Microsoft opracował 'fizyczny' język programowania dla niewidomych dzieci

Microsoft opracował 'fizyczny' język programowania dla niewidomych dzieci

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/16/2017, 12:31 PM

Liczba odsłon: 2386

Niedowidzący i niewidomi napotykają na szereg trudności przy poruszaniu się w świecie technologii, a zawdzięczać to mogą niedostatkowi ułatwień dostępu. Szczególnie problematyczny wydaje się świat programowania, nawet mimo rosnącej liczbie niewidomych, aktywnie działających na tym polu. By ułatwić wejście w ten świat, Microsoft stworzył Project Torino, "fizyczny język programowania" dla niepełnosprawnych wzrokowo dzieci, które chciałyby nauczyć się kodowania.

Project Torino zasadniczo różni się od typowych języków programowania, jakie znamy. Zamiast słów (czy - mówiąc dosadniej - ciągów znaków), wykorzystuje się w nim obiekty fizyczne. Połączenia między nimi uczą dzieci podstawowych koncepcji programistycznych. Bramki logiczne, pętle i funkcje mogą być odwzorowane w sposób fizyczny i namacalny, przez co stają się czytelne dla niepełnosprawnych wzrokowo. Za pomocą obiektów fizycznych można tworzyć piosenki, gry i małe programy. Project Torino rozwijali brytyjscy nauczyciele, informatycy, badacze z Microsoft i same dzieci. Był on testowany przez ostatni rok - początkowo przez wąskie grono użytkowników, teraz jako wersja beta przez co najmniej setkę dzieci. "Project Torino został zaprojektowany, by upewnić się, że dzieci z niepełnosprawnościami wzrokowymi lub innymi trudnościami mogły uczestniczyć w lekcjach programowania wraz z innymi dziećmi z klasy - pisze Allison Linn z Microsoft."

Celem autorów języka jest jednak wyjście z niszy i włączenie do projektu do jak najszerszego grona odbiorców. "Jednym z naszych głównych założeń projektowych była inkluzja. Nie chcieliśmy ponownie izolować tych dzieci. Celem było stworzenie czegoś, co mogłaby używać cała typowa klasa, i mogłaby używać tego wspólnie. Nie ma wątpliwości, że szanse na karierę w zawodach informatycznych są ogromne. To wspaniały rodzaj kariery dla wielu dzieci, które mogą mieć problemy z dostępem do innych zawodów" - mówi Cecily Morrison, współtwórczyni projektu. Project Torino dedykowany jest dzieciom w wieku 7-11 lat, przy czym mogą (a nawet powinny) używać go nie tylko niewidome czy niedowidzące dzieci, ale także ich rówieśnicy. Fizycznego języka mogą też nauczać pedagodzy, nieposiadający żadnego wcześniejszego doświadczenia z kodowaniem.

Dla uczniów, którzy chcieliby dalej rozwijać swoje fizyczne projekty, Microsoft przygotował aplikację, w której mogą pracować z bardziej formalnym kodem, ale wciąż z asystą ułatwień dostępu. "Przecieramy szlaki wiodące z z [języka] fizycznego do czegoś, co mógłby używać profesjonalny inżynier oprogramowania" - dodaje Microsoft.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia