Microsoft stracił 17 milionów dolarów w 5 minut. Amazon sądownie zablokował kontrakt JEDI.

Microsoft stracił 17 milionów dolarów w 5 minut. Amazon sądownie zablokował kontrakt JEDI.

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
09:50
14.02.2020
453 wyświetlenia

W październiku zeszłego roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych obwieścił, że przyznał Microsoftowi kontrakt Joint Enterprise Defense Infrastructure (JEDI) o wartości maksymalnej 10 mld dolarów. Celem jest zbudowanie chmury do przechowywania wrażliwych danych wojskowych i obronnych oraz zarządzania nimi. Zwycięstwo Microsoftu było dla wielu zaskoczeniem, jako że za faworyta uznawano Amazon Web Services (AWS).

Oczywiście Amazon nie był zadowolony z decyzji DoD. Zakwestionował decyzję Pentagonu, oskarżając agencję o „wyraźne braki, błędy i wyraźne uprzedzenia”, zapowiedział złożenie pozwu i zamierzał zablokować sądownie kontrakt z Microsoftem. . Wygląda na to, że mu się to udało. W czwartkowe popołudnie wartość akcji Microsoftu gwałtownie spadła, zaraz po tym, jak sędzia federalny nakazał tymczasowe wstrzymanie umowy JEDI. W efekcie w niecałe 5 min Microsoft stracił około 17 milionów dolarów. Wcześniej Satya Nadella w następujących słowach komentował oskarżenia Amazonu:

Wierzymy, że fakty pokażą, że [w Departamencie Obrony] przeprowadzili szczegółowy, dogłębny i uczciwy proces, rozstrzygając, że potrzeby żołnierza będą najlepiej zaspokojone przez Microsoft.

Zdaniem szefa Microsoftu kontrakt zapewniły firmie możliwości wynikające z pozycji lidera na rynku chmury hybrydowej. Jak widać, sąd był innego zdania. Nie wiadomo jeszcze, jak długo potrwa wstrzymanie kontraktu i czy nie zostanie on całkowicie wycofany. Gdyby tak się stało, to byłaby to ogromna strata dla Giganta z Redmond.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://markets.businessinsider.com/news/stocks/microsoft-stock-price-17-billion-erased-judge-blocks-cloud-contract-2020-2-1028904685

Polecamy również w kategorii Microsoft