Narzędzie do debugowania Windows doczekało się aktualizacji

Narzędzie do debugowania Windows doczekało się aktualizacji

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/8/2020, 3:03 PM

Liczba odsłon: 3673

W 2017 roku Microsoft po raz pierwszy udostępnił przeprojektowane narzędzie WinDbg w Microsoft Store. WinDbg Preview (WinDbgX) to najnowsza jego wersja, zawierająca nowoczesną warstwę wizualną, szybciej działające okna i pełnoprawną obsługę skryptów. Program jest zbudowany wokół rozszerzalnego modelu danych debuggera i używa tego samego silnika, co WinDbg.

WinDbg jest wielozadaniowym debuggerem dla Windows, opracowanym i rozpowszechnianym przez Microsoft. Umożliwia wyszukiwanie i rozwiązywanie błędów w systemie, a także eksplorowanie wewnętrznych operacji programów. Może być używany do debugowania aplikacji w trybie użytkownika, sterowników urządzeń i samego systemu operacyjnego w trybie kernela. WinDbg, podobnie jak lepiej znany Visual Studio Debugger, posiada graficzny interfejs użytkownika (GUI), jednak jego zakres działania jest o wiele szerszy. WinDbg może posłużyć do debugowania zrzutów pamięci w trybie jądra, tworzonych podczas błędów zatrzymania z BSOD, a także zrzutów z crashów w trybie użytkownika.

OPIS

Aktualne wersje WinDbg są udostępniane w ramach darmowego pakietu Debugging Tools for Windows, który współdzieli zaplecze debuggera z WinDbg i jego front-endowymi implementacjami wiersza poleceń, takimi jak KD, CDB i NTSD. Obsługują one większość dostępnych poleceń. Jeśli chodzi o WinDbg Preview, jedną z ważnych nowości jest Time-Travel-Debugging (TTD). Główna idea polega na możliwości zarejestrowania właściwego procesu, by móc później go debugować w czasie. Funkcjonalność okazuje się przydatna w procesach inżynierii wstecznej. Umożliwia też pisanie skryptów w języku JavaScript.

W ostatniej poglądowej wersji 1.0.1912.11001 do narzędzia trafiło nowe okno (TTD Timelines) wyświetlające wizualną reprezentację ważnych zdarzeń, takich jak wyjątki, punkty wstrzymania, wywołania funkcji i dostępy do pamięci. Zmieniono też domyślny motyw okna na wywołujący mniej problemów ze skalowaniem, poprawiono nawigację z klawiatury i poprawiono inne pomniejsze błędy. Pełna historia zmian jest dostępna na portalu Microsoft Hardware Dev Center.

WinDbg Preview można pobrać bezpłatnie z Microsoft Store.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia