Notatnik to teraz funkcja opcjonalna w Windows 10 20H1

Notatnik to teraz funkcja opcjonalna w Windows 10 20H1

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:36
03.02.2020
1975 wyświetleń

Już w sierpniu zeszłego roku było wiadomo, że aplikacje WordPad i Paint staną się opcjonalne w Windows 10 20H1. Znaczy to tyle, że są one nadal dołączane do systemu, ale nie są postrzegane jako "esencjonalne". Poza tym możemy je odinstalować, choćby po to, by nie zaśmiecały nam menu Start i wyników wyszukiwania, jeśli ich naprawdę nie potrzebujemy. Do grona funkcji opcjonalnych Microsoft po cichu dorzucił też Notatnik.

Windows 10 May 2020 Update czeka na swoją wiosenną premierę, ale już od pewnego czasu jest ukończony pod względem funkcjonalnym. Niektórzy w kompilacji 19041 (która dostała niedawno aktualizację 19041.21) dopatrują się kandydata na RTM. Jest to build, jakich wiele, przynajmniej z pozoru. Wprowadza on bowiem zmianę, która nie została uwzględniona w oficjalnym changelogu. Chodzi tu o umieszczenie Notatnika na liście funkcji opcjonalnych. Znajdują się na niej zarówno przestarzałe, jak i rzeczywiście "opcjonalne" składniki Windows, takie jak Windows Media Player, Internet Explorer czy pakiety językowe. Skąd pomysł, by znalazł się tam Notatnik?

Trudno wyobrazić sobie system operacyjny bez podstawowego edytora tekstu. Byłoby to co najmniej nieporozumienie. Nie sądzimy, by Microsoft naprawdę chciał zafundować użytkownikom taką wątpliwą przyjemność. W końcu trudno o bardziej "esencjonalny" program niż właśnie Notatnik. Jak już wcześniej pisaliśmy, obecność aplikacji na liście nie oznacza od razu, że przestaje ona być preinstalowana. Użytkownicy mogą jednak ją odinstalować. Co ciekawe, użytkownicy Windows 10 od dłuższego czasu mogą odinstalowywać znacznie więcej aplikacji, które jednak nie są funkcjami opcjonalnymi.

Pozostaje pytanie, czy należy traktować Notatnik jako jedną z przestarzałych aplikacji. Jeśli porównać ją choćby z darmowym Notepad++, to odpowiedź będzie twierdząca. Z drugiej strony Notatnik ma być taki, jaki jest, czyli prosty i niezawodny, spełniający swoje konkretne zadanie i nic ponad to. W takim ujęciu starzenie się przestaje mieć znaczenie. Przypomnijmy, że Notatnik w Windows 10 do tej pory otrzymuje drobne aktualizacje, więc nie jest to produkt zapomniany. Microsoft zdecydował się jednak na usunięcie Notatnika z biblioteki sklepu Microsoft Store.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.windowslatest.com/2020/02/03/notepad-optional-feature-windows-10/

Polecamy również w kategorii Listy zmian w kompilacjach