Microsoft i Google pracują nad wsparciem dla Chrome w Windows 10 na ARM

Microsoft i Google pracują nad wsparciem dla Chrome w Windows 10 na ARM

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/21/2018, 8:31 PM

Liczba odsłon: 1375

Google i Microsoft rywalizują na wielu płaszczyznach, także w segmencie ARM, ale kiedy idzie o dostępność najpopularniejszej obecnie przeglądarki w ARM-owskiej edycji Windows 10, obie firmy współpracują bez oporów. Chodzi w końcu o wspólnych klientów, którzy nie wyobrażają sobie życia ani bez Windows, ani bez Chrome.

Użytkownicy, którzy korzystają z przeglądarki Chrome na urządzeniach ARM z Windows 10, nie mają lekkiego życia. Na pecetach ze Snapdragonem 835 (np. Lenovo Miix 630) Chrome jest praktycznie bezużyteczny. Gdy do akcji wkracza Snapdragon 850, jest już nieco lepiej, choć wydajność przeglądarki i tak pozostawia wiele do życzenia. Jest tak dlatego, ponieważ wszystkie aplikacje x86 działają na procesorach ARM poprzez emulację. Istnieją wprawdzie natywne aplikacje ARM, ale Chrome jeszcze się do nich nie zalicza. W ostatnich dniach Microsoft wypuścił nawet pakiet SDK dla ARM64, który pozwala łatwo konwertować aplikacje Win32, by te działały natywnie na ARM i można je było pobierać z Microsoft Store.

Microsoft, choć jeszcze tego nie rozgłaszał, wprowadził szereg zmian do projektu Chromium, otwartoźródłowej przeglądarki opartej na Chrome. Niektóre z tych commitów dodają wsparcie Windows ARM64 dla sandboksa Chromium czy wsparcie Windows ARM64 ABI dla V8. Oczywiście nie oznacza to, że w najbliższym czasie Chrome musi się pojawić w Sklepie Microsoft. Wiąże się to z zasadami Microsoftu, zgodnie z którymi każda przeglądarka w Sklepie musi korzystać z silnika renderowania EdgeHTML. Raczej nikt nie liczy, że Google wprowadzi taką zmianę.

Choć przeglądarka od wujka Google ma nikłe szanse na publikację w Microsoft Store, użytkownicy komputerów ARM i tak będą ją mogli w prosty sposób pobrać. Dzięki wspomnianemu SDK będzie można instalować natywne aplikacje ARM64 w taki sam sposób, w jaki większość ludzi instaluje aplikacje x86, tj. pobierając pakiet instalacyjny ze strony internetowej i uruchamiając go.