Modułowy smartfon w służbie ekologii. Oto Fairphone 3

Modułowy smartfon w służbie ekologii. Oto Fairphone 3

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
13:54
27.08.2019
1289 wyświetleń

Pamiętacie Project Ara, modułowy smartfon Google, który umarł śmiercią naturalną? Idea przerosła nawet możliwości giganta technologicznego. Koncept modułowych smartfonów nadal istnieje i realizuje go ciągle Motorola. Jednak nie jest to do końca to, czego oczekiwaliby użytkownicy, którzy z ekscytacją czekali na realizację projektu Ara.

Fairphone 3

Dziś zaprezentowano telefon o nazwie Fairphone 3, który jest właśnie takim modułowym smartfonem. Nie jest to niestety do końca to samo, bo telefon ten nie pozwala na tak elastyczną zmianę modułów, jak wspomniana wyżej Ara. Idea była tutaj nieco inna i powiązana bardziej z ekologią. Sekretem tego telefonu jest to, w jaki sposób jest zbudowany i wyprodukowany. Fairphone 3 jest, jak sama nazwa wskazuje, "fair", czyli uczciwy.

Jest wykonany z ekologicznych materiałów, pochodzących z recyklingu. Jest też częściowo modułowy, co oznacza, że jego poszczególne elementy są łatwo wymienialne. Jest to dokładnie drugi biegun tego, co reprezentuje na przykład Samsung Galaxy Note 10, który jak się już zepsuje, to albo jego naprawa kosztuje krocie, albo staje się on po prostu elektronicznym złomem.

Niewiele wiadomo jeszcze o specyfikacji samego smartfona, ale pierwsze nieoficjalne informacje wskazują na Snapdragona 632 SoC, 4GB pamięci RAM oraz 64 GB pojemności. Kamera to 12 MP f/1.8 oraz 8 MP z przodu. Bateria ma zaś 3000 MAh i obsługuje szybkie ładowanie QuickCharge 3.0. Czyli w sumie taki standard średniaka. Mamy tu też NFC i USB-C. Ekran to jest jednak już powrót do przeszłości, z okalającymi go ogromnymi ramkami. Cóż, takie są koszty ekologii. Na pokładzie znajdziemy natomiast Androida 9.0. Za ten dosyć osobliwy, ale interesujący telefon będziemy musieli zapłacić około $450, a jego sprzedaż za pośrednictwem strony producenta rusza już 3 września.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/fairphone-3-announced-with-eco-friendly-materials-and-modular-design

Polecamy również w kategorii Urządzenia