Microsoft opracował Touch Bar na długo przed Apple

Microsoft opracował Touch Bar na długo przed Apple

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/6/2016, 5:27 PM

Liczba odsłon: 2290

Na ostaniej konferencji Apple nie pokazał w swojej linii MacBooków specjalnie radykalnych zmian. Najważniejszym wyróżnikiem nowej serii jest Touch Bar - funkcjonalny panel dotykowy OLED, umieszczony nad klawiaturą. Prawdopodobnie to właśnie on przyspożył nowemu urządzeniu status najszybciej sprzedającego się MacBooka Pro, jednak nie wszyscy wiedzą, że Touch Bar powstał dużo wcześniej i wcale nie pod szyldem nadgryzionego jabłka.

Jeszcze w 2010 roku Microsoft zademonstrował rozwiązanie o nazwie Adaptive Keyboard. Był to projekt z 2009 r., którym zajmował się zespół Microsoft Applied Sciences Group. Na YouTube wciąż znajduje się wideo, gdzie zobaczymy pracownika działu Applied Science, prezentującego wybrane funkcje klawiatury QWERTY z wbudowanym ekranem dotykowym nad klawiszami funkcyjnymi. Widoczny tu ekran dotykowy - podobnie jak Touch Bar - może służyć za szybkie menu kontekstowe z podręcznymi skrótami i funkcjami z aplikacji, ale też niejako za rolkę aparatu, gdzie pozwala przewijać miniaturki zdjęć czy innych plików w folderze lub bibliotece. Już na pierwszy rzut oka widać, że projekt sprzed 6 lat wyprzedził pod względem technologicznym propozycję Apple'a.

Jakie są najważniejsze różnice między Touch Barem a Adaptative Keyboard? Pierwsza z nich polega na tym, że panel dotykowy Microsoftu wyświetla dużo większe ikony, z którymi można nawiązać interakcję. Przypomina to nieco dotykanie kafelków w Windows 8 czy Windows Phone. Po drugie, Microsoft zatrzymał fizyczne klawisze funkcjonalne, które - podobnie jak inne klawisze mechaniczne - mogą zmieniać swoje funkcje w zależności od warunków. Przykładowo, gdy uruchomimy prezentację PowerPoint, klawisze liter posłużą tymczasowo do nawigowania po prezentacji - całkiem sprytne.

Koniec końców Microsoft zdecydował porzucić projekt Adaptive Keyboard, by zamiast tego mocniejszy nacisk na technologię dotykową przerzucić na ekrany. W międzyczasie powstał jeszcze podobny projekt Surface DisplayCover, o którym nie mówiło się od ponad roku, więc prawdopodobnie został porzucony. Oczywiście, patrząc teraz na sukces nowego MacBooka Pro, firma z Redmond może żałować wycofania projektu i zacząć zastanawiać się nad jego reaktywacją. Naszym zdaniem jest na to dobry czas, jako że gdzieś na horyzoncie zaczyna się wyłaniać obraz Surface Pro 5.