Microsoft świętuje 46 urodziny, prezentując kilka archiwalnych smaczków

Microsoft świętuje 46 urodziny, prezentując kilka archiwalnych smaczków

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
21:33
08.04.2021
2165 wyświetleń

4 kwietnia Microsoft świętował 46 rocznicę założenia firmy i postanowił uczcić ten kamień milowy na Twitterze, wyciągając z zamierzchłej przeszłości kilka wariantów swojego logotypu i parę innych niespodzianek. Projekty te stanowiły o wizerunku firmy na przestrzeni lat i odzwierciedlały panujące trendy w designie. Wraz z nimi ewoluował również gigant z Redmond.

Wątek na Twitterze rozpoczął się od klasycznego, czarno-białego logo firmy, którego Micro-Soft używał na samym początku. Logo to zostało zaprezentowane w 1975 roku. Groovy — powiedzieliby Amerykanie. U nas raczej powiedziano by klawe!

Wersja ta występowała też w wariancie pisanym w dwóch linijkach. Tym razem Microsoft umieścił je w barwach typowych dla lat siedemdziesiątych.

Kolejna wersja to krótko obowiązujące logo z 1980 roku. W tym samym roku brytyjska grupa heavy metalowa Iron Maiden wydała debiutancki album o tym samym tytule. Zbieżność motywów obu fontów nie wydaje się przypadkowa. 😉

Mamy rok 1982 i następne logo wrzucone przez firmę. To tak zwany Blibbet. Słowo to oznacza pierwsze "O" w tym logo, a wielu fanów i pracowników giganta pamięta je z kampanii “Save the Blibbet” i uhonorowania przez “Blibbet Burgera” serwowanego w firmowej kafeterii.

Czas na branding, z którym Microsoft był i często jest nadal najlepiej kojarzony. W 1987 roku firma przyjęła logotyp, który obowiązywał przez kolejne 25 lat! Towarzyszył on firmie zarówno w czasach rozkwitu Windows 95 czy Windows XP, jak też gorszych czasach zapaści na rynku PC.

Najnowszego logo, wprowadzonego w 2012 roku, Microsoft już nie przedstawiał, bo znają je wszyscy. Zamiast tego gigant wyciągnął z archiwum parę innych ciekawych smaczków:

To, co widzicie powyżej, to wizytówki z czasów pierwszego biura firmy wynajętego w 1976 roku. Funky pełną gębą. 😉

Powyżej już ostatnia ciekawostka na dziś. BASIC dla komputerów Altair 4K i 8K był pierwszym produktem sprzedawanym przez Microsoft, a jego pierwszym formatem była taśma papierowa. Na zdjęciu widzimy oryginalną kopię tego wiekowego oprogramowania!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://twitter.com/Microsoft/status/1378740289649537025/photo/1

Polecamy również w kategorii Microsoft