Microsoft opracował Touch Bar na długo przed Apple

Microsoft opracował Touch Bar na długo przed Apple

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:27
06.11.2016
3 komentarze
1732 wyświetlenia

Na ostaniej konferencji Apple nie pokazał w swojej linii MacBooków specjalnie radykalnych zmian. Najważniejszym wyróżnikiem nowej serii jest Touch Bar - funkcjonalny panel dotykowy OLED, umieszczony nad klawiaturą. Prawdopodobnie to właśnie on przyspożył nowemu urządzeniu status najszybciej sprzedającego się MacBooka Pro, jednak nie wszyscy wiedzą, że Touch Bar powstał dużo wcześniej i wcale nie pod szyldem nadgryzionego jabłka.

Jeszcze w 2010 roku Microsoft zademonstrował rozwiązanie o nazwie Adaptive Keyboard. Był to projekt z 2009 r., którym zajmował się zespół Microsoft Applied Sciences Group. Na YouTube wciąż znajduje się wideo, gdzie zobaczymy pracownika działu Applied Science, prezentującego wybrane funkcje klawiatury QWERTY z wbudowanym ekranem dotykowym nad klawiszami funkcyjnymi. Widoczny tu ekran dotykowy - podobnie jak Touch Bar - może służyć za szybkie menu kontekstowe z podręcznymi skrótami i funkcjami z aplikacji, ale też niejako za rolkę aparatu, gdzie pozwala przewijać miniaturki zdjęć czy innych plików w folderze lub bibliotece. Już na pierwszy rzut oka widać, że projekt sprzed 6 lat wyprzedził pod względem technologicznym propozycję Apple'a.

Jakie są najważniejsze różnice między Touch Barem a Adaptative Keyboard? Pierwsza z nich polega na tym, że panel dotykowy Microsoftu wyświetla dużo większe ikony, z którymi można nawiązać interakcję. Przypomina to nieco dotykanie kafelków w Windows 8 czy Windows Phone. Po drugie, Microsoft zatrzymał fizyczne klawisze funkcjonalne, które - podobnie jak inne klawisze mechaniczne - mogą zmieniać swoje funkcje w zależności od warunków. Przykładowo, gdy uruchomimy prezentację PowerPoint, klawisze liter posłużą tymczasowo do nawigowania po prezentacji - całkiem sprytne.

Koniec końców Microsoft zdecydował porzucić projekt Adaptive Keyboard, by zamiast tego mocniejszy nacisk na technologię dotykową przerzucić na ekrany. W międzyczasie powstał jeszcze podobny projekt Surface DisplayCover, o którym nie mówiło się od ponad roku, więc prawdopodobnie został porzucony. Oczywiście, patrząc teraz na sukces nowego MacBooka Pro, firma z Redmond może żałować wycofania projektu i zacząć zastanawiać się nad jego reaktywacją. Naszym zdaniem jest na to dobry czas, jako że gdzieś na horyzoncie zaczyna się wyłaniać obraz Surface Pro 5.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.neowin.net/news/microsoft-had-a-touch-bar-concept-long-before-apple

Polecamy również w kategorii Urządzenia

Komentarze

  • Gosc 09:05 07.11.2016

    A Apple myszkę I klawiature która się ostatnio chwalą długo przed mikrosoftem, a ja touch bar wymyśliłem 5 lat przed microsoftem - ważne kto sprzedaje I wprowadza na rynek a nie kto w garaży wymyślił.

  • Autor 09:56 07.11.2016

    "Ważne kto sprzedaje i wprowadza na rynek" ; tak dlatego wprowadzili amejzing smart keyboard, która jest kopia klawiatury z Surface - a to tylko jeden przykład. Dlatego też, twój argument jest inwalidą.

  • KS 19:30 07.11.2016

    Wszyscy kopiują od wszystkich, klawiatura z paskiem dotykowym/LED/ekranem to tylko kropla w morzu

Skomentuj

Autor