Niezależnie od zakazu Huawei nie chce usług Google na swoich smartfonach

Niezależnie od zakazu Huawei nie chce usług Google na swoich smartfonach

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:43
30.01.2020
1016 wyświetleń

Smartfon z Androidem ale bez usług Google? Nie brzmi to za ciekawie, jednak Huawei zdaje się tym nie przejmować. Cały zeszły rok był dla firmy wyjątkowo brutalny z powodu zakazów, jakie nałożyły na nią Stany Zjednoczone w efekcie oskarżeń (po części dość mętnych) o szpiegostwo. Regulacje te nieustannie się zmieniają i czasem firma otrzymuje większą swobodę działania. Tyle że najwyraźniej nie zamierza już z niej korzystać.

W zeszłym roku wszyscy zastanawiali się, co Huawei pocznie bez Androida i Windowsa. Firma zaprezentowała wówczas swój własny, uniwersalny system operacyjny HarmonyOS. Możliwe, że to tylko dobra mina do złej gry, ale chiński producent nie uważa, by była to ostatnia deska ratunku. W rzeczywistości system był tworzony przez kilka lat, a firma spodziewała się tego, że kiedyś będzie musiała go użyć. Huawei nadal sprzedaje telefony z Androidem, ale bez usług Google. Wielu jego użytkowników czeka na zniesienie zakazu, a tymczasem firma zaskoczyła nowym ogłoszeniem.

Fred Wangfei, menadżer Huawei w Austrii, ujawnił, że firma nie planuje używania usług Google, nawet jeśli Stany zdejmą blokadę w przyszłości. Huawei nie chce być już zależny od amerykańskiej technologii, jako że współpraca z jej dostawcami znów może zostać obłożona zakazem. Producent chce raczej stać się trzecią siłą na rynku smartfonów — rozwijać własny ekosystem oparty na Androidzie, ale bez usług Google.

Huawei inwestuje w tym roku blisko 3 miliardy dolarów w rozwój Huawei Mobile Services, platformę alternatywną wobec Google Play Services. HUAWEI HMS Core, zestaw możliwości tych usług, pomaga deweloperom w tworzeniu wysokiej jakości aplikacji. Firma rozwija też App Gallery jako alternatywę dla sklepu Google Play.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/huawei-will-not-use-googles-services-in-its-android-devices-even-if-us-lifts-the-ban/

Polecamy również w kategorii Android