Microsoft podbija Androida i iOS nowymi integracjami. To był tydzień z Microsoft 155

Microsoft podbija Androida i iOS nowymi integracjami. To był tydzień z Microsoft 155

 CentrumXP
CentrumXP
16:30
12.02.2021
2406 wyświetleń

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft przyjrzymy się najciekawszym nowościom, wydarzeniom i zapowiedziom z ostatnich dni. Najpierw weźmiemy pod lupę ostatnie zmiany i zapowiedzi dla Microsoft Edge, by następnie przejść do tematu głównego, czyli nowych integracji produktów Microsoftu z platformami Android, iOS, a także Google Chrome. Na koniec mamy świetne info dla fanów ciemnego motywu i... historię kryminalną, której antybohaterem jest były pracownik Intela i Microsoft. Zapraszamy do lektury!

Microsoft Edge Legacy zostanie całkowicie usunięty

Podczas gdy nowy Edge jest ogólnodostępny już od ponad roku, nadal jeszcze znajduje się w zakamarkach Windows 10, niewidoczny i ciężko dostępny dla użytkownika. Jest on też obecny na urządzeniach, które od dawna nie były aktualizowane. Zmieni się to ostatecznie w kwietniu, jednak już w marcu stara wersja Edge przestanie być wspierana.

Edge

Microsoft zapowiadał wcześniej, że wsparcie dla desktopowego Edge Legacy wygaśnie 9 marca 2021 r., po czym nie będzie już otrzymywał aktualizacji zabezpieczeń. Aby całkiem zastąpić tę niewspieraną już wersję, nowy Microsoft Edge będzie udostępniony jako część zbiorczej aktualizacji zabezpieczeń, znanej jako Patch Tuesday, która w kwietniu przypada na 13 dzień miesiąca. Po jej zaaplikowaniu stary Edge zostanie usunięty, a nowy Edge go zastąpi. Listę objętych (i nieobjętych!) tym działaniem wersji Windows znajdziecie w naszym artykule.

Szybka wyszukiwarka historii dostępna w Microsoft Edge

Wojownicy klawiatury zyskali najłatwiejszy z możliwych sposób na wyszukiwanie w historii przeglądania. Do przeglądarki Edge trafiła funkcjonalność wyszukiwania tekstowego w samej historii. Wystarczy otworzyć jej menu (Ctrl + H lub kliknięcie ikony) i zacząć pisać, aby dotrzeć do wyników z tej zawężonej grupy.

Edge

Filtrowanie wyników wyszukiwania ma w przeglądarce duże znaczenie. Często bowiem chcielibyśmy wyszukiwać jedynie w historii przeglądania, tak samo jak chcemy wyszukać czegoś tylko w Internecie, w zakładkach albo w Ulubionych. Warto tu nadmienić, że szybkie wyszukiwanie Ulubionych trafiło niedawno do Edge w bardzo podobnej formie. Aby skorzystać z wyszukiwarki, otwieramy menu Historia obok paska adresu albo używamy skrótu Ctrl + H. Opcjonalnie można kliknąć ikonę lupy, jednak nie je

Autowypełnianie Microsoft - nowe rozszerzenie uzupełniające hasła

Microsoft opracował nowe rozszerzenie, które pozwoli zapomnieć o konieczności zapamiętywania i ręcznego wpisywania haseł. Microsoft Autofill, czyli Autowypełnianie Microsoft, jest już udostępniane na iOS i Androidzie w ramach aplikacji Microsoft Authenticator oraz jako rozszerzenie dla Google Chrome, współpracujące z Microsoft Edge.

Autowypełnianie Microsoft

Autowypełnianie Microsoft przechowuje hasła na koncie Microsoft. Aby zacząć go używać na telefonach, należy otworzyć apkę Microsoft Authenticator i zalogować się na karcie Hasła za pomocą konta Microsoft. Jeśli mamy zapisane na koncie Microsoft hasła z Edge, zsynchronizują się one z Authenticatorem. Autowypełnianie Microsoft jest też odpowiedzią na potrzebę bezpiecznego dostępu do haseł zapisywanych w Edge w innych przeglądarkach — tu konkretnie w Google Chrome.

Authenticator

Microsoft Autofill stał się dostępny jako rozszerzenie do pobrania z z Chrome Web Store. Odpowiada za autouzupełnianie i zapisywanie haseł na koncie Microsoft podczas sesji przeglądania Chrome. Zapewnia to, że hasła pozostają zsynchronizowane niezależnie od tego, gdzie ich używamy — na telefonie, w Microsoft Edge i w Google Chrome.

Microsoft To Do z widżetami na iOS 14

Wcześniej pisaliśmy o tym, jak Microsoft 365 rozwija skrzydła na iOS 14 między innymi dzięki nowym możliwościom ustawienia domyślnych aplikacji przeglądarki i poczty, a także widżetom, które dają szybszy dostęp do aplikacji używanych na co dzień. Jedną z takich implementacji jest widżet kalendarza Outlook. Microsoft tymczasem dalej korzysta z bardziej otwartego charakteru iOS i publikuje widżety innej swojej popularnej aplikacji.

Microsoft To Do

Gigant z Redmond ogłosił, że widżety aplikacji To Do są już dostępne na urządzenia z iOS 14. Aktualnie można korzystać z trzech typów widżetów, które dają szybki dostęp do zadań, planu dnia i dodawania zadań. Można dodawać je pojedynczo lub w stosach — również z widżetami Outlooka.

Samsung udostępnia Quick Share dla Windows 10

Integracje usług Samsunga i Microsoftu to od kilku lat gorący temat. Unikalne możliwości aplikacji Twój telefon na Windows 10 zwykle są początkowo dostępne tylko na wybranych modelach Galaxy i przez dłuższy czas tylko na nich. Również koreański producent dokłada starań, by zapewnić możliwie najlepsze wrażenia użytkownikom Windows. Jego ostatnie starania w tej materii obejmują funkcjonalność Quick Share, która nomen omen umożliwi błyskawiczne udostępnianie zawartości na komputery z Windows.

Quick Share dla Windows 10

Samsung Quick Share pozwala udostępniać pliki, na przykład filmy, dokumenty, zdjęcia i muzykę, za pośrednictwem Wi-Fi Direct albo Bluetooth. Funkcja doczekała się własnej aplikacji w Microsoft Store, która pozwoli przerzucać te pliki z telefonu lub tabletu Galaxy na komputer. Jak pisze wydawca:

Quick Share, wprowadzony kilka miesięcy temu na urządzenia mobilne Samsung, pozwala Ci szybko udostępniać zdjęcia, wideo, dokumenty i nie tylko na telefonach z Galaxy One UI 2 na pokładzie. Używając funkcji szybkiego udostępniania, możesz udostępniać zawartość na urządzenia w pobliżu poprzez Wi-Fi Direct lub Bluetooth lub z urządzeniami wspieranymi przez "SmartThings". Aplikacja nadchodzi teraz także na Windows 10 i oczywiście jeszcze bardziej ulepszy doświadczenie udostępniania między Androidem a PC z Windows 10.
— Samsung

Raport autorstwa Aggiornamenti Lumia wspomina też o pracach Microsoftu i Samsunga nad jeszcze dwiema aplikacjami mającymi trafić do Microsoft Store: Samsung Free (dawniej Samsung Daily) i Samsung O. W tej chwili nie ma jeszcze informacji co do daty ich wydania ani szczegółów ich działania. Gdy tylko będzie wiadomo coś więcej, przeczytacie o tym na CentrumXP!

OneDrive w przeglądarce również z ciemnym motywem

Trudno dziś zliczyć wszystkie aplikacje Microsoftu, które mają opcję przejścia na tryb ciemny. W ostatnich latach taka możliwość objęła większość znanych aplikacji, nie mówiąc już o samym systemie Windows 10. Do tego oprogramowania zalicza się też OneDrive. Wprowadzenie ciemnego motywu do jego wariantów na PC, Androida i iOS było głośnym wydarzeniem, któremu towarzyszyły dodatkowe zmiany w stylu Fluent Design. Jeden z wariantów musiał jednak poczekać na to aż do teraz.

OneDrive

Po tym, jak ciemny motyw zawitał w OneDrive w wydaniach na Windows, iOS i Androida, padła zapowiedź analogicznej opcji dla jego wersji internetowej. Miało to miejsce w lipcu ubiegłego roku. Minęło aż siedem miesięcy i oto jest — najnowsze raporty donoszą o wprowadzeniu trybu ciemnego do ogólnodostępnego wydania OneDrive w przeglądarce.

st to konieczne. Gdy zaczniemy pisać, automatycznie otworzy się pole tekstowe, a wyniki będą dopasowywane na bieżąco. Innymi słowy nie trzeba nawet użyć do tego myszy.

Intel pozwał inżyniera, który wykradł tajemnice handlowe

Na koniec ciekawostka kryminalno-technologiczna. Intel poinformował o pozwaniu jednego ze swoich byłych pracowników. Inżynier o nazwisku Varun Gupta przed rozpoczęciem pracy w Microsoft zgrał poufne dane Intela na dwa dyski USB, a następnie podłączył jeden z nich do laptopa należącego do Microsoft. Jeśli zastanawiacie się, jak informacja o tym trafiła do Intel, to odpowiedź jest prosta: sam Microsoft dowiedział się o tym i powiadomił go. Teraz nad sprawą pracują wspólnie obie firmy. Według pozwu Gupta pozbył się drugiego dysku USB. W sumie oskarża się go o przechowywanie na tych dyskach 3900 dokumentów.

Intel

Były pracownik starał się wykorzystać nielegalnie pozyskane tajemnice handlowe w bezpośrednich negocjacjach z Intelem dotyczących niestandardowego projektu produktu i cen dla znacznych ilości procesorów Xeon. Gupta pracował w Intel przez dekadę, by przejść do Microsoft na początku 2020 roku. Jeśli chodzi o Intel i Microsoft, są to wieloletni partnerzy, choć od pewnego czasu także rywale, szczególnie na polu produkowanych przez obie firmy chipów. Microsoft przygotowuje się do otwarcia nowego centrum inżynieryjnego w Hillsboro, w pobliżu placówek badawczych Intela w stanie Oregon. Microsoft zatrudnił też byłego wicedyrektora Intela, by nim kierował.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia ze świata Microsoft w tym tygodniu. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze znajdziecie najświeższe informacje i... nie tylko. 😉 Do zobaczenia za tydzień!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii CentrumXP