Nowa klawiatura dotykowa jest świetna! To był tydzień z Microsoft 133

Nowa klawiatura dotykowa jest świetna! To był tydzień z Microsoft 133

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 9/4/2020, 2:30 PM

Liczba odsłon: 2760

Witajcie, drodzy Czytelnicy i Widzowie. W tym odcinku To był tydzień z Microsoft prezentujemy Wam podsumowanie nowości, zmian i gorących zapowiedzi z ostatnich dni. Zaczynamy od ewolucji panelu Emoji i klawiatury dotykowej, a następnie przechodzimy do zupełnie nowej funkcjonalności dyktowania w Windows 10. Sprawdzamy też gorące zapowiedzi z podwórka Microsoft Teams i DirectX. Na koniec przyglądamy się zmianom w interfejsie Office.com i przytaczamy podsumowanie z dwóch pierwszych tygodni dostępności nowego Microsoft Flight Simulator. Zapraszamy do czytania i oglądania!

Ewolucja panelu Emoji i klawiatury dotykowej

W tym tygodniu w kanale Dev ukazał się nowy build Windows 10 o numerze 20206. Dodaje on nowe sposoby ekspresji zarówno za pomocą tekstu, GIF-ów i Emoji, jak też głosu. Zacznijmy od panelu Emoji, którego interfejs zaliczył aktualizację. Wprowadza ona nowy design zgodny ze stylem Fluent, wyszukiwarkę Emoji, wsparcie dla GIF-ów i ich wyszukiwania oraz połączenie z historią schowka.

Windows 10 - Emoji

Aktualizację otrzymała też klawiatura dotykowa. Pojawiły się w niej m.in. nowe animacje naciśnięć klawiszy i dźwięki, opcja przenoszenia "pływającej" klawiatury z użyciem obszaru chwytania na górze, wyszukiwarka Emoji i nowy przycisk wprowadzania za pomocą głosu.

Windows 10 - klawiatura dotykowa - dyktowanie

Można ponadto sterować kursorem w dowolnym polu tekstowym. Wystarczy umieścić palec na spacji i przesunąć go w lewo, w prawo, w górę lub w dół. Przy wykonywaniu tych gestów porusza się też kursor tekstowy — o jeden znak lub linijkę za jednym razem.

Pisanie za pomocą głosu w Windows 10

W tej samej kompilacji 20206 wprowadzono też pisanie za pomocą głosu, (Voice Typing), które jest nową i ulepszoną wersją dyktowania znanego dotychczas. Czasami mówienie jest bardziej komfortowe i efektywne niż stukanie w klawiaturę. Funkcjonalność ta pozwoli odpocząć dłoniom — wystarczy podyktować do mikrofonu to, co chcemy wprowadzić.

Windows 10 - pisanie za pomocą głosu

Funkcjonalność oferuje nowoczesny design, automatyczną interpunkcję i ulepszone zaplecze obliczeniowe — zdaniem Microsoftu jest to najbardziej niezawodne doświadczenie pisania głosowego w Windows. Pisanie za pomocą głosu jest dostępne w kilku popularnych językach, lecz niestety brak wśród nich polskiego.

Blokada widoku i scalanie połączeń w Microsoft Teams

Microsoft zapowiedział kilka interesujących funkcjonalności dla Teams, takich jak doświadczenie Spotlight, scalanie połączeń czy nagrywanie spotkań w regionach, gdzie nie jest dostępny Microsoft Stream. Zaczynamy od wspomnianej blokady widoku. Organizatorzy spotkań i prezentujący będą mogli zablokować ich wideo jako główny widok dla wszystkich uczestników. Pomoże to prezentującemu kontrolować główny obraz wideo, jaki widzą uczestnicy podczas spotkania.

Teams

Spotlight różni się to od "przypinania uczestnika", które umożliwia przypięcie osoby do obrazu wideo dla własnego widoku, ale nie dla widoku wszystkich uczestników. Funkcjonalność będzie dostępna w najbliższych miesiącach. Kolejna ważna zapowiedź to scalanie połączeń, które daje możliwość złączenia kilku calli w połączenie 1-1 lub połączenie grupowe. Dotyczy to połączeń VOIP i PSTN.

Lepsza wydajność gier na PC dzięki DirectStorage

DirectStorage to interfejs API z rodziny DirectX, który debiutuje w ramach Xbox Velocity Architecture na nowej konsoli Xbox Series X. Trafi on także na pecety z Windows. Na komputerach zgodnych z DirectStorage oraz przy jego wykorzystaniu przez gry odczujemy mocno skrócone czasy ładowania oraz bardziej rozległe i szczegółowe światy wirtualne.

Microsoft zwraca uwagę, że obecne API magazynowania nie są zoptymalizowane pod kątem dużej liczby zapytań IO, co blokuje możliwości nowoczesnych gier — nawet na superszybkich pecetach z dyskami NVMe. Odpowiedzią jest właśnie DirectStorage. Wersja zapoznawcza zostanie przekazana deweloperom gier w przyszłym roku.

Pionowy układ menu już dostępny na Office.com

Interfejs portalu Office.com otrzymał aktualizację, która powinna już być widoczna dla wszystkich. Najistotniejsza zmiana dotyczy paska aplikacji. Do niedawna zajmował on centralne miejsce na stronie głównej jako poziomy pasek z dość dużymi ikonami i etykietami. Teraz został w całości przeniesiony do lewej krawędzi ekranu, a jego układ stał się pionowy. Nazwy aplikacji są widoczne dopiero w podpowiedziach po najechaniu kursorem na ikony.

Office.com

Wszystkie skróty aplikacji zostały przeniesione, ale dalej są łatwo osiągalne. Oprócz ikon podstawowych aplikacji na pasku znalazły się też dodatkowe przyciski: Strona główna, który przenosi do strony domowej naszego Office, Utwórz (przycisk "+"), z którego wysuwa się menu tworzenia nowego dokumentu w wybranej aplikacji, oraz Wszystkie aplikacje, prowadzący do listy aplikacji Microsoft 365 i innych aplikacji od firmy Microsoft.

Microsoft Flight Simulator — najlepszy debiut w historii Xbox Game Pass na PC

Na koniec świetne informacje dla fanów latania i pięknych widoków. Po nieco ponad dwóch tygodniach od premiery nowego Microsoft Flight Simulator — najważniejszej tego typu produkcji w tym roku — Microsoft pokusił się o podsumowanie. Jak w przypadku wszystkich gier wydanych przez Xbox Game Studios, symulator lotów w dniu premiery stał się dostępny w ramach Xbox Game Pass. A to bardzo pomogło mu odnieść sukces.

Microsoft pochwalił się, że gra przyciągnęła już ponad milion unikalnych graczy, którzy wzbili się w przestworza. Poza tym Microsoft Flight Simulator był największą premierą w historii Xbox Game Pass na PC (Beta). Gracze wykonali już ponad 26 milionów lotów i wylatali ponad 1 miliard mil — jest to równowartość okrążenia Ziemi ponad 40 tysięcy razy!

To by było na tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tygodnia. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!