Microsoft przejął Bonsai z jego technologiami symulacji i machine learningu

Microsoft przejął Bonsai z jego technologiami symulacji i machine learningu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/20/2018, 8:07 PM

Liczba odsłon: 1972

Microsoft ogłosił przejęcie Bonsai, kalifornijskiego startupu, umożliwiającego firmom budowanie inteligentnych systemów. Gigant już wcześniej inwestował w Bonsai, wspomagając go w zeszłym roku zastrzykiem gotówki za pośrednictwem M12 (dawniej Microsoft Ventures). Bonsai ma spore osiągnięcia w zakresie pogłębionej formy maszynowego uczenia, polegającej na wzmacnianiu (na wzór psychologii behawioralnej). Jak i do czego technologii tej użyje Microsoft?

Microsoft Bonsai - reinforcement learning

Sztuczna inteligencja pędzi do przodu i uważa się, że liczba autonomicznych systemów w 2025 roku przekroczy 800 milionów. Może brzmi to jak science fiction, a prawdziwą AI traktuje się jak świętego Graala, ale już teraz rozwijane są narzędzia i techniki, które umożliwią ten wzrost. Microsoft wychodzi z założenia, że tradycyjny machine learning to za mało: "Wprowadzenie inteligencji do autonomicznych systemów na dużą skalę będzie wymagać unikalnej kombinacji nowej praktyki machine learningu, postępów w deep reinforcement learningu i pozyskania symulacji do treningu". Wspomniane metodologie firma rozwija już od dłuższego czasu, m.in. za sprawą Azure, Maluuby, AirSim czy GitHub, o których niejednokrotnie pisaliśmy. Kolejną platformą, stanowiącą krok ku przyszłości, będzie Bonsai - czy może właściwie Bons.ai.

Bonsai, które od roku należy do portfolio firm M12, Microsoft zamierza użyć do budowy cyfrowego "mózgu". Startup zdołał rozwinąć nowatorskie podejście do tematu, działając na niskim poziomie machine learningu, co w skrócie prowadzi do możliwości trenowania systemów autonomicznych, by te rozwiązywały zadania. Właściwy trening odbywa się wewnątrz symulowanego środowiska. Bonsai rozwija platformę deep reinforcement learningową ogólnego przeznaczenia, jednak wykorzystywaną chętnie przez przedsiębiorstwa, zajmujące się systemami kontroli (robotyka, energetyka, HVAC, produkcja) i samymi autonomicznymi systemami. W jego portfolio znajdują się unikalne innowacje machine learningowe, zautomatyzowany model generowania i zarządzania, pakiet API i SDK-ów do integracji symulatora i wbudowane wsparcie dla wiodących symulacji. Wszystko to spakowane w jednej platformie end-to-end.

"Platforma Bonsai, połączona z bogatymi narzędziami do symulacji i pracą w zakresie [maszynowego] uczenia poprzez wzmacnianie w Microsoft Research, staje się najprostszym i najbogatszym łańcuchem narzędzi AI do budowania systemów autonomicznych dowolnego typu, wykonujących zadania z zakresu kontroli i kalibracji" - wyjaśnia dalej Microsoft. "Ów łańcuch narzędzi wkomponuje się w Azure Machine Learning, działający w Azure Cloud, z GPU i Brainwave, oraz modelami zbudowanymi za jego pomocą, które będą wdrażane i zarządzane w Azure IoT, dając Microsoftowi całościowe rozwiązanie do budowania, operowania i rozszerzania »mózgów« systemów autonomicznych".

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia