Microsoft ogłosił dostępność .NET 5.0. Co nowego?

Microsoft ogłosił dostępność .NET 5.0. Co nowego?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:21
10.11.2020
2309 wyświetleń

Na zeszłorocznej konferencji deweloperskiej Microsoft Build 2019 padło kilka dużych zapowiedzi związanych z Visual Studio i .NET, wliczając w to aktualizację .NET do wersji 5.0, której premiera nastąpić miała w 2020 roku. Właśnie się jej doczekaliśmy.

Jak podkreśla Microsoft, jest to "główna" aktualizacja platformy, zawierająca również C# 9 i F# 5 wraz z zestawem nowych funkcjonalności i ulepszeń. Jest ona już aktywnie używana przez zespoły w Microsoft i innych firmach, zarówno na produkcji, jak i w środowiskach testowych.

Zespoły te pokazały nam świetne rezultaty, które zademonstrowały wzrosty wydajności i/lub możliwości zredukowania kosztów hostowania ich aplikacji webowych. Również nasza własna witryna działa na 5.0, począwszy od Preview 1. Z tego, co do tej pory zaobserwowaliśmy, .NET 5.0 dostarcza znaczącą wartość, nie wymagając dużego wysiłku w celu upgrade'u. To świetny wybór dla waszej następnej aplikacji i prosty upgrade ze wcześniejszych wersji .NET Core. Mamy nadzieję, że spodoba wam się jego używanie na waszych desktopach, laptopach i instancjach w chmurze.
— Richard Lander, Program Manager w .NET Team

W poście na blogu (link źródłowy pod artykułem) Microsoft wyczerpująco opisał wszystkie istotne niuanse związane z aktualizacją frameworka. My pokusimy się o podsumowanie najważniejszych zmian w .NET 5.0:

  • .NET 5.0 jest już przetestowany w bojach. Już od miesięcy jest hostowany na dot.net i Bing.com.
  • Znaczący wzrost wydajności w wielu komponentach.
  • Nowe ulepszenia języków C#9 i F# 5.
  • Rozszerzone działanie bibliotek .NET dla serializacji Json, wyrażeń regularnych i HTTP (1.1, HTTP/2).
  • Spadek latencji P95.
  • Lepsze opcje wdrażania aplikacji, w tym publikowanie ClickOnce, aplikacje jednoplikowe, zredukowany rozmiar obrazu kontenera i dodatkowe obrazy Server Core.
  • Zasięg platformy rozszerzony na Windows Arm64 i WebAssembly.

.NET 5.0 jest już dostępny do pobrania na Windows, macOS i Linux w architekturach x86, x64, Arm32 i Arm64.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://devblogs.microsoft.com/dotnet/announcing-net-5-0/

Polecamy również w kategorii Microsoft .NET