Microsoft wyróżniony prestiżową nagrodą za technologię dla niewidomych

Microsoft wyróżniony prestiżową nagrodą za technologię dla niewidomych

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/21/2017, 5:28 PM

Liczba odsłon: 1878

Seeing AI to aplikacja Microsoftu ułatwiająca życie i stanowiąca "cyfrowe oczy" dla osób niewidomych lub słabowidzących. Użytkownik kieruje kamerę telefonu na dowolny obiekt, osobę lub scenę, by uzyskać opis tego, co program "widzi". Seeing AI identyfikuje osoby, które wcześniej widziała, i może przeanalizować wyraz twarzy, aby poinformować użytkownika o tym, jak ta osoba może się czuć. Seeing AI potrafi też skanować kody kreskowe, czytać dokumenty i rozpoznawać waluty. Możliwości te zostały docenione przez American Foundation for the Blind.

American Foundation for the Blind jest jedną z najważniejszych amerykańskich organizacji non-profit, zajmujących się działalnością na rzecz osób, które utraciły wzrok. Jej misją jest upowszechnienie dostępu do technologii, poprawa jakości informacji i narzędzi dla osób pracujących z niewidomymi oraz promowanie niezależnego i zdrowego trybu życia wśród niewidomych. Fundacja ogłosiła wczoraj zwycięzców prestiżowych Helen Keller Achievement Awards. Wśród laureatów znaleźli się Microsoft i Facebook, "za ich wzorcowe role w tworzeniu dostępnych [accesible] produktów lub poprawy dostępności ich już istniejących, popularnych produktów" oraz Haben Girma.

Microsoft Seeing AI - aplikacja dla niewidomych

Przytoczmy całe wyjaśnienie fundacji odnośnie do wyróżnienia przyznanego firmie z Redmond: "Microsoft został uhonorowany za jego znaczące postępy w rozwoju inkluzywnych technologii, wspomagających osoby niepełnosprawne. Przykłady to uruchomienie aplikacji Seeing AI, która działa jako narrator świata dla ludzi niewidomych lub słabowidzących. Eye Control w Windows 10 to z kolei nowa metoda wprowadzania danych, która pozwala osobom ograniczonym ruchowo - np. z chorobą Lou Gehriga [stwardnienie zanikowe boczne] - komunikować się i używać komputera za pomocą samych tylko ruchów oczu. Poprawa dostępności stała się też udziałem wielu rozszerzeń w Office 365, wliczając w to Office Lens, którego optyczne rozpoznawanie znaków [OCR] jest przesyłane bezpośrednio do Word, Excel, PowerPoint i OneNote. W kwestii rozrywki, aktualizacje Xbox One, jak Copilot i Accessibility API, czynią system jeszcze bardziej dostępnym dla osób niepełnosprawnych".

Być może należy wyjaśnić jeszcze, kim była Helen Keller. To amerykańska głuchoniewidoma pisarka, pedagog i działaczka społeczna żyjąca w latach 1880-1968, która swoje życie poświęciła pracy z niepełnosprawnymi i mimo własnej niepełnosprawności uzyskała wykształcenie, nauczyła się alfabetu Braille'a i napisała wiele książek. Zdaniem Kirka Adamsa, CEO w AFB, tegoroczni laureaci uchwycili ducha Helen Keller, a ich technologie czynią dramatyczne zmiany w jakości życia niepełnosprawnych.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia