Microsoft publikuje raport z Q2 FY2019. Wyniki przebiły szacunki analityków

Microsoft publikuje raport z Q2 FY2019. Wyniki przebiły szacunki analityków

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
23:17
30.01.2019
475 wyświetleń

Microsoft opublikował swoje wyniki finansowe, pokrywające drugi kwartał roku fiskalnego 2019 (czwarty kwartał roku kalendarzowego 2018). Firma zgłosiła całkowite przychody sięgające 32,5 mld USD, czyli o 12% większe niż w tym samym kwartale zeszłego roku i o 3,4 mld USD wyższe niż w poprzednim kwartale. Jak zwykle na tę sumę składają się przychody generowane przez trzy kategorie: Productivity and Business Processes, Intelligent Cloud i More Personal Computing oraz przez podległe im kategorie produktów. Prześledźmy teraz dokładnie, na których Microsoft zarabia więcej niż rok temu, a które przynoszą mniej zysków.

Przychody wygenerowane przez Productivity and Business Processes wyniosły w minionym kwartale 10,1 mld USD, zaliczając roczny wzrost rzędu 13%. Na kategorię tę składają się:

 • Przychody z produktów komercyjnych Office i usług w chmurze, które zaliczyły 11% wzrost. Microsoft wyjaśnia to wzrostem przychodów z tytułu Office 365 o 34%.
 • Przychody z produktów konsumenckich Office i usług w chmurze, które zaliczyły wzrost o 1%. Liczba konsumenckich subskrybentów Office 365 wzrosła do 33,3 mln (z 32,5 mln w poprzednim kwartale).
 • Przychody z LinkedIn, które zaliczyły wzrost o 29%. Microsoft odnotowuje też rekordowe poziomy zaangażowania w sesjach LinkedIn, które wzrosły o 30%.
 • Przychody z produktów i usług chmurowych Dynamics, które zaliczyły wzrost o 17%, głównie dzięki wzrostowi przychodów z Dynamics 365 o 51%.

Przychody wygenerowane przez Intelligent Cloud w ostatnim kwartale wyniosły 9,4 mld USD, zaliczając wzrost rzędu 20%. Identyczny wzrost procentowy podkategorii obserwowaliśmy także w poprzednim kwartale:

 • Przychody z produktów Server i usług w chmurze wzrosły o 24%, co zawdzięcza się wzrostowi przychodów Azure o 76%.
 • Przychody z tytułu Enterprise Services wzrosły o 6%.

Przychody z gałęzi More Personal Computing wyniosły w ostatnim kwartale 13,0 mld USD i wzrosły o 7%. Na gałąź tę składają się:

 • Przychody z tytułu Windows OEM, które zaliczyły spadek o 5%.
 • Przychody z komercyjnych produktów Windows i usług w chmurze, które zaliczyły wzrost rzędu 13%.
 • Przychody z tytułu Surface, które zaliczyły wzrost o 39%.
 • Przychody z segmentu Gaming, które wzrosły o 8%. Microsoft odnotowuje również wzrost przychodów z oprogramowania i usług Xbox o 31%.
 • Przychody z reklam w wyszukiwarce, z wyłączeniem kosztów pozyskania ruchu, które wzrosły o 14%.

Microsoft przedstawił też podsumowanie całego minionego kwartału:

 • Przychód wyniósł 32,5 mld USD i wzrósł o 12%.
 • Przychód operacyjny wyniósł 10,3 mld USD i wzrósł o 18%.
 • Dochód netto wyniósł 8,4 mld USD (GAAP).
 • Zysk rozwodniony na jedną akcję wyniósł 1,08 USD (GAAP).

Jak widzimy, gorzej niż przed rokiem idzie tylko sprzedaż Windows, a Microsoft zamknął kwartał z całkiem niezłym wynikiem. Niezłym, bo przebijającym prognozy analityków, według których Microsoft zarobi 32,49 mld USD. Różnica to niewielka, ale zawsze na plus. Oprócz tego najbardziej wyraźnym zaskoczeniem były chyba przychody wygenerowane przez Surface. Zaliczyły one nie tylko spory wzrost roczny (39%), ale i kwartalny (skok z +14 na +39%). Z jednej strony tłumaczyć to można minionym sezonem świątecznym, a więc okresem typowo zakupowym, a z drugiej - wydaniem dość dobrze sprzedających się urządzeń Surface Go i Surface Pro 6. Z całością raportu, obejmującą więcej szczegółów finansowych, można zapoznać się na stronie Microsoft Investor Relations. Link źródłowy na końcu artykułu.

Wszystkie produkty Microsoft w jednym miejscu - Sklep CentrumXP


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.microsoft.com/en-us/Investor/earnings/FY-2019-Q2/press-release-webcast

Polecamy również w kategorii Firma Microsoft