w szybkosci np w grach widac bo co do samej pracy Visty to czy masz 1 GB ramu cz 4 GB chodzi tak samo Na dzien dzisiejszy nie polecam Visty Pozdrawiam

 • Kucharek 11:57 29.05.2008

  Ja mam aż cztery wersje Visty. Home Basic, Home Premium, Bussines, Ultimate w wersji 32 bitowej. Na moim komputerze najlepiej sprawuje się Windows Vista Home Basic. Zawiera to co potrzebne do codziennego użytkowania komputera. Nagrywa CD/DVD ma przeciętny Windows Defender i Galerię Fotografii Systemu Windows. Jest OK :-) - Pozdro

 • razor 17:52 21.06.2008

  ruszy mi na takim kompie procesor celeron 2.26GHz ram 512 mb karta graficzna 96mb zintegrowana

 • KAMILA 16:19 06.08.2008

  Moim zdaniem Windows Vista jednym z najlepszych systmów jaki miałam, a miałam różne. Poznałam ludzi którzy nie pochwalają Windowsa Visty bo uważają że jest albo za trudny albo zadaje za duż pytań? dotyczących czy na pewno zapisać, a czy jesteą pewny itp. Ludzie nażekają że jest trudny co ja mam powiedzieć ja mam Viste ale po angielsku!!! i nie nażekam jestem bardzo zadowolona i polecam Windows Viste.

 • Robert 16:48 04.12.2008

  <p>ja mam kompa z Quadem 8200+, 4GB ramu, GeForce 9600GT i Viste ultimate 64bit. Nie narzekam na niego a wręcz przeciwnie.. jestem z niego zadowolony. Poczekajcie aż wyjdzie sp do Visty. Niektórzy urzytkownicy maja racje pisząc ze tak samo bylo z win xp. Każdy na niego narzekał a z czasem okazał sie najepszy.. Mysle ze z Vista bedzie tak samo. Dajcie troche czasu MS...;p Pozdroo..;)</p>

 • Informatyk 21:54 20.02.2010

  Niestety Vista jest systemem RAMorzernym jeśli nie masz minimum 1 GB to nie kombinuj jej instalować, a jeśli masz laptka ze zintegrowaną grafiką to szykuj się na 1,5 GB RAM i mile widziane procesory 2 rdzeniowe inaczej nie pujdzie.

 • Informatyk 22:16 20.02.2010

  Mam jeszcze jedno pytanko związane z prawem: Mam laptopa z windows Vista OEM, niestety jakiś czas temu zostałem pozbawiony internetu i po formatowaniu HDD nie miałem możliwości dokonania aktywacji, a dzwonić po raz kolejny nie miałem ochoty do Microsoft i postanowiłem ominąć proces aktywacji i ściągnołem cracka do mojej legalnej wersji systemu. Czy ten system nadal jest systemem legalnym, i czy w ten sposób popełniam przestępstwo ???

Skomentuj

Autor