Nowy SQL Server wśród najszybszych baz danych świata

Nowy SQL Server wśród najszybszych baz danych świata

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 5/5/2016, 2:09 PM

Liczba odsłon: 5227

System SQL Server 2016, będący najnowszą odsłoną systemu zarządzania relacyjną bazą danych firmy Microsoft, ukaże się na rynku już 1 czerwca, a więc za niespełna miesiąc. Nadchodzące wydanie przyniesie ze sobą wiele istotnych, zauważalnych, a w niektórych przypadkach także i rewolucyjnych zmian, które jeszcze bardziej umocnią pozycję firmy Microsoft wśród liderów w Magicznym kwadrancie Gartnera pod względem wizji i wykonania w takich obszarach, jak operacyjne bazy danych, analiza biznesowa, hurtownie danych czy zaawansowana analityka.

SQL Server 2016 zapowiadany jest jako wysokowydajna, wysokoskalowalna platforma danych, która z powodzeniem spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających aplikacji. Choć 'Sequel' jest z natury systemem baz relacyjnych, to można nim zarządzać także innymi rodzajami danych o odmiennej strukturze (tu producent przywołuje technologie JSON, XML i Hadoop), z możliwością ścisłej integracji danych lokalnych przedsiębiorstwa z tymi przechowywanymi na platformie Azure w ramach tzw. chmury hybrydowej. Nowy SQL Server cechuje się przede wszystkim znacznie podwyższoną wydajnością, co zostało już potwierdzone w zewnętrznych testach ogólnoświatowych.

Już przy samej aktualizacji systemu do nowej wersji, nie wliczając tu żadnych modyfikacji na poziomie stosowanych aplikacji, otrzymamy ponad 7-krotny wzrost przepustowości danych, prawie 4-krotny wzrost wydajności raportowania oraz aż 34-krotny wzrost szybkości przetwarzania kwerend. Przeprowadzone przez zajmującą się benchmarkami baz danych organizację TCP testy przetwarzania transakcji i testy porównawcze pozycjonują SQL Server 2016 jako lidera wśród hurtowni danych o wielkości 1 TB, 3 TB, 10 TB oraz, co konkretnie odnosi się do najnowszej wersji, baz o rozmiarze 30 TB (przy wykorzystaniu niesklastrowanego systemu Windows Server 2016 zainstalowanego na 8-jednostkowym serwerze stelażowym Lenovo System x3950 X6 z 12 TB pamięci RAM), lidera wśród baz transakcyjnych, a także lidera wśród produktów zapewniających najlepszy stosunek ceny do wydajności.

Nie licząc oferowanej dostawcom usług hostingowych edycji Web, SQL Server 2016 dostępny będzie w czterech odrębnych odsłonach: Express, Standard, Enterprise i Developer. Wersja Express to darmowa, choć nadal komercyjna wersja produktu z ograniczonym zestawem funkcji i limitem bazy do 10 GB, zapewniająca podstawowe funkcje przetwarzania transakcji on-line i oferująca podstawowe narzędzia analizy, raportowania, czy też wspomnianej już integracji w ramach chmury hybrydowej. Wersje Standard i Enterprise niejako znoszą wspomniany limit bazy (do 524 petabajtów) i oferują znacznie szerszy zakres narzędzi wchodzących w zakres wysokiej dostępności, zarządzania danymi, zaawansowanych zabezpieczeń oraz integracji i analizy danych. Z kolei edycja Developer to niekomercyjna, darmowa, ale przy tym pełna wersja produktu SQL Server 2016 Enterprise, przeznaczona wyłącznie dla deweloperów aplikacji bazodanowych. Edycja deweloperska nie może być stosowana w środowisku produkcyjnym, więc jej wydanie zbliżone jest do wykonanego niedawno ruchu firmy Red Hat, która na podobnej zasadzie nieodpłatnie udostępnia deweloperom pokaźny zestaw pełnych wersji swoich produktów. Dokładny rozkład funkcji w poszczególnych edycjach nowego SQL Servera możecie podejrzeć w poniższych grafikach.

W ramach odpowiedzi na pytania użytkowników Microsoft poinformował, że dostępna dotychczas edycja Business Intelligence nie będzie już dłużej oferowana, zaś jej dotychczasowi użytkownicy zostaną zmigrowani na (najpewniej zewnętrzne) rozwiązania o tych samych możliwościach i zbliżonym koszcie. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie ważniejsze zawarte w tym wydaniu funkcje, które składają się na zaprezentowane osiągi SQL Server 2016 - a mowa tu m.in. o rozszerzonej wydajności przetwarzania OLTP w pamięci czy funkcję ochrony danych ruchomych i statycznych Always Encrypted - dostępne są tylko w najbogatszych edycjach produktu, czyli wersji Enterprise i jej bezpłatnym odpowiedniku dla deweloperów.

Po raz kolejny warto nadmienić, że Microsoft po raz pierwszy w historii szykuje wydanie SQL Servera na systemy linuksowe, jednak już teraz możemy powiedzieć, że nie będzie ono częścią rodziny SQL Server 2016, gdyż wydanie to spodziewane jest najwcześniej w połowie przyszłego roku.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia